261 zeeland Straks bot vissen in Bevelandse VERHUIZEN MET ZORG! Zaal vol bij symposium over krimp bevolking 0113 22 22 20 Vispassage Maelstede ra VISPASSACES Waterschap Scheldestromen en Rijkswaterstaat Zeeland leiden vissen door de dijk NOG SLECHTS 1 WONING TE KOOP! Lipdub-wedstrijd voor Alpha-scholen Van zee naar land O Van land naar zee O O zaterdag 10 september 2011 monDidL mouERS door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Krimp houd: de Zeeuwse gemoederen bezig: het symposium van de Noord-Beve- landse raad over de inrichting van Zeeland bij een schaarsere bevol king is met 150 aanmeldingen vol geboekt. Vrijdag 16 september is de spreker Leo van Wissen, directeur van het Nidi, het Nederlands Interdiscipli nair Demografisch onderzoeksin stituut, en hoogleraar economi sche demografie aan de Rijksuni versiteit Groningen. Bevolkingskrimp is geen bedrei ging, stelt hij. Bestuurders die op een teruglopend inwonersaantal reageren met meer bouwplannen, bouwen voor latere leegstand. Accepteren dat er voor sommige dorpen geen toekomst is, hoort daar ook bij, stelt de directeur van het Nederlands Interdisciplinair Demografisch onderzoeksinsti tuut. En ook het inzicht dat er plaatsen ontstaan waar kinderen geen toekomst hebben. De generaties worden minder plaatsgebonden en vinden het nor maal dat niet elke plaats onderwijs of ouderenzorg biedt, denkt hij. „Mensen zullen daar heen gaan waar die voorzieningen wel voor handen zijn." Daarentegen ziet de hoogleraar economische demogra fie hoogwaardige kwaliteiten in de vergrijzing: Vooral nu de tijd aan breekt dat veel opgespaarde pen sioenen vrijkomen voor besteding voorziet hij kansen voor regionale economieën. „Maar ik moet me nog verdiepen in de specifiek Zeeuwse aspecten." door Claudia Sondervan Net als vroeger: pol dersloten met drie- doornige stekelbaars jes, volop paling die kronkelend wei en dijk oversteekt en bot vangen in de Zwaakse weel. En, heel mis schien, ooit eens een zeeforelletje. Zo moet het worden als de nieuwe vispassage, die de komende maand wordt aangelegd bij het ge maal Maelstede, paaigrage en jon ge vis ongeschonden van zoute Westerschelde naar de zoete bin nenwateren kan leiden en anders om. Waterschap Scheldestromen en Rijkswaterstaat leggen het equi valent van de Westerscheldetun- nel voor vissen aan: in de vorm van een buis die door de dijk ge duwd wordt, opdat het dijk- lichaam niet te zeer verstoord raakt. In november wordt al gekeken of de passage de najaarstrek van de vissen goed bedient. Vooral voor de geslachtsrijpe paling, die naar zee wil. „Tenminste, we hopen dat de paling dan gaat trekken. Als het nog zo gaat stormen kan de paling eerder vertrekken", weet Luc Man- gnus, dagelijks bestuurder Water systemen bij Waterschap Schelde stromen. Maar niet enkel de paling zoekt zoet water om op te groeien en zout water om te paaien, ook de jonge bot vet graag aan in zoet wa ter. Stekelbaars daarentegen zoekt buiten het paaiseizoen graag zou tig water op. Maar de vispassage dient een ho ger doel dan louter vissenwelva- ren: door een grotere variëteit aan vissoorten en waterleven moet de kwaliteit van het achterdijkse op pervlaktewater verbeteren. Dat is een Europese opdracht waar de overheidsdiensten de komende vijftien jaar veel geld en moeite in steken. De Maelstede-vispassage is duur: een half miljoen eu ro. In totaal wordt er tot 2015 voor 2,5 miljoen euro aan vis- passages aangelegd. Enkele duur, andere goedkoper. Na de passage bij 's-Gravenpolder is volgend jaar het gemaal Prommelsluis bij Kerk- werve aan de beurt, bij de verster king van de Oosterscheldedijk. In 2014 zijn de gemalen bij Ouwer- kerk, Poortvliet en Hansweert aam- de beurt en in 2015 komt er een passage bij de Nieuwesluis weste lijk van Breskens. De intrek van vis uit zee is op veel plaatsen een pro bleem en op bepaalde plaatsen de uittrek ook, zegt Mang- nus. Daardoor is de visstand op veel plaatsen te eentonig. Bij Mael stede is karper nu de prominente vissoort. Die eenzijdigheid moet veranderen door meer soorten makkelijker toegang te verlenen. Er zijn wel visvriendelijke gema len, zoals dat bij de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen, maar in ande re typen gemalen raken de dieren beschadigd of zelfs 'versnipperd'. Bij de aanleg van de vispassage Maelstede wordt de vis ontmoe digd om richting het gemaal te zwemmen door geluid- en lichtsig nalen. „Licht wordt ook elders in Nederland gebruikt, maar het wa ter achter Maelstede is troebel, dus licht komt niet ver. In Engeland wordt met laag geluid gewerkt, dus dat passen we ook toe", vertelt aquatisch ecoloog van het water schap Wouter Quist. Onderzocht wordt nog welk effect die signalen hebben op het overig waterleven en of de buis ver genoeg buiten de dijk steekt.. „Het is niet de bedoe ling dat de jonge vis die uit de pas sage in het zoete water komt, met een door de stroom het gemaal weer ingetrokken wordt.." De vis moet de passage vin den op smaak: een beetje zoet water in de Wester schelde als de zwemrichting in het voorjaar landinwaarts is, een beet je zout als de vis in de weel in het najaar zee zoekt. Voor verdere ver- zilting van het brakke water achter het gemaal hoeft niemand vrees te hebben; veel van het straaltje zou te Westerscheldewater wordt door de pompen van Maelstede direct weer buitengewerkt. „Over zes jaar meten we de vis standen weer", zegt Quist. Dat ge beurt aan landzijde door ingehuur de beroepsvissers, aan zeezijde met een net achter de uitlaat. Sportvissen achter het gemaal mag niet, maar verderop moeten vissers dan soorten tegenkomen die ze lang gemist hebben. Een vispassage zorgt voor een verbinding tussen binnen- en buitenwater. Door de vispassage Maelstede bij 's-Gravenpolder kunnen vissen vanaf de Westerschelde zwemmen tot aan Goes en weer terug. woneninzuidhoek.nl MEEST CELEZEN 1. Maatregelen tegen files Zandkreek- dam. 2. Acht inbraken in één nacht. STELLING Geef uw mening over de stelling over beledigende graffiti in Rilland op www.pzc.nl/bevelanden STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Iets gezien of bijzonders te melden? Bel 0113-315670 GOES - De Alpha Scholengroep or ganiseert voor de zestien aangeslo ten protestants-christelijke basis scholen een zogeheten lip dub-wedstrijd. Een lipdub wordt gemaakt door personen of een groep mensen te filmen die een liedje meezingen of playbacken. De originele audio wordt achteraf tijdens de post-productie vervan gen door het originele nummer. De beste lipdub wint een prijs. In de Nationale Onderwijsweek (eer ste week van oktober) wordt op de dag van de leerkracht (5 okto ber) de winnaar bekendgemaakt. r* ii autoschadeteam nl ri i velgen-beauty dag Deze wéék némen we uw velgen onder (vaardige) handen. Uw velgen bijna als nieuw! (Wel) kom langs voor een gratis beautybehandeling! (m.u.v. vestiging Borssele). toschadeteam 0800-schadeteam (0800-7242338) (vooral in het voorjaar) De vis zwemt tegen de lokstroom in van de uitstroombak naar de verzamelbak. Afsluiter A is dicht, afsluiter B is open. De pomp staat uit. Vis zwemt de polder in. (vooral in het najaar) De vis wil van de zoetere polder naar de zoute zee. Afsluiter A staat op een kier, afsluiter B is open. Er stroomt wat zout water naar binnen. Dat lokt de vissen naar buiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50