9 spectrum In landen tot voor kort vergelijkbaar met Somalië gaat het beter Een koe per familie Zaterdag 10 september 2011 RWANDA kapotgeschoten bij. Sinds het begin van de oorlog heeft het land geen effectieve, cen trale regering meer. De radicaal-islamiti sche beweging Al Shabaab heeft grote de len van het land in handen, inclusief het gebied waar nu hongersnood heerst. Toch krijgt Somalië veel hulp uit het Wes ten. Per jaar ontvangt het 460 miljoen eu ro aan officiële ontwikkelingshulp, onge veer 50 euro per inwoner per jaar. Dat geld komt vooral van de Verenigde Staten, die in de officiële regering van Somalië een bondgenoot zien in de strijd tegen isla mitisch terrorisme. Maar de regering heeft vooralsnog de handen vol aan het bestrij den van Al Shabaab. In de gebieden waar Al Shabaab regeert, hebben hulporganisaties te maken met in timidatie, afpersing en bedreiging. Dat ver klaart waarom ontwikkelingshulp weinig zoden aan de dijk zet. „Structurele ontwik keling is op dit moment onmogelijk in So malië", zegt Thea Hilhorst, hoogleraar Hu manitaire hulp en wederopbouw aan de Wageningen Universiteit. „Er is amper sprake van een staat. Zolang die er niet is, kun je met officiële hulp weinig bereiken. Er zal in Somalië eerst een politieke oplos sing moeten komen." De situatie in Somalië hoeft niet uitzicht loos te zijn. In Afrikaanse landen die er re latief kort geleden even slecht voorston den als Somalië, gaat het namelijk ook be ter. Een indrukwekkend voorbeeld is Rwanda. In het voorjaar van 1994 was het kleine land het toneel van een gruwelijke massamoord. Extremistische Hutu's ver moordden bijna een miljoen Tutsi's, op een bevolking van nauwelijks zeven mil joen mensen. Na de genocide werden meer dan een miljoen mensen gearres teerd op verdenking van moord, verkrach ting, diefstal of medeplichtigheid. De nieu we regering stond voor de haast onmogelij ke taak om het diep getraumatiseerde land weer op te bouwen. Dat was 1994. Het verschil met 2011 kan niet groter zijn. Nog steeds worstelt twee derde van de Rwandezen met de gevolgen van de genocide. Maar 17 jaar later is Rwan da een van de veiligste landen van Afrika. In de hoofdstad Kigali wandel je 's avonds even onbekommerd op straat als in een willekeurige Nederlandse stad. De prachti ge natuur van Rwanda trekt steeds meer toeristen. Kinderarbeid nam de afgelopen tien jaar af van meer dan 30 procent naar minder dan 10 procent. Het onderwijs bloeit: van alle jongeren kan meer dan 90 procent lezen en schrijven. De regering spant zich in om vrouwen vooruit te hel pen. Rwanda heeft met 56 procent het hoogste percentage vrouwelijke parlemen tariërs in de wereld. Ook Rwanda ontvangt veel ontwikkelings geld uit het Westen: zo'n 650 miljoen euro per jaar, ongeveer 65 euro per hoofd van bevolking. Dat geld wordt echter goed geïnvesteerd in onderwijs en gezondheids zorg, in het opbouwen van een rechtsstaat en in het herstel van de economie. Daar komt bij dat Rwanda volgens de Transpa rency International Index een van de minst corrupte landen van Afrika is. Wie betrapt wordt op het aannemen van smeergeld, raakt onmiddellijk zijn baan Het gezin van Esther Ha- kizimana uit Rubengera kreeg een koe van de Rwandese overheid. Ze ontving bovendien een kleine lening voor een biogasinstallatie. Daar mee wordt de koeien- poep verwerkt tot biogas. Voor de gezinsleden Haki- zimana betekent dat een enorme vooruitgang: ze hoeven geen hout meer te kopen en geen rook meer in te ademen. De koeien leveren boven dien mest voor de akker. Het gezin heeft inmid dels drie koeien. Met de verkoop van melk vullen ze hun inkomen aan met zo'n 100 euro per maand. 'Een koe per familie' is een programma waarmee de overheid de levensom standigheden op het plat teland probeert te verbe teren. Het is de bedoeling dat 350.000 arme families een koe ontvangen. De teller staat inmiddels op 92.000. Er is één voor waarde: een gezin dat een koe krijgt, moet het eerste kalf weggeven aan een ander gezin in het dorp. Daarmee hoopt de regering het gemeen schapsgevoel te verster ken dat tijdens de genoci de aan flarden werd ge scheurd. kwijt. Van president Paul Kagame wordt gezegd dat hij uiterst sober leeft. Hij ont vangt zijn internationale gasten met een glaasje water in een kaal kantoor. „Het grote verschil met Somalië is dat Rwanda een sterke, krachtige regering heeft", zegt Hilhorst. „Die regering heeft na de genocide heel veel steun uit het bui tenland gekregen. Daardoor heeft het land een enorme groei doorgemaakt." Toch kent ook Rwanda nog genoeg proble men. De armoede is nog altijd hardnekkig. Op het platteland leeft meer dan de helft van de mensen van minder dan 1 dollar per dag. En de 'sterke staat' heeft een keer zijde: de regering laat weinig kritiek en op positie toe. Hilhorst is daarom niet gerust op de toekomst: „Er zijn nog veel proble men. Het land is overbevolkt en er is wei nig industrie. De opbouw gaat op de punt van het geweer: het land is bijna een dicta tuur. Dat kan een tijd goed gaan, maar op een gegeven moment kan de sociale on rust weer gaan broeden." Het is waar dat een succesvol opgeklom men land als Rwanda weer afkan glijden. Het is even waar dat een schijnbaar uit zichtloos land als Somalië de weg omhoog kan vinden. Een politieke oplossing is ech ter vereist, voorddt ontwikkelingshulp in Somalië echt effect kan sorteren. Tot die tijd zit er niet anders op dan noodhulp te geven, ook al groeit de tegenzin. reageren? spectrum@wegener.nl illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 93