helmgras meerdere doelen dienen zeeland 27 gaan zitten' Optiekzaak in Sas van Gent 'Dit onderzoek geeft meerwaarde aan van culturele ontwikkeling' Kijken, doen en luisteren MIDDELBURG Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. tfm vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Qwww.z2.nl Ter overname aangeboden zaterdag 10 september 2011 i'niiii«iiiiHM«rffr"nr--T^^ 1 iim 1 11min 11111111 in milium door Ali Pankow Zandzakken zijn een uni verseel kenmerk voor rampen. Overal op de wereld waar zich een ramp voordoet, zie je mensen met zandzakken in de weer. Met dat beeld op haar netvlies ontsproot bij Charlotte van Iwaarden (21) uit Aardenburg het idee voor het on derzoek waarmee zij in juli is afge studeerd aan Kunstacademie Sint Joost in Breda. Haar idee is verrassend in zijn een voud: Vul extra grote juten zakken met 300 kilo zand, stop daar helm grasplanten in en leg ze in een strak ritme op het strand aan de voet van de duinen. „Het helmgras zal door het jute heen groeien en de zakken zullen af en toe ook worden ondergesto- ven door het zand. Zo ontstaat een natuurlijke bescherming voor de duinen. Tevens kunnen die gro te zakken dienen als banken of ze tels voor strandbezoekers", legt Van Iwaarden uit. Met een visuele presentatie in het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk geeft zij de bezoekers daar vanaf donderdag inzicht hoe zij zich deze natuurlijke vorm. van kustverdediging precies voorstelt. „Ik houd zelf veel van het strand en heb met plezier gewerkt in di verse strandpaviljoens aan de kust in Zeeuws-Vlaanderen. Wat me toen opviel, was dat veel recrean ten nauwelijks besef hebben van de geschiedenis en van het belang van het behoud van de duinen. Dat zand en helmgras daar een be langrijke rol in kunnen spelen bij voorbeeld", zegt Van Iwaarden. Van haar opa en oma, die 'aan de overkant', ofwel op Beveland wo nen, hoorde ze de herinneringen aan de Watersnoodramp in 1953. „Vooral nadat ze twee jaar geleden de film De Storm zagen. Zij deden daar zowel negatieve als positieve ervaringen bij op. De film bracht hun eigen ervaringen weer boven, maar de film vonden ze té gero mantiseerd. Ze zijn in elk geval weer veel meer over de ramp gaan vertellen. Dat gaf bij de doorslag echt met het onderwerp duinbe scherming aan de slag te gaan.'' Van Iwaarden is overigens met twee onderzoeken afgestudeerd in de richting Ruimtelijk Ontwerp. Haar andere onderzoek betrof - kort omschreven - wiskundige wet matigheid in combinatie met men selijke creativiteit. Dat resulteerde in drie ontwerpen: een tas, een tafel en een lamp op basis van draadmodellen. Heel wat anders dus dan natuurlijke kustver- sterking. Met haar installatie van speciaal ge maakte grote zandzakken, waarop ze de Zeeuwse wapenspreuk Luc- tor et Emergo, heeft gespoten, wil zij het publiek niet in een paniek stemming brengen. „Maar mijn doel is wel bewustwor ding en dat gebeurt vooral door ne gatieve ervaringen", verklaart Van Iwaarden haar keus. Zandzakken dus in combinatie met helmgras én in een ritmische vormgeving, want dat hoort bij het strand, vindt ze. Kleedhokjes, strandhuisjes, paalhoofden: alles staat altijd netjes in het gelid aan de kust. Dat zijn ritmes die bij het strand horen en die ze derhalve recht wil doen. Hoe ver liggen theorie en praktijk uiteen? Op die vraag wil de zojuist afgestudeerde studente zelf ook graag antwoord krijgen. Zij wil daarover het gesprek aangaan met Rijkswaterstaat en het waterschap. Van Iwaarden heeft al een locatie op het oog waar volgens haar het ontwerp prima kan worden uitge voerd. In 't Zwingebied bij Cad- zand. „Ik heb zelf op het strand al een keer een proefplaatsing gedaan. Het leuke was dat zodra die zand zakken er lagen, mensen ze in ge bruik namen om er op te gaan picknicken." Van Iwaarden'klopte tijdens haar onderzoek aan bij het Waters noodsmuseum in Ouwerkerk. „Ik besefte dat de installatie alleen niet voldoende zou zijn om bij het publiek te laten doordringen wat ik wilde. Ik zocht dus naar beel den van de watersnoodramp uit 1953. Die zijn door het museum be schikbaar gesteld." Het contact leidde tevens tot de af spraak dat zij haar ontwerp de ko mende tijd ook in het Watersnood museum presenteert. De officiële oppning daarvan ge beurt donderdagmiddag tussen 15.30 en 17.00 uur. Daar zijn ook vertegenwoordigers van Rijkswa terstaat en het waterschap voor uit genodigd. 'Ife heb zelf op het strand al een keer een proefplaatsing gedaan Charlotte van Iwaarden „Ik voelde me er niet meer thuis. En hier is het heerlijk wonen." Het echtpaar was toen al lang geen onbekende meer op Schou wen. De vakanties werden toen ze nog in Leiden woonden vaak in Renesse doorgebracht. Het echt paar kréég twee dochters, vier kleinkinderen en één achterklein kind. De Kier werkte 30 jaar bij de afdeling reclame en publiciteit bij Philips. Als etaleur-decorateur werkte hij in 1962 mee aan het ma ken van decors voor de televisieuit zending in kleur. De Kier stopte op zijn zestigste met werken en wierp zich op zijn hobby kleikera- miek en zeefdruk. Echtgenote Riet (85) houdt van handwerken. „Je moet nooit stil gaan zitten", is hun raad aan senioren. De presentatie van Charlot te past uitstekend in het vierde caisson. Daar wordt immers het leven met water in de toekomst belicht", zegt Daan van der Wekken. Hij houdt zich bij het Watersnood museum onder meer met educatie bezig. Het verzoek van Van Iwaar den om beelden van de ramp bij haar installatie kwam dan ook bij hem terecht. „Wij hebben haar graag het oude Polygoonjournaal op dvd beschikbaar gesteld onder voorwaarde dat ze zonder geluid worden getoond." Daar bleek de studente het helemaal mee eens te zijn. „Geluid zou te veel de aan dacht van de installatie afleiden. De beelden voegen net genoeg toe om de historische achtergrond van leven aan de kust aan te geven." Van der Wekken zegt aangenaam verrast te zijn door Van Iwaardens ZONNEMAIRE - Open monumenten dag - zaterdag 10 september - is op Schouwen-Duiveland meer dan al leen monumenten bekijken. Er zijn fietstochten en rondleidingen, orgelspel en op verschillende loca ties worden paarden beslagen. Dat laatste gebeurt in de travailles van Haamstede (11.00 uur), Kerk- werve (11.00 uur), Noordgouwe (13.30 uur), Noordwelle (14.00 uur) en Dreischor (15.00 uur). Op de monumentale boerderij Zonnehoeve in Zonnemaire wor den rondleidingen verzorgd (11.00 en 15.00 uur) en kunnen kinderen een mini-planetarium maken (14.00 uur). In de kerk van Zonne maire zijn tijdens monumenten dag orgelbespelingen. Winkel Bovenwoning Voorraad Klantenbestand Samen voor een aantrekkelijke prijs! Inlichtingen 06 45658176 theorie. „Het is simpel en subtiel en ik ben heel benieuwd of het in de praktijk kan worden toegepast. Het mooiste vind ik dat er na alle technische aanpak van kustverde diging hier het onderwerp door een jongere op een heel verfrissen de en vernieuwende manier wordt benaderd. Ik zie in dit onderzoek ook de meerwaarde van een cultu rele ontwikkeling. Ik hoop dat het door de betrokken instanties in ie der geval serieus wordt bekeken", zegt Van der Wekken. Voor Van Iwaarden tot haar defini tieve presentaties kwam, onder zocht zij ook de mogelijkheid van duinverdediging door middel van matten geweven van helmgras. Ook bekeek ze de haalbaarheid van het plaatsen van betonpaal- tjes. Daar zag ze vanaf omdat daar bij het gevaar bestaat van verstui ven van cementdeeltjes. Aan het einde van de presentatie in het Watersnoodmuseum liggen zand zakken met de tekst 'Luctor et Emergo' in het gelid, foto Dirk-Jan Gjeltema Loskade 45 Statig, royaal en ruim monumentenpand op top locatie, met veel bestem mingsmogelijkheden Vraagprijs 975.000,- k.k. www.schulting-partners.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 75