ioleuro/gulden Was de euro wel zo'n gouden idee? 9 amsti secre Grieken moeten hun euro inleveren en weer terug naar de drachme; die op roep klinkt steeds luider. En Neder land moet de gul den terugkrijgen, voegen sommigen daar aan toe. Maar hoe wenselijk zou dit zijn? De chaos zou in ieder geval enorm zijn. dinsdag 13 september 2011 door Henk Schutten H et schijnt een nog al ongebruikelijke vraag te zijn. Heeft de invoe ring van de euro een positief effect gehad? Multinationals doen er het zwijgen toe. Philips en Unilever ge ven geen commentaar. Zelfs het Centraal Planbureau en het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) moeten het antwoord schul dig blijven. Onderzoek is er nooit naar verricht. „Waar zouden we het immers tegen af moeten zet ten?" zegt een CBS-woordvoerder. Vast staat dat de euro het leven voor de meeste Nederlanders aan vankelijk een stuk duurder heeft gemaakt. Bij de introductie van de nieuwe munt was de gulden tussen de 5 en de 10 procent ondergewaar deerd. Fabrikanten en winkeliers maakten bovendien van de gele genheid gebruik om prijzen bij het omrekenen van gulden naar euro zoveel mogelijk naar boven af te ronden. Toch heeft de euro Nederland veel voordelen gebracht, schreef pre mier Mark Rutte vorige week aan de Tweede Kamer. Het Nederland se bruto binnenlands product ligt volgens hem 4 tot 6 procent hoger dan voor de invoering van de eu ro. „En op termijn kan dit voor deel oplopen tot 17 procent." Waar dit optimisme op is gebaseerd, blijft onduidelijk. De Nederland- sche Bank verwijst naar een rap port van de Europese Centrale Bank. Daarin staat te lezen dat de onderlinge handel sinds de intro ductie van de euro in 1999 met bijna 75 procent is toegenomen. Dat is 3 procentpunt hoger dan de groei van de handel in vergelijkba re landen buiten de eurozone, zo als Denemarken, Zweden, Dene marken en het Verenigd Konink rijk. 3 procentpunt? Dat oogt niet erg indrukwekkend in vergelijking met de enorme problemen waar de eurolanden nu mee geconfron teerd worden. En zo slecht hebben landen als Engeland, Zweden, De nemarken en Zwitserland het zon der de euro toch niet gedaan? Bo vendien: zij hoeven de komende jaren niet op te draaien voor de enorme schulden waar enkele Zuid-Europese landen zich in heb ben gewerkt. Zelfs André Szasz, oud-directeur van De Nederlandsche Bank en monetair expert bij uitstek, durft de stelling niet aan dat de euro heeft bijgedragen aan de Neder landse welvaart. „Het blijft bij ver onderstellingen", zegt hij. „Ik zou daarover geen erg stellige bewerin gen durven doen." Natuurlijk, de Duitse en Neder landse export naar een land als Griekenland zal dankzij de invoe ring van de euro zijn toegenomen, zegt Szasz. „Griekenland kon im mers door de invoering van de eu ro goedkoop lenen en zo de eigen economie opjagen. Maar juist daar door is Griekenland nu in de pro blemen gekomen. Met als gevolg dat Duitsland en Nederland nu in de buidel moeten tasten om de Grieken uit de misère te helpen." 'Wat zich nu afspeelt, is vooral een politiek probleem' Dat de euro Nederland aanvanke lijk vooral veel geld heeft gekost, staat vast, zegt Szasz: „Nederland is destijds te duur in de euro ge stapt. Maar dat was een wissel- kqersbeslissing waar de Nederland se regering zelf maar zeer beperkte invloed op had. Geen lid worden van de monetaire unie was geen optie, aangezien onze economie al tijd erg gericht is geweest op Duits land. Als we vast hadden gehou den aan de gulden, zouden we ons voortaan dus moeten richten op een groot eurogebied met een be leid dat bepalend zou zijn voor ons doen en laten, maar waarop we geen enkele invloed zouden kunnen uitoefenen." Europese regeringsleiders hebben er in 2008, toen de kredietcrisis uit brak, onophoudelijk op gewezen hoe belangrijk de euro in die tijd was. Want dankzij een gemeen schappelijke munt bleef ons in die chaos tenminste onderlinge valu taonrust bespaard. „Maar dat is maar het halve ver haal", zegt Szasz. „Want van valu taonrust gaat ook een discipline rend effect uit. Griekenland en Ita lië zouden in dat geval nooit zulke grote schulden hebben gemaakt. De onderlinge onevenwichtighe den in de Europese Unie verdwe nen niet, integendeel. Ze konden langer voortduren en werden al leen maar groter." De euro is een ideologie, zegt Arjo Klamer, hoogleraar Economie van Kunst en Cultuur in Rotterdam. Hij is van meet af aan een van de felste tegenstanders van de mone taire unie. Te veel kapiteins op één schip, dat kan nooit goed gaan, heeft hij altijd gezegd. „Iedereen begint altijd maar weer over de handelsvoordelen die de euro heeft opgeleverd binnen de Europese Unie", verzucht Klamer: „Maar wat zijn we ermee opge schoten dat de export naar Grie kenland is toegenomen, als dat land zijn rekeningen niet kan beta len? De euro is een geloof gewor den. En de prijs die we daarvoor betalen, wordt steeds hoger." Terug naar de gulden is de beste oplossing volgens Klamer: „Hoe eerder hoe beter. Onze inkomens zijn lager geworden, onze huizen minder waard, de aandelen gezakt en van onze pensioenen blijft niets meer over. Die problemen zijn niet volledig door de euro ver oorzaakt, maar wel voor een deel. Een terugkeer naar de gulden wordt pijnlijk, maar dat zullen we wel overleven. Nederland heeft een sterke economie, de gulden is een sterke munt. De euro ver dwijnt, dat staat vast, de enige vraag is wanneer. We kunnen er beter nu mee op houden dan te lang blijven doormodderen." Wegen de handelsvoordelen van een gemeenschappelijke munt op tegen de problemen waarmee de eurozone wordt geconfronteerd? Lastig te zeggen, vindt ING-hoofd- econoom Charles Kalshoven: „Wat zich nu afspeelt, is vooral een poli tiek probleem. De eurolanden had den veel strenger op eikaars beleid moeten toezien." Szasz is het daarmee eens: „Lan den moeten doen wat ze hebben 'Van een bindmiddel dreigt de euro nu splijtzwam te worden' afgesproken. Helaas werkt de euro minder disciplinair dan de bedoe ling was. Ik ben ervan overtuigd dat een kleinere euro, met lidsta ten die zich wel aan de afspraken houden, voor iedereen beter was geweest. Van een bindmiddel dreigt de euro nu splijtzwam te worden." Terug naar de gulden is volgens hem geen optie. „Tenminste niet op vrijwillige basis. Als het zo ver komt, moet de boel zo in het hon derd zijn gelopen dat we geen an dere kant meer op kunnen, met al le ellende van dien. De voorberei dingen van de euro hebben jaren geduurd, de ontrafeling zal in één klap moeten gebeuren. In het diep ste geheim zullen we nieuw geld moeten laten drukken. Het gevolg zal een enorme chaos zijn. Geen zinnig mens wil dat." Beter kunnen we maar proberen het beste van de huidige situatie te maken, vindt Szasz: „Net als in een slecht huwelijk waarbij de ouders vanwege de kinderen bij el kaar blijven. De ruzies en verwij ten die daar het gevolg van zijn, moeten we maar voor lief ne-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10