Diepe dalen heb ik niet meer sport 39 EREDIVISIE BILJARTEN Belgische wereldtopper kijkt er naar uit om voor Zeeuwse ploeg te spelen zaterdag 10 september 2011 Vanzelfsprekend staat in de woning van Frédéric Caudron een biljart dat zijn eigen merknaam draagt. De Belg neemt op gezette tijden thuis de keu ter hand. Het laken stofzuigen om de tafel in topconditie te houden is één van de taken die daar ook bij hoort. foto Camile Schelstraete Morgen begint de eredivisie drie banden met de Zeeuwse derby tussen Martens Cleaning uit Ka- pelle en Frans Bevers uit Sluiskil. De Belgische wereldtopper Frédéric Caudron is het nieuwe boegbeeld van de Zeeuw- se-Vlaamse formatie. Lange adem De herinneringen aan Sluiskil zijn zoet en bitter. Frédéric Caudron won in 2008 en 2009 de we reldbekertoernooien driebanden in het Zeeuws-Vlaamse Kanaal dorp. Vorig jaar vond hij er in de eerste ronde van het WK zijn Wa terloo. „Een anticlimax, omdat ik me er veel van had voorgesteld. We speelden er nota bene op ta fels die mijn naam droegen. Dat mocht niet baten. Echt superslecht was het niet, maar het was onvol doende om verder te komen", ver telt de 43-jarige joviale Waal op nuchtere toon in vlekkeloos Neder lands. Het komende seizoen in de eredi visie driebanden, dat morgen van start gaat, is Caudron in Sluiskil te bewonderen als speler van Frans Bevers, de opvolger van Delta/Fast. Met onder anderen lean Paul de Bruijn uit Hulst en zijn goede vrienden en landgeno ten Eddy Leppens en Peter de Backer als ploeggenoten is de af trap in Kapelle tegen Martens Cleaning, de opvolger van Verbrugge/Hyundai dat biljartle gende Raymond Ceulemans wist te strikken. De transfer naar Sluis- 'We hebben een mooie ploeg met gedreven mensen' kil zong al lange tijd rond. Nadat duidelijk werd dat Crystal Kelly, de oude ploeg van Caudron en Ceulemans, vanwege sponsorperi kelen zou worden opgeheven, werd zijn naam voortdurend in verband gebracht met de Zeeuws-Vlaamse formatie. „Heel curieus eigenlijk. De geruchten zongen lang rond, maar er was lan ge tijd niks concreets. De mensen wisten het bij wijze van spreken eerder dan ikzelf" Met name vanwege de aanwezig heid in Sluiskil van Leppens - met wie hij ook al in diverse andere Eu ropese competities samenspeelt - en De Backer ging Caudron graag in op het aanbod van Frans Be vers. „In feite kon ik niet weigeren. We hebben een mooie ploeg met gedreven mensen, ook achter de schermen. En we beschikken over goede teamspelers. Iemand als Ed dy Leppens is daar een mooi voor beeld van. Als het bij hem niet loopt, laat hij de kop niet hangen. Dan wil hij toch een goed resul taat neerzetten voor het team. Die mentaliteit spreekt me aan. Daar herken ik veel van mezelf in." De verwachtingen rond Frans Be vers zijn hooggespannen. Caudron: „Ik hoor voortdurend dat wij eventjes landskampioen worden. Dat is wat mij betreft iets te simpel. Natuurlijk, we zijn een favoriet. Daar lopen we ook niet voor weg, maar enige bescheiden heid is wel op zijn plaats." Caudron, tweevoudig wereldkam pioen in het kader 71/2 en één keer 's werelds beste in het kader 47/2, driebanden en de triatlon per ploeg, doelt daarbij met name op de concurrentie van teams als TOW/MCL, met zijn landgenoot Eddy Merckx en Frans van Kuyk als boegbeelden, en Ai Biljarts, dat beschikt over toppers als de Zweed Michael Nilsson en Rai- mond Burgman. „Geen kattenpis dus." Van Kuijk en Nilsson waren vorig jaar nog Caudrons ploeggenoten bij Crystal Kelly. Ook Van Donge 8c De Roo speelt dit jaar niet mee. Dit team trok zich terug vanwege de play-offs om de titel na de regu liere competitie. De landskam pioen uit Barendrecht vindt dat de ploeg die aan het eind van de com petitie bovenaan staat kampioen is en weigerde nog play-offs te spe len. Die wens werd niet gehono reerd, waardoor onder anderen Dick Jaspers en Torbjörn Blomda- hl het nieuwe seizoen niet aan de tafel verschijnen. „Doodjammer", vindt Caudron die gang van za ken. Hij heeft echter begrip voor de opstelling van Van Donge De Roo. „De competitie in Neder land is met 22 wedstrijden sowieso te lang. Ik begrijp dat je daarna niet zit te wachten op een eindron de. Op dat gebied kunnen ze nog wat leren van Frankrijk. Daar speel je in twee poules van vier, met daarna play-offs tussen de bes te vier teams. Daardoor is span ning en sensatie van de eerste tot en met de laatste wedstrijd verze kerd. Je kunt geen moment ver slappen en dat komt het niveau en het kijkspel zeker ten goede." Caudron is bedreven in alle spel- soorten: driebanden, kader (waar onder 71/2 en 47/2) en bandstoten. Zijn talent kwam vroeg tot ont plooiing. Al op zijn achttiende speelde Caudron op het hoogste niveau in alle disciplines. In 1991 won de inwoner van Westmalle de wereldtitel het kader 71/2. Daar in kwam ook zijn kwaliteit als toer- nooispeler naar boven. „In theorie waren concurrenten als Fonsy Gre- then en Stefan Horvath beter. Toch hield ik ze achter me." Caudrons eerste wereldtitel was ook in een ander opzicht memora bel. Hij stootte liefst 432 keer ach ter elkaar raak, 250 keer in zijn eer ste partij en daarna nog 182 keer in de daaropvolgende wedstrijd. „Dat betekende een wereldrecord." In Bogota beleefde de beste Bel gische biljarter van zijn generatie zijn 'finest hours'. Niet alleen ont moette hij er zijn inmiddels ex-echtgenote, in 1998 won hij in de Colombiaanse hoofdstad ook zijn eerste wereldbekertoernooi in het driebanden. Een jaar later volg de de wereldtitel. „Na zeges op Sang Lee, Jaspers en Blomdahl, de absolute top in die dagen. Blomda hl had tot de finale nog geen set af gestaan. Ik pakte tegen hem met een de eerste set. Daarmee deelde ik een dreun uit. Uiteindelijk won ik vrij eenvoudig met 3-1. Voor 1500 man publiek. Grandioos." Als het aan Frédéric Caudron ligt, zou een etmaal over minstens veer tig uur beschikken. Zijn leven be staat uit biljarten, biljarten en nog eens biljarten. Niet alleen speelt hij in de Nederlandse eredivisie driebanden, maar ook op het hoog ste niveau in Frankrijk (waar hij met Agipi zes keer de Europabeker won), Spanje, Duitsland en Portu gal. Verder maakt hij voor het der de jaar deel uit van het Topteam 's Lands Welvaren uit Kwadendam- me, dat uitkomt in de eredivisie in het kaderspel. Vanwege zijn drukke agenda traint Caudron nauwelijks. En als dit al gebeurt, pakt hij thuis de keu ter hand in de biljartzaal op de eerste verdieping van zijn riante vrij- 'Eddy loopt als een rode draad door m'n biljartleven' staande woning aan een lommer rijke laan in Westmalle. Getuige het bordje met het opschrift DI RECTIE op de deur wenst hij daar bij absoluut niet te worden ge stoord. „Een grap, natuurlijk. Maar wel met een serieuze ondertoon. Als.ik train, wil ik m'n tijd zo effec tief mogelijk besteden", legt hij uit. Caudron, die zichzelf om schrijft als een technische speler die het moet hebben van verfijnd spel, denkt niet dat zijn geringe trainingsmogelijkheden zijn spel op negatieve wijze beïnvloeden. „Ik speel jaarlijks ruim tweehon derd officiële partijen. Veel compe titie betekent tegelijkertijd veel trai nen. Het heeft ook te maken met ervaring. Diepe dalen zoals toen ik jong was, heb ik niet meer. Als ik verlies, is het bijna altijd omdat m'n tegenstander goed was en niet omdat ik er zelf weinig van bakte. De top is breder." En dan zijn er ook nog zakelijke beslommeringen. Niet alleen dra gen biljarts van het merk Gabriels Caudrons naam, maar ook artike len zoals keuen, pommeransen en krijt. Bovendien is het de bedoe ling dat in biljartcentrum Frédéric Caudron in Oostmalle in 2012 een nieuw Belgisch team op het hoog ste niveau zal spelen. Naast Caudron maken Peter Ceulemans, Roger Roefs en - jawel - Eddy Lep pens er deel vanuit. „Eddy loopt als een rode draad door m'n biljart leven, dat mag duidelijk zijn." Ruim twintig jaar biljarten op het hoogste niveau leverden Caudron een palmares van meer dan hon derd individuele titels en prijzen in teamverband op. De honger is nog niet gestild. Indachtig de 74-ja- rige Raymond Ceulemans, denkt het boegbeeld van Frans Bevers nog zeker twintig jaar mee te kun nen. Een nieuwe wereldtitel drie banden staat het hoogst op het ver langlijstje. Indien mogelijk in 2013 in eigen land in Antwerpen. Dat Caudron al zo lang is verstoken van de allerhoogste driebanden eer, deert hem niet. „Ik win elk jaar m'n toernooien. En ik sta al bijna m'n halve leven in de wereld top. Dat is ook veel waard." René van Stee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39