Advocaat staat in de ii spectrum 'Wij zijn halve Zeeuwen' Zaterdag 10 september 2011 De advocaten Hans en Wim Anker (58) staan samen met hun kantoorgenoot Tjalling van der Goot de van grootschalig seksueel misbruik verdachte Robert M. bij. De komende week verschijnt deze verdachte weer voor de Amsterdamse rechtbank tijdens een zogenoemde pro-forma-zitting. door Emile Calon Tijdens een rit van Zwolle naar Leeuwarden is Hans Anker plotseling fel. Het gesprek in de auto gaat over zedenzaken en welke impact die hebben op een advocaat. De Friese strafrechtadvo caat vertelt eerst op rustige toon dat het niet altijd meevalt om alle details uit een strafdossier 'tot je te nemen'. Vervolgens zegt hij dat het hem opvalt dat zijn kan toor vaak gebeld wordt door leraren die verdacht worden van seksueel misbruik van leerlingen. Fel: „Er is iets grondig mis met het aannamebeleid van veel scholen als zoveel mannen hun handen niet thuis kunnen houden." De uitspraak is tekenend voor de advocaat. Hij veroordeelt vanuit de grond van zijn hart seksuele delicten. „Ze moeten van die arme kinderen afblijven." Hij staat echter wel iemand als Robert M. bij, een man die verdacht wordt van seksueel misbruik van een tachtigtal Amsterdamse baby's en peu ters. „Wij staan nooit achter de feiten, wij staan een verdachte bij en begeleiden hem gedurende het totale proces." Dat de advocatentweeling Hans en Wil lem Anker Robert M. bijstaan, leidde op kantoor nauwelijks tot discussie. De Friese strafrechtadvocaten staan namelijk ieder een bij die om rechtshulp vraagt, mits het kantoor een dergelijke zaak aankan en er geen conflicterende belangen zijn. Wim Anker: ,,In de Grondwet staat dat iedere verdachte recht heeft op de hulp van een advocaat. Er staat niet 'tenzij het gaat om een seriemoordenaar of een pedofiel.' Een andere voorwaarde is dat de advocaten de regie houden. Iemand die die rol niet ac cepteert, moet een ander bureau zoeken. Als voorbeeld vertelt Hans Anker hoe een aantal maanden terug iemand aan de deur kwam die verdacht werd van handel in drugs. Hij had een tas met 75.000 euro bij zich. De inhoud was voor de Ankers mits hij mocht bepalen wie als getuige gehoord zou worden. Wim Anker: „Wij hebben hem netjes de deur gewezen." Dat de Friese advocaten M. bijstaan, weten ze inmiddels dondersgoed. Sinds die stap kregen ze honderden mails, telefoontjes en sms'jes waarin ze uitgemaakt worden voor van alles en nog wat. Ze worden in een aantal van die mails zelfs bedreigd maar denken er voorlopig nog steeds niet aan om daarmee naar justitie te stappen. Ook de telefonistes van het kantoor wor den de meest vreselijke ziektes toegewenst Hans en Wim Anker staan bekend als de advocatentweeling uit Leeuwar den. Wim Anker wijst er echter op dat 'wij halve Zeeuwen zijn'. „Onze vader is geboren in Oost-Souburg en heeft als gemeenteambtenaar gewerkt op het gemeentehuis in Ritthem. On ze oma woonde in Middelburg, daar kwamen wij jaarlijks. Ook gingen wij met het ouderlijk gezin ieder jaar naar Motel De Walvis in Vrouwenpolder." Hun vakanties brengen ze regelmatig in Zeeland door. Onder andere in Burgh-Haamstede, Noordwelle, Veere, Vlissingen, Zierikzee, Oostburg en Zuidzande. en persoonlijk aangesproken op het feit dan hun werkgevers hem verdedigen. Re cent nog werden de ruiten van hun kan toor in Leeuwarden ingegooid. Er is echter ook lof voor hun besluit om M. bij te staan. Volgens Wim Anker ont ving het kantoor een kleine honderd mails van rechters, officieren van justitie, colle ga-advocaten en andere verontruste bur gers die hen om dat besluit prijzen. De Middelburgse advocaat Eduard Smit gruwt bij de gedachte aan dat ingooien van ruiten en het bestoken van advocaten met haatmail. Hij weet uit de overleverin gen dat iemand als bijvoorbeeld raadsman Wijckerheld Bisdom geen enkel probleem ondervond toen hij na de Tweede Wereld oorlog NSB-leider Anton Mussert bijstond. „Iedereen snapte destijds dat ook zo ie mand recht had op een advocaat", aldus Smit. Volgens de Middelburgse advocaat was Wijckerheld Bisdom een van de meest vooraanstaande raadslieden van de Haagse balie en groeide zijn reputatie al leen maar door Mussert bij te staan. Wim Anker verwacht dat het proces tegen M. zal leiden tot een aantal wetswijzigin gen. „Om te beginnen zal de maximum straf worden verhoogd omdat M. nu hoog uit vijftien jaar kan krijgen." Ook voorziet hij dat ouders van misbruikte peuters spreekrecht zullen krijgen. Wim Anker vindt het triest dat op basis van één incident wetten worden aange past. Zoiets strookt niet met zijn gevoel voor recht. Het huidige politieke klimaat stemt hem toch al niet vrolijk. Hij ziet dat er vanuit de politiek vooral aangedrongen wordt op zwaarder straffen, op sobere re giems voor gedetineerden. Tegelijkertijd wordt er bezuinigd op de opvang van ex-gedetineerden zodat hij het niet vreemd vindt als die mensen in herhaling vallen. Hans Anker: „De politiek mag dan wel besluiten dat er een advocaat aanzit bij de verhoren door de politie. Feitelijk maakt de politiek het voor advocaten on mogelijk zoiets te doen omdat de vergoe ding minimaal is." Tijdens een cursus voor advocaten in het Domburgse Badpaviljoen laten de beide Ankers zich erg pessimis tisch uit over het politieke klimaat en voor spellen ze dat hun beroepsgroep en ver dachten op geen enkele steun vanuit Den Haag moeten rekenen. „De repressie zal al leen maar toenemen." Hans Anker vertelt ook wat voor invloed de ontsnapping in 2009 van de veroordeel de Turkse mensenhandelaar Saban B. heeft op het leven van gevangenen. „Bij zonder verlof is nu veel moeilijker te krij gen. Omdat één man niet terugkeerde wordt een hele groep gestraft." Een cliënt van de Ankers, die in de jaren negentig ne gen jaar cel kreeg voor moord, bevestigt dat hij destijds ruim een halfjaar naar huis mocht toen zijn vrouw ziek was. Hans An ker: „Zoiets kan nu echt niet meer." Tijdens de cursus in Domburg vertellen de Ankers dat hun wortels in Oost-Souburg liggen. Hun vader is daar geboren en geto gen en werkte enige tijd als ambtenaar bij de gemeente Ritthem. Vervolgens sollici teerde hij op een baan bij de Provincie Friesland en later werd bij burgemeester van achtereenvolgens Vlieland, Schiermon nikoog en Akkrum, waar de beide broers nog steeds wonen. Ze zijn nog regelmatig in Zeeland te vinden. Nog niet zo lang gele den brachten ze een bezoek aan het oude gemeentehuis van Ritthem en bezochten ze ook het huis in de Kanaalstraat in Oost-Souburg waar hun vader gewoond heeft. Dankzij hun naamsbekendheid krij gen de Ankers ook regelmatig vanuit Zee land een verzoek om rechtshulp. Ze verwij zen dan meestal door naar advocaten in het Zeeuwse omdat het voor zo'n cliënt an ders wel erg duur kan worden. De beide advocaten en hun kantoorgenoten hebben wel zo nu en dan overleg met Zeeuwse ad vocaten over ingewikkelde strafzaken en schrijven soms mee aan pleitnotities. Tijdens een voordracht in Maastricht han gen aankomende rechtenstudenten aan de lippen van Wim Anker als hij hen vertelt over de dagelijkse praktijk van een advoca tenkantoor. Hij wisselt kostelijke anekdo tes af met een indringend verhaal over hoe eenzaam het leven van een veroordeelde kan zijn en hoe hij en zijn broer de enigen zijn die een aantal levenslang gestraften nog bezoeken. „Verder hebben ze nie mand." foto Lex de Meester Hans (links) en Wim Anker aan het strand bij Domburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95