had een oogje op Zeeland Unaparte 3 spectrum Zaterdag 10 september 2011 Napoleon Bonaparte, de keizer in hoogst eigen persoon, bezocht precies twee eeuwen geleden Zeeland. Tijd voor een moment van herinnering. Een keizerlijk bezoek laten we toch niet zomaar voorbij gaan? door Jan van Damme i8ii: Napoleon in Zeeland zien." Hij liet zijn ministers een plan op stellen voor een sterkere verdediging van de Scheldemonding. En meer: eigenlijk wil de hij de kust van het hele continent tegen landingen behoeden - een soort Atlantik- wall avant la lettre. Wat de Nederlandse kust betreft had hij ook aandacht voor de Maasmonden, de toegang tot de Zuiderzee en Delfzijl. Voor versterking van Vlissingen stelde de keizer een bedrag van 14 miljoen franc - pakweg 3 miljoen euro - beschikbaar. Voor dat bedrag werd ondermeer een complete fortenring rond de stad aangelegd. Ten westen van Breskens werden de forten Na poleon en Impérial gebouwd. Daarmee was de tóegang tot de vaarweg naar Ant werpen verzegeld. Ook Veere werd ver sterkt. Verder op de Schelde-oevers rich ting Antwerpen had hij grootse plannen met Terneuzen. In 1804 had hij het ont werp voor een nieuwe, grote marinebasis in de Margarethapolder al klaar. Die zou Terneuzen in één keer als een soort twee de Boulogne op de kaart zetten. Het schil derij, dat hij in dat jaar aan de stad Gent schonk, is daarvan een treffend bewijs. Voor hem op tafel liggen de havenplan nen: Port de Temeu- se. Digues et Pol ders. Nu is er natuurlijk alle reden, om nog eens bij dat keizerlij ke bezoek van wel eer stil te staan. Waarbij dan wel be dacht moet worden, dat Napoleon meer dere keren in Zee land is geweest. Zo belangrijk vond hij de toegangspoort naar Antwerpen wel. In Vlissingen kwam hij al in 1803 kijken, nog voor hij zichzelf tot keizer had laten kronen. En de Engelse inva sie maakte hem dus danig bezorgd, dat hij ook in 1810 al een uitgebreide Tour de Zélande maakte. Hij deed daarbij Middelburg aan. Jan J.B. Kuipers beschrijft in het vierde nummer van het thematijdschrift Napoleon in Ne derland, hoe burgemeester Schorer op zijn nummer werd gezet. 'Hebt vorig jaar de sleutels van de stad ook aan de Engelsen aangeboden en bij die gelegenheid de stad feestelijk doen verlichten?' En verder: 'De burgemeester van uw stad is een schurk, en hij zal streng worden gestraft.' Zo ver is het overigens nooit gekomen. De keizer had ontegenzeggelijk ook een ge nereuze kant. Tijdens zijn rondrit in 1810 verbleef hij even op de hofstede van boer Hondert in de Zuid-Kraaijertpolder. Hij toonde zich nogal gecharmeerd van de dochter des huizes. Met enige moeite wis ten de ouders te voorkomen dat hun doch ter in het gevolg van de keizer naar Parijs werd meegenomen. De Middelburgsche Courant berichtte op 19 mei: „Voor zijn vertrek liet de Keizer eene aanzienlijke gift voor het gebruik van de Hofstede geven, en zeide aan de 15- of 16-jarige Dochter van Klaas Hondert eene bruidschat toe wanneer zij trouwen zoude, onder beding, dat hare twee eerste Kinderen naar hem en de Keizerin genaamd zouden worden." In het najaar van 1811 kwam Napoleon Zee land via de Vlaamse kust binnen. Met een klein gevolg stak hij vanaf het Hazegras het Zwin over. Kuipers verhaalt dat de schippers Jacobus Schilleman en James Verhoeve met een schenking van 50 gou den Napoleons en een toegezegd jaargeld van 300 francs rijkelijk werden beloond. De brief, die de keizer vanuit Breskens aan zijn Marie Louise schreef is bewaard geble ven: „Mijn vriendin, ik ben gisteravond be hoorlijk vermoeid aangekomen in Bres kens, vanaf Oostende heb ik te paard geze ten; ik ga de forten bekijken, die ik heb la ten bouwen. Ik zal overnachten aan boord van mijn eskader, dat hier voor anker ligt. Ik ben doorweekt, het regent nog." Dat es kader was fors: 21 linieschepen, elf fregat ten en twaalf brikken en kotters. Op 24 september ging hij aan boord van admi raalschip de Charlemagne. Door het onstui mige weer kon hij pas zestig uur later in X fortificatie Vlissingen aan land worden gezet. Harde wind en hoge golven, schreef hij aan Ma rie Louise, „maar ik heb er geen last van." In Vlissingen, Veere en bij Breskens zijn nog volop sporen te vinden van de Napo leontische verdedigingswerken. Als er bij Terneuzen al een begin gemaakt was met de aanleg van de marinebasis, dan zijn er daar geen restanten overgebleven. Onbe vestigde berichten uit die tijd vertellen, dat de keizer zeer tevreden was over de werk zaamheden in de Margarethapolder. Hij zou gezegd hebben: „Dat zijn werken, der Romeinen waardig." Over het bezoek van Napoleon: Thema Tijd schrift Napoleon in Nederland 1811-2011, Zeeland Brabant, no. 4, augustus/september 2011, 5,95 euro. Over de Britse landing op Walcheren in 1809: Een brug te ver - Victor Enthoven (red.), Uitgeverij Vantilt 2009. Zie ook: www.pzc.nl/zeelandgeboekt.ni door Harmen van der Werf Edwin Hamelink, voorzitter van de Heemkundige Vereniging Ter neuzen, trekt een treffende vergelijking. „Stel je voor dat president Obama Terneuzen zou bezoeken, daarmee moet je het bezoek van Napoleon op 29 september 1811 vergelijken. Zoiets mag je tweehonderd jaar later toch niet zomaar voorbij laten gaan." Napoleon zag wel wat in Terneuzen. Hij had het plan het nietige vissers dorpje met hooguit 1500 inwoners op te stuwen in de vaart der volkeren. Ten oosten van Temeuzen, in de Margarethapolder, wilde de Franse kei zer een marinebasis van ongekende omvang bouwen aan diep vaatwater. Terneuzen zou uitgroeien tot een stad met 50.000 inwoners. Het is er nooit van gekomen, maar dat Napoleon in de herfst van 1811 de al aangelegde kustbatterij in de Margarethapolder bezocht, kan niemand Terneuzen meer afnemen. Het inspireerde advocaat-entertainer Maikel Harte tot het maken van de satirische film Napoleon Unaparte die vrij dag 30 september in première gaat in het vestzaktheater De Paerdestal aan het Tuinpad 16-18 in de Temeuzense binnenstad. Tussen 21.00 en 23.00 uur wordt de film van twintig minuten doorlopend vertoond. Napoleon zou bijna een hele dag in Terneuzen blijven. Hamelink is lo vend over hem. „Zeeuws-Vlaanderen is direct na de verovering van Ne derland door Frankrijk in 1795 bij Frankrijk gevoegd. Napoleon was ook onze keizer. Hij heeft de burgerlijke stand ingevoerd, we danken onze rechtspraak aan hem." Hoe belangrijk de Franse tijd (1795-1813) is geweest, is vanaf zaterdag 1 ok tober tot en met vrijdag 20 oktober te zien op een expositie in het ge meentehuis van Temeuzen. Een reproductie van een schilderij van Napo leon uit Gent - 'een gigantisch werk van 2,65 bij 1,60 meter' - en plannen voor de marinehaven in de Margarethapolder zijn er te bezichtigen. De dag van de opening van de expositie staat de Terneuzense binnenstad ook helemaal in het teken van Frankrijk. De Heemkundige Vereniging sluit de jubileumactiviteiten donderdag 13 oktober af met (geïllustreerde) lezingen door oud-docent Kees de Bliek en Edwin Hamelink in Hotel l'Escaut aan de Scheldekade 65 in Terneu zen, aanvang 20.00 uur. Napoleons bezoek aan Terneuzen mag niet vergeten zijn, van de kustbat terij die hij bezocht, is niets meer terug te vinden. Ter herinnering zijn in 2008 op de dijk van de Margarethapolder een kanon en informatiebord geplaatst. Het informatiepaneel is laatst gestolen, tot grote ergernis van Edwin Hamelink. Wellicht-komt er op termijn een nieuw informatiebord terug. Voordat dit gebeurt, wil Edwin Hameiink heel graag een raadsel opgelost zien. De kustbatterij is in 1809 beschoten door een Engels fregat. Daarbij zouden 23 mensen omgekomen zijn, maar in officiële stukken heeft hij er tot nu toe slechts acht kunnen traceren. „Er schijnt nog een dagboek uit die tijd te zijn, over de beschieting in 1809, het vervoer en het begraven van de slachtoffers. Dat dagboek zou heel goed van een landbouwer uit de buurt kunnen zijn. Ik zou dat zo graag eens in handen willen krijgen." Hij be sluit in stijl. „Dat is mijn cri de coeur." Maquette van de Franse kustbatterij in de Margarethapolder bij Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87