spectrum 4 Zoutplanten in een Watchers weidegebied Een onderhoudsbeurt voor de bijenheuvels 1 E m |p|S 3 -2, Zaterdag 10 september 2011 ÊSt-i- m {W 3 CU z WmÊMmfÈÊi In het fraaie graslandreservaat tussen het Kanaal door Walcheren en de Oude Veerse weg rukken zoutplan- ten op dankzij de invloed van zoute kwel. foto's Chiel Jacobuss Zeekraalbloemen. Zeeaster. Tussen het Kanaal door Walcheren en de Oude Veerse weg ligt een graslandreservaat van ruim 40 hectare. Dit weidegebied heeft een hoge waterstand en het oppervlak is zo als de meeste weilanden dat voor de oorlog hadden: afwisselend natte laagten en hoger gelegen de len, met hier en daar een pluk struweel. Landschappe lijk is het een erg fraai gebied; niet in de laatste plaats doordat je aan de horizon het silhouet van Middelburg of anderzijds van Veere ziet De met meidooms begroei de kanaaldijk draagt ook veel bij aan de belevingswaar de. Maar in de allereerste plaats is een natuurgebied natuur lijk bedoeld om de natuurwaarden veilig te stellen. Daarbij gaat het aan de ene kant om weidevogels als grutto, kievit en tureluur. Die broeden jaarlijks in het gebied, maar vaak komt er van hun legsels niet al teveel terecht. Dat komt omdat de omgeving rijk is aan bo men en struiken waarin allerlei natuurlijke vijanden huizen. Kraaien en eksters kunnen de weidevogelstand in zo'n relatief klein reservaatje flink kort houden en dan zijn er bovendien nog de zilver- en de mantelmeeu wen die langs de oevers van het kanaal struinen. Ook die zijn niet vies van een weidevogelkuiken. Alleen weerbare soorten als de scholekster en de kluut weten aan het geweld van al die predatoren redelijk goed het hoofd te bieden. Maar behalve de broedvogels zijn ook de wilde planten in een natuurgebied van belang. Vaak is het zo dat ge bieden zelfs uitsluitend vanwege de bijzondere planten groei worden veilig gesteld. Dat is zeker bij de Oude Veerse weg niet zo, want tot voor kort was de planten groei er niet veel anders of gevarieerder dan in een ge middeld weidegebied op de Zeeuwse klei. Maar daarin is radicaal verandering gekomen. Door de aanwezig heid van het kanaal treedt er in het gebied vanouds een beetje zoute kwel op. Het gaat dan om zout water dat vanuit de bodem naar boven welt en dan zijn invloed doet gelden op de plantengroei. Dat er sprake was van zoute kwel was al langer te zien door de aanwezigheid van zeeaster (zulte) en zeebies (Heen) in de sloten. In de weilanden zelf was er van zoutinvloed weinig te merken hoewel de aanwezigheid van planten als de be haarde boterbloem den de veldgerst wel in die richting wees. Nadat het gebied een natuurbestemming kreeg is geprobeerd om de zoute kwel wat meer ruimte te ge ven. Dat gebeurde onder meer door delen van het ge bied te verlagen. Want anders dan bij de boer wordt in natuurgebieden zoutinvloed juist erg op prijs gesteld omdat het kan zorgen voor een bijzondere, streekeigen plantengroei. In het afgelopen groeiseizoen werd de plantengroei in het gebied voor het eerst sinds de herin richting botanisch onderzocht. Daarbij worden alle bij zondere plantensoorten nauwkeurig in kaart gebracht om later te kunnen vergelijken of een plant voor- of achteruit gaat of in aantal stabiel blijft Tot ons grote genoegen blijkt de plantengroei in de af gelopen jaren zich bijzonder snel te hebben ontwik keld. Al snel nadat we begonnen waren vonden we massa's aardbeiklever. Dat is een klaver die de overgang van zout naar zoet markeert. Wat later vonden we zilte en gerande schijnspurrie, zilte rus en melkkruid. Allemaal zoutplanten die binnendijks verre van alledaags zijn. Ook vonden we massaal het blauw kweldergras en als klap op de vuurpijl zelfs een heel veldje zeekraal. Daar mee was bijna het hele scala aan zoutplanten die bin nendijks kunnen voorkomen compleet De enige die we echt misten was het schorrezoutgras, waarvan al leen een afgestorven exemplaar aan de rand van een plasje stond.Maar na al die andere soorten gaat ook die nog wel vaste voet krijgen aan de Oude Veerse weg. Het is een prachtig project hoor, waarover we best enthousiast zijn, al die nestheuvels voor bijen. Daar niet van. Maar het doet er gens toch wat kunstmatig aan. Je zou haast willen dat het ook op een natuurlijke manier kon. Vroeger toen er nog een echt getij op de Oosterschelde zat was het nog een levende zeearm, waar slik en zandplaten werden af gezet In die zandplaten en onder langs de zeedijken leefde een heel speciale bij: de Schorzijdebij. En op die Schorzijdebij parasi teerde een bijensoort waarop we in Zeeland apetrots mogen zijn. Het is een soort die bui ten de Delta nooit waargenomen is: de Schor- viltbij. Door de talrijke dijkversterkingen zijn er nestplekken verloren gegaan. Maar bij Rijkswaterstaat en Waterschap Scheldestro- men had men ook oog voor die teloorgang en heeft men op een flink aantal plekken on der langs de zeedijken kunstmatige nestheu vels gemaakt. Het zijn eenvoudigweg nieu we zandbulten waarin de dieren hun nestjes kunnen graven. Mooi dat er op zo'n manier met nauwelijks extra kosten iets voor die bij en kon worden gedaan. Die zandbergjes doen het bijzonder goed. Op de meeste gonst het van de zijde- en viltbijen. Vroeger was het dan zo dat er af en toe eens een springtij over zo'n zandplaat ging die de ve getatie er wat afveegde, waardoor er altijd wel wat open zanderige plekjes waren. Op die kunstmatige plekjes langs de Oosterschel de is dat uiteraard niet meer zo, waardoor ze na enkele jaren nogal dicht begroeid zijn. Dan is het nuttig om ze weer eens wat kaal te zetten. Zodoende trekken Rombout, Wim, en Kees hele pollén uit de vegetatie. „Het is best leuk werk hoor, want je ziet al die beest jes zo mooi. Maar het werk is wel een beetje zwaar. Soms moeten we hele stukken met de spade uitsteken", vertelt Rombout. Het is ook plezierig dat er vrijwilligers bij Land schapsbeheer zijn die willen helpen met dit project. Zo kunnen we dit project lekker vlot afwerken. Half natuurlijke zandheuvel langs de zeedijk. De plek is zwaar begroeid geraakt en moet weer eens worden opge schoond. foto Lucien Calle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 88