spectrum 2 Zaterdag 10 september 2011 oleon Het was wel de baas van de bezettende macht, die de boel kwam inspecteren. Maar een keizer blijft een keizer. Dus memorabel. In het najaar van 1811 maakte Napoleon (1769-1821) een inspectieronde langs de Westerschelde. Op 23 september arriveer de hij in Cadzand. De dagen daarna deed hij Breskens, Vlissingen, Temeuzen en Bath aan. Om te bezien of de kustverdedi ging op orde was of misschien nog verder moest worden uitgebreid. Antwerpen was voor hem de strategisch belangrijkste ha ven in het noordelijke deel van het Franse keizerrijk. De toegang moest goed worden beschermd. Na zijn Zeeuwse excursie maakte hij een rondrit door de rest van wat twee eeuwen lang één van de machtig ste republieken in Europa was geweest. Op 31 oktober vertrok hij weer richting Pa rijs. De keizer had met zijn bezoek aan Zee land vooral oog voor strategische zaken. Het was onder zijn bewind nogal roerig ge weest In het deltagebied. Sinds de Repu bliek - dus ook Zeeland - in 1795 binnen de Franse invloedssferen was opgenomen, had Napoleon Vlissingen als een uitvalsba sis in de strijd met Engeland beschouwd. In 1804 en het daaropvolgende jaar lag er in de Zeeuwse-haven een bemande vloot klaar om de Noordzee over te steken. Zo ver kwam het echter niet. De Engelsen pakten in dat opzicht de zaken voortvaren der aan. Die voerden in 1809 een geslaagde landing uit op Walcheren. Napoleon had vóór die tijd Vlissingen al aanmerkelijk la ten versterken. Zodanig zelfs dat hij ervan uitging dat de stad onneembaar was. De Engelsen doken 30 juli 1809 met een gi gantische invasiemacht voor de Walcherse kust op: 37 linieschepen, 30 fregatten, 86 kleinere oorlogsschepen, bijna 150 trans portschepen met zo'n 40.000 manschap pen en 144 stukken geschut. Ze konden bijna het hele eiland en Zuid-Beveland zonder al te veel inspanning bezetten. Op 2 augustus was alleen Vlissingen nog in Franse handen. Bevelhebber Monnet had er zich met 4.000 militairen verschanst. De Engelsen kenden geen pardon, en bombar deerden de stad zowel van de land- als de zeezijde. Vooral de vanaf oorlogsschepen afgevuurde Congreve-raketten - een nieuw soort brandraketten - maakten een onuitwisbare indruk. Op 15 augustus gaf de zwaar gehavende stad zich over. Napoleon moet in Parijs zijn steek bijna hebben opgegeten van woede, en liet Mon net later wegens lafheid en nalatigheid ver volgen. Maar het Engels succes was van korte duur. Op de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen kregen ze geen vaste voet aan de grond, en al snel eisten de in die tijd beruchte Zeeuwse koortsen - malaria - hun tol. Nadat de Engelsen eind 1809 met de staart tussen hun benen afdro pen nam Napoleon ferme maatregelen. Het belangrijkste directe gevolg was dat heel de Republiek in 1810 bij het keizerrijk werd ingelijfd. Over Vlissingen schreef hij 14 september van dat jaar: „De Engelse expeditie heeft in ieder geval dit voordeel gehad, dat zij ons het belang van deze plaats heeft doen in- Portret van Napoleon, geschilderd door Marie-Guilhelmine Benoist. De keizer deed het schilderij in 1804 cadeau aan de stad Gent. Op de ta fel ligt het plan voor een marinebasis bij Terneuse. Een reproductie is binnenkort te zien in Terneuzen. reproductie Adri van de Wege

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 86