zijn concurrenten' M Twint aeld'n ze de stutemaele uut 'r tasse zeeland 131 'Zeeland kan slaatje slaan uit cultuurhistorie' ZACHT WATER IN ZEELAND m zaterdag 10 september 2011 miljoen ton is de gezamenlijke overslag van de havens in Cent, Terneuzen en Vlissingen. Zeeland Seaports, foto Mark Neelemans Jaap Bos, de Terneuzense wethouder van economie. foto Mark Neelemans nummer één staat. De Vlaamse overheid heeft veel geld gestoken in het Kluizendok, terwijl Zeeland Seaports investeringen grotendeels zelf moet bekostigen. Van der Hart wil er niet al te zeer over uitwij den. Hij stelt alleen vast: „Gent kan soms grond aanbieden tegen de helft van onze prijs." Toch ziet zowel Van der Hart als Bos de toekomst niet somber in voor de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone. Ze verwachten veel van Havenschap Zeeland Seaports be heert twee havengebieden, de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone en Vlissingen. Beide havens hebben samen een oppervlakte van 4600 hectare, waarvan 2100 hectare in de Kanaal zone. De overslag in Vlissingen en Ter twee grote infrastructuurprojec ten: de nieuwe zeesluis bij Terneu zen en de verbetering van de Sei- ne-Schelde-kanaalverbinding met Frankrijk. Van der Hart schetst het perspec tief „Vlissingen zal zich ontwikke len tot containerhaven. Goederen die daar worden aangevoerd, moe ten verwerkt worden in logistieke centra. In de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone is daarvoor de ruimte, waarna alles kant-en-klaar per bin- neuzen (aan- en afvoer) bedroeg bijna 33 miljoen ton. Het havengebied van Vlissingen bood in 2009 werk aan 8125 men sen en Terneuzen 6976. Het Portaal van Vlaanderen bij de sluizen in Terneuzen is de toeris tische attractie voor de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. nenschip naar Frankrijk kan wor den getransporteerd." Bos hoopt met Van der Hart dat de Kanaalzone zich kan ontpop pen tot een logistieke draaischijf Bos richt daarbij de blik ook na drukkelijk op Gent. „De aanwezig heid van twee havenbedrijven is niet ideaal. Een combinatie zou het beste zijn om meer lading te krijgen." Van der Hart staat daar anders in. Concurrentie op commercieel vlak is volgens hem niet slecht. „We staan daardoor samen sterker." Op andere, niet-commerciële terrei nen zoals infrastructuur is Van der Hart juist groot voorstander van sa menwerking, ook met Rotterdam, Zeebrugge en Antwerpen. „We moeten samen optrekken tegen over Zuid- en Noord-Europa. In die zin is de discussie over de zee sluis erg zinvol geweest. Die heeft Zeeland Seaports en Gent meer tot elkaar gebracht, uit wederzijds belang." door Engel Reinhoudt Lieven is een lekkeren eter. Aoltied nog ewist. Die ou dan ok van een gezellig etentje mie de vrouwe, een feêstje mie een buffet, ergens een borrel mie een hapje, d'r is aol tied wè wat. Ok doet 'n graag boo- schappen: een ammetje, een dróge woste, pittige kaezen, echte sukela- de en praot nie over dranken. Die ou van oalles daè a alcohol in zit. Z'n vrouw geniet 'r van mee. Daè is echter eên verschil. Lieven wor dikker en dikker en zie bluuf 't zelfde. Um zit 'r nie mie, mae zie wè. Zie zit behalve mie aol dat eten, veraol mie um in d'r maege. Dat leste weeg 't meêste. „Zö'n dikke vent mie dien buuk glad over z'n broek, 't is geen gezicht. Gin broek die a nog past, de knoppen sprienge van je 'n overemde. Je mö vermae- gerei", ao ze ezeid. Lieven vond het best, mae oe? Z'n zwaeger volgd'n een dieet en was daè eêl enthousiast over. Deur de weke an de liene, in 't weekend kö j' ete wat a je wou. Een kilo per weke gieng 'r af Zodoende zat Lieven 's maendags noe achter een dróge boteram en een kroppe slae. Mae diesendags was 't a feêst. Behalve slae, mocht 'n dan ok een ei. 's Weusdags een stikje vis, dat was genieten. Afijn het menu varieerde van maeger toet maeger. Het was een taaie we ke, mae die ieuw vol. Z'n vrouwe speeld'n 't knap. Ze preez 'n en ze loofd'n um en ze zag de kilo's d'r afvliege, twint a Lieven nog niks merkt'n. Die leefd'n mie aolle ver langen naè het weekend toe. Dan zou t'n z'n eigen beloane. Maatje probeerd'n dat bie voorbaet te tem peren en maend'n um toet kalmte om de verdinning nie te bedurven. „A je 't noe ok een zaèterdag mae- tig an doet, dan gae me zondag naè 't kouwe buffet." Dat was Lie ven z'n lievelingsmaeltied en gere geld dee ze daè an mee in een goed restaurant op Schouwen. Ie zag de overvolle taefels a in gedach ten. Scheutels mie vlees en vis, werme en kouwe gerechten, lekke re toetjes, vers broadLieven kwield'n a t'n d'r over docht, 's Zaèterdags deed 'n extra z'n best en mie een rammelende maege kroop 'n 's aevends nest Maatje om bourgondisch te ligge dromen. D'n aren dag om een uur of elve startt'n Maatje d'n auto. Die ao niks aars te doen as in te stappen. Ze reeë richting Zierikzeê en um wist a dat beteêkend'n da ze naè z'n favoriete restaurant zoue gae. Z'n maege knord'n zó a Maatje docht a t'r wat mie d'n auto was. In de buurte van 't restaurant ree ze een parkeerplekke op bie een bos. Lie ven kreeg 'n aorig gevoel. Daè klopt'n iets nie. „A jie noe de stoeltjes en het taefeltje uutklapt, dan zurge ik voe 't kouwe buffet", zei ze, twint a ze de stutemaele uut d'r tasse aeld'n. Lieven verbeet z'n eigen. Misschien was 't mae een grapje, mae 't bleek de werkelijk heid. Twï dróge boterammen en een appel voe achteran. Lieven zei niks en viel an. "Mö je nie biddel', zei Maatje. „Vandaege slaè 'k over", gromd'n die. Het buffet duurd'n nie lank. Zwiegend reeë ze vrom naè ruus. Maatje vond 'r actie achteraf bezieë nie mi zó ge slaagd. Lieven vond het flauw, was kwaed en docht 'r over om thuus es flienk te vreten. Mae ok docht 'n d'r over at 'n noe toch nie voe niks een eêle weke z'n best edaen ao en at het eigenlijk best nog mee viel zó een kure. Die vool ok at'n verluchting ao. Bie 't buffet aot 'n z'n eigen ongans egete, dat was ze ker. Een gevoel van groazigheid en dankbaerheid begon te groeien. Toen a z'uutstapt'n vroeg ze of at 'n nog vee kwaed was. „Neê", zeit 'n, 't is over. Kom es ier, j 'ei me ered. Ik ka je wè opvrete." Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Dit stukje is ook na te lezen op www.zeeuwsezanger.nl Zeeland Seaports in beeld door Martijn de Koning aardenburg - Het Zeeuwse pro vinciebestuur slaat de plank volle dig mis door streekproducten wél, en cultuurhistorisch erfgoed niet ajs een voorname toeristische trek ker te beschouwen. Dat zei Ed Peerbolte, projectmanager recrea tie en toerisme van de Economi sche Impuls Zeeland, gisteren tij dens de opening van Open Monu mentendag in Aardenburg. De provincie gaf onlangs aan wa tersport en streekproducten als de twee belangrijkste speerpunten. Onbegrijpelijk, vindt Peerbolte. „Die streekproducten zijn erin ge komen doordat de sector land bouw en visserij in de politiek oververtegenwoordigd is." Toeris ten komen af op iets dat uniek is, betoogde Peerbolte. „Streekproduc ten zijn dat niet. Elke regio pro moot zichzelf daarmee." De histo rie van het Deltagebied is wél bij zonder, gaf Peerbolte aan, en wordt de toerist bovendien bijna in de schoot geworpen. „Er is nog een heleboel: gebouwen, forten, de loop van dijken." De bood schap van Peerbolte: Zeeland kan geld verdienen met cultuurhisto rie. „Maar dan moeten politiek en bedrijfsleven durven investeren in het beleefbaar maken ervan." Wekelijkse kalkpoets ellende meer dan zat? Bent u het wekelijkse poetsen en schuren in bad kamer en keuken met agressieve poetsmiddelen, kalkoplossers en azijn ook spuug zat? Wilt u een schone vaatWilt u lekker zacht haar zonder klitten, geen huidirritatie en geen droge huid na het douchen? Wilt u helder, schoon, lekker zacht drinkwater zonder geurtje? Wilt u een douchecabine, ramen en auto zonder strepen en watervlekken? Wij verkopen geen beloften, maar resultaat! Bij montage laten wij u meteen het verschil zien, proeven, voelen en ruiken. "de onnodige wekelijkse poets ellende" "het tandenpoets+nachtkastje glas" De duurzame ISO 9001-2008 gecertificeerde geproduceerde Alpine Water Descaler No 1 wordt met een 2 maanden op proef: niet goed geld terug - en een levenslange fabriek (omruil) garan tie geleverd. Bestel binnen 1 week betekent gratis montage geen voorrijkosten. Informatie en bestellen: FUEL SAVE EUROPE BV Tel.: 0475-527516 www.awd2000.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55