land Symbiose op strand van 28 italiaanse keukens Woongoed bouwt toch brede school Breskens ACTIE M-LINE 2e Matras halve prijs Week van het Landschap www.binnenuit.nl Diner voor Japan goed voor ruim 60.000 euro Geld van Rabobank voor St. Albert www.binnenuit.nl Excursie door natuur van Canisvliet www.binnenuit.nl Rommelmarkt op De Schuttersboek SCRIPTIE Resultaten studie-onderzoek in Watersnoodmuseum Fotografiecursussen bij Toonbeeld Kinderkledingbeurs in centrum De Halle Handgemaakte tassen in bibliotheek 'Onderzoek met meerwaarde' KINDERCENTRUM JUULTJE Trek in Vogels? zaterdag 10 september 2011 ZUIDDORPE Een kinderproject in de door de tsunami getroffen Japanse stad Sen- dai ontvangt ruim 60.000 euro uit Zeeuws-Vlaanderen. Het diner dat donderdagavond voor het goede doel is geserveerd in restaurant On der de Linden in Zuiddorpe, heeft dit bedrag opgebracht. Topper was de veiling van 415 flessen wijn. On dernemer Jean-Lou Van de Wiele legde er 20.000 euro voor neer. SAS VAN CENT Het bestuur van clubgebouw St. Al- bert in Sas van Gent krijgt 2000 eu ro uit het Stimuleringsfonds van de Rabobank Terneuzen-Sas van Gent. Het bedrag wordt geïnves teerd in kunststofkozijnen en dub belglas. Hetzelfde fonds leverde twee jaar geleden een bijdrage voor een nieuw dak. Daarna heeft het gebouw ook nog een nieuwe vloer en keuken gekregen. WESTDORPE Staatsbosbeheer houdt zondag een excursie door natuurgebied Canis vliet bij Westdorpe. Start is om 14.00 uur bij de huiskamer van de boswachter in gebouw De Baecker- mat aan de Bernhardstraat bij West dorpe. Deelname kost twee euro voor volwassenen en een euro voor kinderen tot twaalf jaar. Aanmelden kan via 0115 482806 of M.Lieman@Staatsbosbeheer.nl. IJZENDIJKE Openbare basisschool De Schutters- hoek in IJzendijke houdt vandaag een rommelmarkt Naast het aan bod van 'rommel' zijn er spelletjes, een verloting, een kledingbeurs en live muziek. De rommelmarkt duurt van 13.00 tot 16.00 uur en is de laatste van meester Evert HelfFerich, die 34 jaar geleden één van de initiatiefne mers van de eerste rommelmarkt bij De Schuttershoek was. door Ali Pankow TERNEUZEN Toonbeeld begint komende week met twee fotografieateliers: archi tectuur (maandag) en urban (dins dag). Beide cursussen omvatten tien bijeenkomsten, van 19.30 uur tot 21.30 uur. Bij architectuur gaan deelnemers aan de slag met de in vloed van bebouwing op de omge ving. Urban zoomt in op oude, ver vallen en verlaten plaatsen. Opgeven kan via 0115 455950. AXEL Cultureel centrum De Halle in Axel houdt vandaag een kinderkle ding- en speelgoedbeurs. Bezoe kers kunnen terecht tussen 10.00 uur en 12-30 uur. Niet-verkochte spullen kunnen om 17.00 uur weer door de eigenaren worden opgehaald. OOSTBURG De bibliotheek in Oostburg toont tot en met 28 september handgewe- ven tassen uit de Filippijnen. Het gaat om hand-, boodschap pen-, kinder- en strandtassen. De tassen zijn ook te koop; met de op brengst worden betere woon- en leefomstandigheden voor de ma kers gefinancierd. Zandzakken zijn een uni verseel kenmerk voor rampen. Overal op de we reld waar zich een ramp voordoet, zie je mensen met zand zakken in de weer. Met dat beeld op haar netvlies ontsproot bij Char lotte van Iwaarden (21) uit Aarden burg het idee voor het onderzoek waarmee zij in juli is afgestudeerd aan Kunstacademie. Sint Joost in Breda. Haar idee is verrassend in zijn een voud: Vul extra grote juten zakken met 300 kilo zand, stop daar helm grasplanten in en leg ze in een strak ritme op het strand aan de voet van de duinen. „Het helmgras zal door het juten De.presentatie van Charlot te past uitstekend in het vierde caisson. Daar wordt immers het leven met water in de toekomst belicht", zegt Daan van der Wekken. Hij houdt zich bij het Watersnood museum onder meer met educatie bezig. Het verzoek van Van Iwaar den om beelden van de ramp bij haar installatie kwam dan ook bij hem terecht. „Wij hebben haar graag het oude Polygoonjournaal op dvd beschikbaar gesteld, onder voorwaarde dat ze zonder geluid worden getoond." Daar bleek de studente het helemaal mee eens te zijn. „Geluid zou te veel de aan dacht van de installatie afleiden. De beelden voegen net genoeg toe om de historische achtergrond van leven aan de kust aan te geven." Van der Wekken zegt aangenaam verrast te zijn door Van Iwaardens theorie. „Het is simpel en subtiel en ik ben heel benieuwd of het in de praktijk kan worden toegepast. Het mooiste vind ik dat er hier na alle technische aanpak van kustver dediging een onderwerp door een jongere op een heel verfrissende en vernieuwende manier wordt be naderd. Ik zie in dit onderzoek ook de meerwaarde van een cultu rele ontwikkeling. Ik hoop dat het door de betrokken instanties se rieus wordt bekeken." heen groeien en de zakken zullen af en toe ook worden ondergesto- ven door het zand. Zo ontstaat een natuurlijke bescherming voor de duinen. Tevens kunnen die grote zakken dienen als banken of zetels voor strandbezoekers", legt Van Iwaarden uit. Met een visuele pre sentatie in het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk geeft zij de be zoekers daar vanaf donderdag in zicht hoe zij zich deze natuurlijke vorm van kustverdediging precies voorstelt. „Ik houd zelf veel van het strand en heb met plezier gewerkt in di verse strandpaviljoens aan de kust in Zeeuws-Vlaanderen. Wat me toen opviel, was dat veel recrean ten nauwelijks besef hebben van de geschiedenis en van het belang van het behoud van de duinen. Dat zand en helmgras daar een be langrijke rol in kunnen spelen bij voorbeeld", zegt Van Iwaarden. Van haar opa en oma, die 'aan de overkant', ofwel op Beveland wo nen, hoorde ze de herinneringen aan de Watersnoodramp in 1953. „Vooral nadat ze twee jaar geleden de film De Storm zagen. Zij deden daar zowel negatieve als positieve ervaringen bij op. De film bracht hun eigen ervaringen weer boven, maar de film vonden ze té gero mantiseerd. Ze zijn in elk geval weer veel meer over de ramp gaan vertellen. Dat gaf mij de doorslag echt met het onderwerp duinbe scherming aan de slag te gaan." Van Iwaarden is overigens met twee onderzoeken afgestudeerd in Aan het einde van de presentatie in het Watersnoodmuseum liggen zand zakken met de tekst 'Luctor et Emergo' in het gelid. door Martijn de Koning BRESKENS - Woongoed Zeeuws- Vlaanderen neemt de bouw van het nieuwe multifunctionele cen trum in Breskens op zich. De bouwkosten, zeven miljoen eu ro, worden betaald door de ge meente Sluis, die dit bedrag al gere serveerd heeft. Eventuele meerkos ten door tegenvallers zijn voor re kening van Woongoed. Na de bouw wordt het centrum eigen dom van de gemeente. Dat is het resultaat van gesprekken tussen de gemeente en de woningcorporatie. Tot voor kort leek het er nog op dat de gemeente de hele bouw in eigen beheer zou moeten realise ren. Woongoed haakte, na aanvan kelijke beloften over investeringen, af Dat Woongoed nu toch een rol speelt, ligt volgens het gemeentebe stuur aan 'interne wijzigingen' bij de corporatie; het college doelt daarmee op het ontslag van direc teur-bestuurder Kees Reinhoudt. Het mfc wordt gebouwd op de plek van de huidige bibliotheek en moet, volgens de planning, mid den 2013 klaar zijn. In het gebouw worden beide basisscholen, kinder opvang, peuterspeelzaal, biblio theek en consultatiebureau onder gebracht. Er komt ook een gym zaal en een dorpshuisvleugel. dagopvang buitenschoolse opvang peuterspeelzalen zorgopvang gezinsbegeleiding tel: 0115-686100 www.prokino.nl ijft natuur dichtbij huis a graTIS jfl Brabants Landschap pta-NCM^ ww" op de Brabantse Wal 17tfm2Sseptember2011 J dagelijks van 10.00 -17.00 uur www.brabantslandschap.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64