Dumpen euro 'gevaarlijke fantasie' rdam 25 april 1968 aris president 'De euro verdwijnt, dat staat vast, de enige vraag is wanneer; énsdag 13 september 2011 we kunnen er beter nu mee op houden' 11 Arjo Klamer, hoogleraar Economie van Kunst en Cultuur zie onze website:economie Tegenlicht: op zoek naar de financiële toekomst van Europa De euro is de 'ruggen graat' van de Neder landse economie, stelt ondernemersorganisa tie VNO-NCW: „De romantische gedachte dat Nederland met de herinvoering van de gulden de fi nanciële crisis buiten zou kunnen sluiten, is een gevaarlijke fantasie, uitsluitend gebaseerd op populis me en niet op harde feiten. Dat landen als Zweden, Zwitserland, Engeland en Denemarken het zo goed doen, heeft te maken met de kwaliteit van het door hen gevoer de aanpassingsbeleid. Het komt niet doordat ze de euro niet heb ben ingevoerd. Er is inderdaad geen aparte studie bekend over het specifieke effect van het heb ben van één munt. Maar voor on dernemers is het bestaan van een ongedeelde markt altijd gunstig." Een gemeenschappelijke munt heeft volgens de ondernemersorga nisatie als groot voordeel voor on dernemers dat er een einde komt aan devaluaties die landen steeds toepasten als ze hun concurrentie positie verspeelden. Exporterende ondernemers konden vroeger zo in één klap gedurende soms lange re tijd hun positie in die landen kwijtraken. „Nederland is simpel weg te klein om alles wat we ma ken en doen, weg te zetten. Export is de kurk waar onze economie op drijft. Driekwart gaat nu naar het buitenland. En daarvan gaat weer 75 procent naar Europa. Het totaal van de export naar Griekenland, Italië, Spanje en Portugal - de lan den die nu in de problemen zitten - bedraagt nu 36 miljard. Dat is meer dan de export naar Brazilië, Rusland, India en China - de BRIC-landen - van bijna 16 mil jard euro per jaar. In de vier Zuid-Europese eurolanden is in to taal voor 48 miljard door Neder land geïnvesteerd, tegen 28 miljard in de BRIC-landen." Door de eenwording van Europa is er een grote behoefte aan Euro pese hoofdkantoren, stelt VNO-NCW. Heel veel Japanse, In diase en Chinese bedrijven heb ben vanwege de gunstige fiscale voorwaarden voor Nederland geko zen. Duizenden leveranciers en dienstverleners profiteren daar van. Nederland heeft daarnaast ook zijn voordeel kunnen doen met het vrije verkeer van perso nen. De Nederlandse werkloosheid is de laagste van Europa. Het Neder landse bedrijfsleven heeft in deze krappe arbeidsmarkt volgens de ondernemersorganisatie dankbaar gebruik gemaakt van werknemers uit andere, vooral Oost-Europese landen. „Het uiteenvallen van de eurozone zal rampzalige gevolgen hebben. De internationale verwevenheid zal tot een domino-effect leiden. Voor Nederland moeten we ook nog eens rekening houden met wegvallende export en investerin gen die in waarde afnemen. Een vlucht naar achteren is geen optie. Als de euro verdwijnt, zullen de zwakke landen moeten devalue ren. Sommige heringevoerde mun ten zullen meer dan de helft in waarde afnemen. Dit betekent een enorm koopkrachtverlies, wat leidt tot een diepe recessie. Boven dien zal in die landen de inflatie hard toeslaan. Er zal een tweede ling in Europa ontstaan. De aan zienlijke export van Nederland en andere Noord- en Midden-Europe- se landen naar de getroffen landen zal dramatisch afnemen. De waar de van het door Nederland en an dere Noord- en Midden-Europese landen geïnvesteerde vermogen zal sterk teruglopen. De gevolgen voor de mondiale positie van Euro pa zullen eveneens enorm zijn. Wanneer de economieën van de nieuwe opkomende landen boven- proportioneel blijven groeien, neemt de relatieve kracht en in vloed van Europa sterk af, met alle gevolgen van dien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11