Film om op z'n Parijs doorheen te flaneren llssssr zeeland 13 filfffCsea Zeeuwse Statenfracties kritisch over 'rapportenfabriek' Scoop Vervuiling van bodem in beeld Scoop weggezet commentaar zaterdag 10 september 2011 'Het feit dat de budgetten van Film by the Sea krapper worden, heeft dit jaar zeker niet tot stilstand geleid' Kees Izeboud, voorzitter Raad van Toezicht e Zeeuwse Staten- J. J nut van Scoop. Dtt door Mark Moorman De openingsscène van Woo dy Aliens 41e speelfilm Midnight in Paris, gister avond de openingsfilm van Film by the Sea, is schaamteloos roman tisch. In een ode aan de stad Parijs zien we een lyrische stoet van Pa- rijse clichés voorbijtrekken. Allen neemt de tijd, op een gegeven mo ment begint het te regenen en we zien plasjes op terrastafels, stelle tjes onder paraplu's en water door de goten gorgelen. En dan breekt de zon weer door en kan het ver haal beginnen. Het Parijs dat we in deze proloog zien is het Parijs in het hoofd van de Amerikaanse scenarioschrijver Gil, die met zijn verloofde en haar steenrijke ouders in de stad is. Gil is een Hollywoodscenarioschrijver, die Hollywood niet hoog heeft zit ten, maar hij is bezig met een se rieuze roman. Voor hem is Parijs de stad van zijn literaire helden, die in de jaren twintig salon hiel den ten huize van Gertrude Stein. Hij is het alter ego van Allen, dit maal, met griezelige perfectie, beli chaamd door Owen Wilson. De verloofde van Gil (Rachel Mc- Adams) houdt niet van wandelen in de regen; ze tolereert zijn literai re ambities als ze het Hollywood- leven maar niet in de weg staan. De nervositeit van Gil over zijn aanstaande huwelijk neemt toe als ze een jeugdliefde van zijn verloof de tegenkomen, een snob van het zuiverste water, prachtig gespeeld door Michael Sheen. Om hun gezelschap te ontvluch- Mïdnight in Paris Regie: Woody Allen Met: Owen Wilson, Kathy Bates, Rachel McAdams, Adrien Brody Te zien bij Film by the Sea in Ter- neuzen (vanavond openingsfilm) en Vlissingen. ten duikt Gil het nachtelijke Parijs in, waar hij door een magische wending terechtkomt in het Parijs van de jaren twintig en lid wordt van de salon van Stein. Hoe dan? Met een knip van de vingers van scenarist Allen. Elke nacht keert hij terug naar het Parijs van zijn dromen en drinkt met Hemingway en Fitzgerald, ad viseert Bunuel over een filmscript en laat zijn manuscript lezen aan Gertrude Stein. Ondertussen wordt hij verliefd op Adriana, de muze van Picasso. Zijn gedroomde nachtleven heeft natuurlijk grote gevolgen voor het leven overdag, waar zijn aanstaande schoonvader het zaakje niet vertrouwt en een detective op zijn spoor zet. Midnight in Paris is Aliens succes volste film sinds zijn commerciële hoogtijdagen in de jaren tachtig. Het is een plezierige film om te zien; het type film om, op zijn Pa rijs, doorheen te flaneren. Woody Allen is bijna klaar met zijn 42ste film, The Bop Decame ron, opgenomen in Rome. En dat is op een bepaalde manier een ge ruststellende gedachte. Rome is trouwens ook een prachtige stad. komt niet uit de lucht vallen. In deze tijden van bezuiniging is het onvermijdelijk dat ook de kosten en baten van deze wel zijnsorganisatie worden afge wogen. Het gaat echter wel ver om Scoop nu ineens weg te zet ten als een zinloze 'rapportenfa- briek'. Scoop werkt aan de so ciale en culturele ontwikkeling van Zeeland, verzamelt er infor matie over en probeert samen hang in het beleid te brengen. Dat gooi je niet zomaar over boord. Het is ook te gemakkelijk om Scoop af te rekenen op kleine kwesties als de kosten van de Eddy Christiani Award of het Youth Forum. De meer algemene verzuchting dat Scoop mogelijk wat te luxe is voor Zeeland, snijdt wél hout en vraagt om een snel vervolg. De Staten zullen helder moeten aangeven welk werk er min stens wordt verwacht. En hoe veel geld er beschikbaar is. Dan kan Scoop zich aanpassen. Extra filmjournaals Zaterdag en zondag extra videojour naals op www.z2.nl over Film by the Sea. Vanaf 20.00 uur. Filmfestival op pzc.nl Op www.pzc.nl/fbts een weblog met al het nieuws, foto's en achter gronden over Film by the Sea. Met ook het blog van Leo Hannewijk Vanaf maandag elke avond om 22.00 uur een Z2-filmjoumaal j~' sesk?y'' door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De meerderheid van de Staten van Zeeland staat kri tisch tegenover Scoop. In de com missie bestuur, financiën en wel zijn vonden CU, SP, PVV, SGP en WD elkaar gisteren in de vraag 'wie zit te wachten op de onder zoeken van rapportenfabriek Scoop?' Directeur Dick van den Bout van Scoop verwierp de suggestie dat zijn medewerkers alleen maar hun eigen hobby's botvieren. Maar To bias van Gent (WD) kon zich toch niet aan de indruk onttrek ken dat bij Scoop het aanbod de vraag' schept, terwijl het volgens hem omgekeerd moet zijn. Arjan Beekman (CU) wees op forse be grotingsoverschrijdingen bij van uit Scoop georganiseerde evene menten, zoals de Eddy Christiani Award en het Youth Forum. Activi teiten waarover hij zich afvroeg: „Worden de Zeeuwen daar nu blij van?" Hij vroeg zich af of Scoop niet een tikkeltje te luxe voor Zee land is. Beekman: „Waarom een Rolls Royce als een degelijke Mer cedes voldoet?" Voor Van den Bout ging zelfs de vergelijking met Mercedes te ver. Hij beschouwde Scoop als een de gelijke VW. Hij verzekerde dat rap porten als De Sociale Staat van Zeeland door veel gemeenten en maatschappelijke organisaties dage lijks worden geraadpleegd. Opmerkingen werden ook ge maakt over het feit dat de provin cie 90 procent van de begroting van Scoop subsidieert, terwijl de meeste onderzoeken zich richten op zaken waar de gemeenten ver antwoordelijk voor zijn. De twijfels over nut en noodzaak van Scoop blijven vooralsnog zon der gevolgen. De kanttekeningen werden geplaatst bij het jaarver slag. Mogelijk komt de kritiek in november terug bij de behande ling van de provinciebegroting. MIDDELBURG - Op minstens tien plaatsen in Zeeland is de bodem zo ernstig vervuild dat de veront reiniging gevaar oplevert voor de gezondheid. Dat blijkt uit een in ventarisatie door de provincie. De vervuiling moet eind 2015 weg zijn, of er moeten maatregelen worden genomen waardoor de ver vuiling geen gevaar meer oplevert. Het gaat om een oud bedrijfster rein aan de Cingeldijk in 's-Heeren- hoek, een speelplaats aan de Euro palaan in Middelburg, een bedrijfs pand aan de Ring in Oud-Sabbin- ge, een woning aan de Lange Kerk straat in Terneuzen, een woning met tuin aan de Molenpolderweg in Yerseke, een woning met be drijfspand en tuin aan de Sint An- nastraat in Sluis, het terrein van Dow in Terneuzen, een voormali ge stortplaats aan de Kanaalweg in Philippine, een braakliggend ter rein aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen en een bedrijfspand aan de Voorstad in Goes. In Zeeland zijn 550 locaties met bo demvervuiling bekend. In 2013 moet van alle locaties bekend zijn of ze gevaar opleven voor het mi lieu of de volksgezondheid en of de vervuiling zich kan verspreiden in de omgeving. Eigenaren zijn ver antwoordelijk voor het opruimen van de vervuiling. De provincie overlegt in eerste instantie met de eigenaren. Als die niet meewer ken, wordt de schoonmaak even tueel afgedwongen met juridische stappen. De jongerenjury: 22 jongeren die ieder op eigen manier de dresscode uiterst serieus hebben genomen. Een van hen, Matthijs Meulblok, in smoking: „Ik heb deze kleding maar meteen zelf aangeschaft, want ik heb het idee dat ik deze outfit nog wel vaker ga dragen de komende week." Marinca Hage in het paars en Symoon Brasdorp in een olijfgroene lange japon. Anjolie Engels-Wisse en Anton Engels schrijden als een twee-eenheid over de rode loper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3