'Onterecht drie jaar in een cel' 'Geen dorpen meer slopen' 221 zeeland Eis: vijf maanden cel voor hulp bij misdrijf Jubileum Roosevelt studycenter De provincie Zeeland en de PZC houden morgen een debat over de kracht van de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. De PZC en De Gentenaar leggen de Kanaalzone onder de loep. brieven dinsdag 13 september 2011 GERECHTSHOF Zaak moord Ilonka Toth door Emile Calon den haag - - De 56-jarige Vlissin- ger baalt dat hij al drie jaar in een cel in Dordrecht zit, zo zei hij giste- ren.tegen de leden van het Haagse gerechtshof In de zomer van 2008 werd hij opgepakt omdat de poli tie hem zag als iemand die moge lijk schuldig was aan de geweldda dige dood van Ilonka Toth (42). Haar lichaam werd op 6 juli gevon den op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen. Ze was vermoord door een slag op haar hoofd. In eerste instantie werd de nu 56-jarige Vlis- singer als getuige gehoord omdat hij bevriend was met haar. Al snel werd hij echter gezien als een ver dachte en kort daarna als de ver dachte waarna hij voor de recht bank moest verschijnen. De Middelburgse rechters veroor deelden hem anderhalf jaar gel eden tot een celstraf van twaalf jaar, Dat vonnis, gelijk aan de eis, is volgens de Vlissinger onrecht vaardig omdat hij niets met de dood van de Toth (42) te maken heeft, zo herhaalde hij gisteren te gen de leden van het hof Om die reden is hij ook in hoger beroep ge gaan, vervolgde hij. De leden van het hof confronteer den de verdachte met zijn tegen- middelburg - Het Roosevelt study center viert maandag 19 septem ber het 25-jarig bestaan. Ter gele genheid daarvan wordt besloten een academische zitting gehou den. Een van de sprekers is de tot Amerikaan genaturaliseerde Neder lander dr. Ivo H. Daalder. Hij is am bassadeur van de Verenigde Staten bij de NAVO op voordracht van president Obama. De titel van zijn middelburg - Tegen een 44-jarige Vlissinger, die in eerste instantie ervan werd verdacht betrokken te zijn geweest bij de dood van de toen 36-jarige Joost van der Lin den, is in Middelburg een gevange nisstraf van vijf maanden geëist De Vlissinger wordt er nu met na me van verdacht dat hij zijn 26-jari- ge vriendin, die van de moord dan- wel doodslag op Van der Linden wordt verdacht, heeft geholpen te vluchten om haar uit handen van justitie te houden. Ook wordt de Vlissinger, die wegens ziekte niet op de zitting was verschenen, ver dacht enkele spullen van de dode Van der Linden te hebben gesto len en vervolgens weggemaakt. De vriendin heeft bekend in de avond van 7 oktober vorig jaar Van der Linden om het leven te heb ben gebracht, toen hij drugs afle verde en haar in haar woning pro beerde aan te randen. Ze sloeg een KANAALZONE strijdige verklaringen. Zo ontken de hij in eerste instantie dat hij Ilonka Toth zaterdag 5 juli had ge zien. Tot de politie met getuigen kwamen die het stel op een bank je in het Van Nispenplein hadden gezien. De Vlissinger paste daarop zijn verklaring aan. Tegen de raads heren zei hij gisteren dat hij bij zijn verhoren wat in verwarring was. Ook noemden de leden van het hof het opvallend dat hij de 6e juli zijn snot afschoor. Volgens de verdachte deed hij dat alleen maar omdat hij wilde zien of hij zonder snor een mooiere man was. Hij had dat beslist niet gedaan om her kenning te voorkomen, zo zei hij. Twee getuigen zagen zaterdagmid dag Ilonka Toth en een donkerge kleurde man op de Noorderbe graafplaats. Tijdens een foto con- frontage herkenden ze de -snorlo- ze- man niet als haar metgezel. Tij dens de rechtszaak in Middelburg herkenden ze hem wel en stapten daarop naar de officier van justitie om hun 'vergissing' te meldden. Volgens rechtspsychologen mag die herkenning in de rechtszaal echter niet als bewijs gelden om dat ze hem niet zagen in een neu trale omgeving.. De rechtszaak wordt volgende week maandag 19 september voortgezet. door Marieke Van Pee De Gentse haven kreeg er recent nog zo'n 1000 hectare bij met de opening van het Kluizendok. En ook op de bedrijventerreinen De Nest en Rieme-Noord in Evergem is er nog plaats. 'En als die is inge nomen, kunnen we in de haven zelf nog uitbreiden', zegt CEO van het Havenbedrijf Daan Schalck. 'Zo moeten we geen dorpen meer slopen voor de haven.' Na veertien jaar werken, werd het Kluizendok in 2010 feestelijk geo pend. Het dok is goed voor zo'n 1.000 hectare, 400 rond het water zelf en 660 hectare vlak bij het dok. De bedrijven springen op de gronden als hongerige honden op een vette kluif. 'De zuidkant van Kluizendok zit al helemaal vol met contracten', zegt de CEO van de haven Daan Schalck. 'En ik ver wacht dat binnen vier-vijf jaar ook de andere kant zal volzet zijn.' Maar dan is er nog veel plaats in de Gentse haven om uit te brei den. Op het aanpalende bedrijven terrein De Nest en het toekomsti ge Rieme-Noord in Evergem is er nog veel plaats. En zelfs als al die gronden de deur uit zijn, moeten de bewoners van de randgemeen ten nog niet beginnen vrezen voor een onteigening. 'In de toekomst willen we de bestaande gronden in de haven optimaliseren', zegt Schalck. 'Dat kan door dokken door te trekken of gronden te sane ren. Op die manier moeten we niet meer uitbreiden ten koste van dorpen en woongebieden.' Niet alleen qua oppervlakte wordt de haven steeds groter, ook de goe derenoverslag blijft stijgen. 2010 was een recordjaar met een totale goederenoverslag van 48 miljoen ton. En in de eerste helft van 2011 werd een overslag behaald van 25,5 miljoen, waardoor de doelstelling voor 2020 (50 miljoen op een jaar) al veel vroeger in zicht komt. 'We zouden onze ambitie ook op 60 miljoen kunnen leggen', zegt Schalck. 'Maar we worden in onze groeimogelijkheden beperkt door het ontbreken van een grotere zee sluis.' De schepen in de internatio nale scheepvaart worden alsmaar groter, en die mastodonten gera ken niet door de huidige sluis in Terneuzen en dus niet in de haven van Gent. Maar als alles goed gaat zou de grotere' sluis in Terneuzen moeten liggen tegen 2018-19. En dan kunnen we beginnen te dromen van meer. Véél meer vol gens Schalck. 'Ik denk dat we dan tegen 2050-60 toch zo'n 90 mil joen ton overslag aankunnen.' Ook door de komst van de snelle zeevaartverbinding met Parijs kan de Gentse haven nog groeien. Die verbinding wordt een soort bin- nenvaartsnelweg tussen Rotter dam en Parijs', zegt havenschepen Christophe Peeters. 'Dat kan een enorme impact hebben op Gent, want eigenlijk worden wij daar door de haven van Paris-Nord. In het hele gebied rond Noord-Frank rijk wordt jaarlijks zo'n tien mil joen ton bouwmaterialen ge bruikt. Al komt er maar een tien de daarvan via Gent, dan hebben wij toch weer een overslag van een miljoen ton gewonnen.' lezing luidt: 'The United States and the New NATO: Libya and Beyond'. Ook is Scott M. Roose velt, achterkleinzoon van Franklin en Eleanor Roosevelt aanwezig. Het centrum ontwikkelde zich tot een internationaal wetenschappe lijk onderzoeks- en conferentiecen trum in Europa van de moderne Amerikaanse geschiedenis en Euro- pees-Amerikaanse betrekkingen. USB-kabeltje rond zijn nek, zette een knie in zijn rug en trok het ka beltje aan. De Vlissinger zou daar niet bij aanwezig zijn geweest. Toen hij thuiskwam, was Van der Linden al overleden. Of' de Vlissinger inderdaad kan- worden veroordeeld voor 'begun stiging', zoals de officier tenlaste had gelegd, is volgens zijn raads man twijfelachtig, omdat volgens hem eerst nog maar eens bewezen moet worden dat er door zijn vriendin een misdrijf is gepleegd. Immers: volgens de deskundigen staat de exacte doodsoorzaak nog niet vast omdat Van der Linden mogelijk ook kan zijn overleden aan een overdosis. De vrouw heeft overigens haar be kentenis ingetrokken. Volgens haar advocate heeft ze de bekente nis afgelegd om haar vriend bui ten schot te houden. Uitspraak 26 september. De baas van het Gentse Havenbedrijf Daan Schalck: „We kunnen ook nog in de haven zelf uitbreiden." foto Frederiek vande Velde ■■ebbbhbunmb Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl ID kaart Vol verbazing lees ik het artikel over de gratis ID kaart en hoe de gemeente Middelburg hier het afge lopen jaar mee is omgegaan door standaard een formulier mee te ge ven om bezwaar aan te -tekenen. Ik heb in maart 2011 een nieuwe ID- kaart voor mijn zoon aangevraagd en toen ik vroeg om gelijk een be zwaarbrief in te mogen vullen ston den ze me op het stadskantoor in Middelburg aan te kijken of ze wa ter zagen branden want hier had den ze daar volgens hun nog nooit van gehoord. Toch bleef ik hierop aandringen en heb toen alsnog met veel tegenzin van de medewerker het formulier ter plekke in mogen vullen. Zo standaard en vanzelfspre kend was het toch niet. Heidi van den Heuvel Duunmede 55, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22