Ineens trekken alle spiervezels samen 40 SPORTFOTO VAN DE WEEK Sport |?Gezondheid zaterdag 10 september 2011 De Servische basketballer Mirza Begic (links) en de Griek Konstantinos Papanikolaou voeren een hoogstandje op tijdens het EK basketbal in Litouwen. De twee vochten verschillende duels op het scherpst van de snede uit. Griekenland won de wedstrijd met 69-60. foto Petr David Josek/AP Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 2: de krampaanval. door Roeland van Vliet Rafael Nadal verging zondag tijdens een persconferentie in New York opeens van de pijn, kort na dat hij in de derde ronde van de US Open David Nalbandian in drie sets had verslagen. De Spaanse tennisser gleed van zijn stoel af en vroeg snel om een fy siotherapeut. „Kramp", was later zijn verklaring. Veel sporters moeten de grimas die Nadal trok herkend hebben. Voetballers, hardlopers, wielren ners, zwemmers; allen hebben wel eens met het verschijnsel te maken, tijdens of kort na een zware inspanning. Maar wat is kramp eigenlijk? „Normaal worden spieren ge spannen op een gecoördineerde manier", begint Jon van Caspel zijn uitleg. Hij is als arts werk zaam voor het Sport Medisch Adviescentrum Zeeland. „Maar bij kramp wordt dat proces ver stoord. In plaats van een deel van de vezels, zoals het hoort, trekken alle vezels samen. Dat is echt pijnlijk en je kunt je niet meer bewegen op de manier die je wilt." Binnen de medische wereld zijn er twee hoofdoorzaken van kramp bekend, weet de Vlissin- ger. „Eén daarvan is een vermoeide spier. Het kan zijn dat je onvol doende getraind bent of dat je je in een uitzonderlijke situatie be vindt. Dat laatste is bijvoorbeeld van toepassing op voetballers die tijdens een verlenging kramp krijgen. Die zijn gewend twee keer 45 minuten te spelen en zijn op die tijdsduur ook ge traind." De andere wetenschappelijke verklaring is een tekort aan Tips? mail naar sport@pzc.nl vocht en/of de mineralen magne sium en calcium. Van Caspel: „Als je veel zweet en te weinig drinkt, verlies je vocht. En in zweet zitten ook die mineralen die je spieren nodig hebben. Vooral bij warm weer kan het fout gaan. Dan moet je regelma tig - elke twintig a dertig minu ten - drinken." Doorgaans kan kramp geen kwaad. De spier heeft zelf aan de bel getrokken en verdere acti viteit voorlopig verhinderd. Door 'm licht te strekken of licht te masseren („Met de nadruk op licht") kan het bewegingsorgaan weer ontspannen raken. „Maar dan moet je daarna niet probe ren op dezelfde manier door te gaan met sporten. Dan loop je kans op een spierscheuring." Van Caspel is zelf hardloper. Hij liep alle acht Kustmarathons uit. Maar niet allemaal zonder pro blemen. „Eén keer schoot de Rafael Nadal doet een uiterste krachtsinspanning om de bal terug te slaan. foto Andrew Gombert kramp bij mij in beide benen te gelijk", vertelt de ervaringsdes kundige. „Dat gebeurde toen ik bijna bij Zoutelande was en tus sen de paalhoofden door ging. Toen kon ik echt niet blijven staan. Ik heb toen iemand an ders gevraagd of hij mij even wil de helpen. En na een poosje was de kramp wel weer weg, maar ik heb het tot de finish wel wat rus tiger aan gedaan. Het is dan niet verstandig om op de trappen nog een keer aan te zetten." Niet alle kramp is te voorkomen, maar je kunt wel voldoende doen ter preventie: voldoende trainen, op tijd eten en drinken, een goede warming-up doen en sporten met degelijk materiaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40