SS 15 reizen PALACE HOTEL NOORDWIJK 10 JAAR 10 JARIG JUBILEUMARRANGEMENT PALACE H©TEL www.palacehotel.nl reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 10 september 2011 Het oude centrum van Tallinn, de hoofdstad van Estland, is prach tig, Zachtroze, gele en mintgroene middel eeuwse gevels, smalle straatjes met klinkers en kinderkopjes. Overal in de stad zie je de toren van de kerk Sint-Olaf, tot de zeventiende eeuw het hoogste bouwwerk ter wereld en met 159 meter een her kenningspunt voor zeelieden. Door blikseminslagen ontstond drie keer brand en nu is de toren 'nog maar' 130 meter hoog. De oude stad wordt omringd door een indrukwekkende stadsmuur. Bijna 2 kilometer lang en voorzien van 20 torens met rode puntdak jes. „Onze binnenstad ligt maar 200 meter van zee, maar voor veel inwoners voelt het verder", vertelt Liina Guiter van Tallinn 2011. „Want de kuststrook was tot twin- Tallinn tig jaar geleden, in de Sovjettijd, militair terrein en verboden voor burgers." Volgens Guiter is het daarom niet vreemd dat veel inwoners tijdens dit culturele jaar de verbinding tus sen stad en zee wilden herstellen: „Daarom werd de kuststrook aan gepakt. Vervallen scheepswerven en fabrieken zijn afgebroken of op geknapt. Er worden concerten ge geven en gebouwen zijn ingericht als museum. Ook is er een eco-ei- land, waar je kunt zitten op ban ken van gerecyclede autobanden en een oude, Engelse dubbeldek ker is omgetoverd tot café. Kunste naars werken in zeecontainers. En langs de kust is een wandelpad aangelegd, de Cultuurkilometer." Er gebeuren dit jaar niet-alledaagse dingen in Tallinn. Zo luistert Gui ter met een koptelefoon naar elek tromagnetische golven. „Als je Foto boven: Zicht op Tallinn vanaf de veerboot naar Helsinki. Foto onder: Liina Guiter luistert naar elektromagnetische golven. langs pinautomaten, elektrische draaideuren of veiligheidspoortjes loopt, kun je elektromagnetische velden horen", verklaart ze. In het informatiecentrum in het Roter- manni kwartier kun je een koptele foon en een wandelroute halen. Gids Jana Sampetova neemt ons mee naar het KGB-museum op de bovenste verdieping van Hotel Vi- ru. Ze opent een deur waarop staat Siin ei ole midagi, oftewel: 'Hier is niets'. Maar er was wel iets. De KGB luisterde hier tot 1991 'verdachte' hotelgasten af De ra dio's en ontvangstapparatuur staan er nog. De toren van de Sint-Olaf werd door de KGB ge bruikt als zendmast. „Ik vertel niet over de doden en de angst onder de bevolking, maar over de absur diteit van het systeem waarbij ie dereen verdacht was", zegt gids Sampetova en ze noemt een paar voorbeelden. Toen een toeriste te gen haar man zei dat er geen wc- papier was, stond vijf minuten la ter iemand met een rol voor de deur. Een andere hotelgast zei dat ze een vaas op de kamer zo mooi vond, dat ze hem mee wel naar huis wilde nemen. Vóór vertrek naar huis werd haar bagage gecon troleerd. Het zijn de bizarre voor beelden uit de Sovjettijd. Diezelfde Sovjet-overheersers wil den tijdens hun bewind een vier- baansweg door Tallinn aanleggen, maar het stadsbestuur liet weten hiervoor geen geld te hebben. Het was een geluk bij een ongeluk, want zo bleef het middeleeuwse centrum behouden. In Tallinn moet je zeker het KGB-museum en het Kumu- museum voor moderne kunst be zoeken. Katariina Kaik is een leuk straatje met galerieën. Ga middeleeuws eten bij restaurant Olde Hansa en bezoek een voor stelling in het theater Straw. Programma Tallinn 2011 www.tallinn2011.ee Logomo, een voormalige werkplaats yan de Finse spoorwegen, is het hart van de culturele activitei ten in Turku. Er zijn con certen en tentoonstellingen. Sommige voorstellingen, zoals Fire! Fire!, staan in het teken van vuur. Niet zo gek als je bedenkt dat Turku dertig keer door brand werd getroffen. De grootste was in 1827, toen meer dan 2.500 huizen in vlammen opgingen en 27 do den vielen. In een miniatuurstad laten licht-, geluid- en rookeffec- ten het verloop van die verwoes tende brand zien. Er is ook een le vensgrote straat nagebouwd; je krijgt er een beeld van vóór en na de ramp. Met een honderd jaar oude brand- weerpomp kunnen we zelf een brand blussen. Kinderen mogen een brandweerpak aantrekken en zich laten fotograferen in een Turku brandweerwagen uit 1950. Niet alles is vuur in Turku. Er is ook een tentoonstelling met het werk van Tom of Finland. Deze kunstenaar, in 1920 in de buurt van Turku geboren, werd wereld beroemd door zijn tekeningen van macho homo's in erotische poses. Finland hoorde van de dertiende tot het begin van de negentiende eeuw bij Zweden en wat meteen opvalt, is de tweetaligheid. Straat namen zijn in het Fins én in het Zweeds geschreven en overal zie je behalve Turku de Zweedse naam van deze stad: Abo. Aan de Zweedse koning danken de inwoners het slot Turunlinna. Het werd al in 1280 gebouwd en is nu ingericht als historisch mu seum. Vanaf het slot kun je langs de rivier Aura naar het centrum wandelen. )e komt dan langs het marinemuseum en de scheepswer ven waar tot voor kort cruisesche- Foto boven: De oudste gebouwen ogen klein naast de '2011 Corner'. Foto onder: Een brandweerwagen uit 1950 op de expositie 'Fire! Fire!'. pen werden gebouwd. Op het Var- vintoriplein staat het langste ge bouw van de stad, een voormalige touwfabriek, met een lengte van 360 meter. Wie alles wil weten over het cultu rele jaar in Turku moet een be zoek brengen aan de '2011 Corner', gevestigd in een art-nouveauge- bouw aan de rivier. Hier vind je in formatie en brochures over alle cul turele activiteiten en bezienswaar digheden. Naast de 'Corner' staan drie houten gebouwen, de enige panden in het centrum die de brand van 1827 hebben doorstaan. Een stukje buiten het centrum, in openluchtmuseum Luostarmaki staan nog eens dertig huizen die de brand hebben overleefd. Viool bouwers, pottenbakkers, sigaren- rollers en kantklossers demonstre ren hier hoe de ambachten rond 1800 werden uitgevoerd. Op de oevers van de Aura staat de Domkerk. Evenals het slot zo'n ze venhonderd jaar geleden in op dracht van de Zweedse koning ge bouwd. Toen was het een kathe draal, tegenwoordig een Lutherse kerk. De enige koningin die Fin land ooit heeft gehad, Kaarina Maununtytar, ligt hier begraven. Op het dek van één van de restau rantschepen in de Aura genieten we van de Finse nazomeravond. Behalve veel optredens en tentoon stellingen biedt Turku in het kader van Europese Culturele Hoofdstad ook sociale projecten. Zo geven huisartsen onder de titel Culture cures (cultuur geneest) gratis con certtickets aan hun patiënten. En heel apart: aan het eind van het jaar is er geen groot afsluitend feest. Want, zeggen ze in Turku, het is na 2011 niet afgelopen met de cultuur in onze stad. Dit is pas het begin. Bezoek in Turku het openlucht museum Luostarmaki, beklim de toren van de Domkerk, drink een lonkku (gin met frisdrank) op één van de restaurantsche pen in de Aura. Programma Tur ku 2011www.turku2011 .fi HPiHin m l 49,SO P.P. INCL. ONTBIJT O.B.V. EEN DELUXE KAMER GLAS PROSECCO BIJ AANKOMST IN ONS 'PALEIS' Vrij gebruik vqn aquacenter en fitness club €10,- parkeren per. 24 uur (i.p.v. €20,50) 15% F&B korting en 20% Wellness korting RESERVERINGEN: RESERVATIONS@PAlACEHOTEL.NL TEL 071 365 3016 VOOR MEER INFORMATIE: Exclusief stadsbelasting reserveringskosten. Geldig tot en met 16 december 2011. o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 99