Zeeland PZC Plan voor Energieraad Walcheren 23 miljoen; ijzen pakket WALCHEREN 26 en 27 25 28 en 29 KLIMAAT Onderzoek naar haalbaarheid Communicatie over plan bibliotheek van de toekomst was onvoldoende Brandewijn, suiker en... het geheim van Koudekerke almanak Boks Zaterdag 10 september 2011 'Het is een inschattingsfout die ons is overkomen' Westkapelle is niet verrast over arrestatie in zedenzaak Tip? walcheren@pzc.nl mmUmimmmma/m -:r E3S«gg.WMkBB»6KaBSHi Trekking 10 september ^2 Mm door Miriam van den Broek DOMBURG - Walcheren krijgt moge lijk een eigen Energieraad. Die moet er voor zorgen dat verschil lende instanties samen concrete projecten uitvoeren om klimaat doelstellingen te bereiken. Tijdens een workshop in Vlissin- gen over klimaatambities kwam naar voren dat het wenselijk is om meer samen te werken. Want de verschillende overheden, het be drijfsleven, maatschappelijke orga nisaties en individuele inwoners willen wel graag iets doen voor het klimaat, maar het lukt vaak niet om iets van de grond te krij gen of het gewenste resultaat te be reiken. Door actief samen te wer ken, kan dat tij worden gekeerd, is het idee. De woningcorporatie in Middel burg kwam toen met het voorstel een Engergieraad op te richten. De gemeente Veere haakt daar graag bij aan en is bereid daar een be drag voor uit te trekken, blijkt uit een besluit van burgemeester en wethouders. Het plan is dat in elk geval de drie Walcherse gemeenten, woningcor poraties en het bedrijfsleven in die Energieraad Walcheren komen. De raad kan projecten bedenken en verdere afspraken maken met bijvoorbeeld aannemers en ban ken om ze ook echt snel uit te voe ren. Daarbij valt te denken aan energiebesparingen bij bouwpro jecten, initiatieven op het gebied van duurzaam vervoer, duurzame bedrijven en duurzame energieop wekking. In eerste instantie zal worden on derzocht of het mogelijk is een der gelijke Energieraad met een goede vertegenwoordiging op te richten. Als daar duidelijkheid over is, zul len de gemeenten besluiten of de raad ook daadwerkelijk wordt op gericht. Om het plan voor te bereiden, is in totaal 5600 euro nodig. De ge meente Veere gaat ervan uit dat de provincie daarvan de helft voor haar rekening neemt en dat de rest wordt opgehoest door de drie ge meenten. Voor Veere komt dat neer op 933 euro. Dat bedrag wil len B en W halen uit het potje voor Stimulering Lokale Klimaat initiatieven. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het mislukken van de 'bibliotheek van de toekomst' in Vlissingen is deels te wijten aan een verkeerde presentatie. Volgens verantwoordelijk wethouder Rob van Dooren is onvoldoende duide lijk gemaakt waarom de centrale huisvesting gesloten moest wor den en hoe de nieuwe kleine bibli otheken eruit zouden gaan zien. Aanleiding voor het plan om de centrale huisvesting te sluiten was een bezuiniging van een half mil joen euro. Dat heeft op het ge meentehuis en in de bibliotheek geleid tot een lastige zoektocht naar een goede oplossing. „We hadden publiek en politiek deelge noot moeten maken van dat pro ces en de worsteling", zegt Van Dooren, terugkijkend op de kwes tie. De uitkomst - terugtrekking van het plan - zou gezien de maat schappelijke wensen overigens het zelfde zijn geweest, vermoedt hij. ALtl pagina 26/27: 'het is een inschat- tingsfout die ons is overkomen' KOUDEKERKE - Als een levende Panoramix mengt mees terkok Sjaak Jobse een speciaal drankje voor de ringrij- ders van Koudekerke. Die vieren vandaag het zestigjarig jubileum. Van 8.00 tot 17.00 uur is er ringrijden, onder meer in middeleeuwse kleding, en een middeleeuwse markt. Ook zijn er jubilea van ringrijders die de sport al net zo lang beoefenen als de vereniging bestaat. Koudekerke maakt er een groot dorpsfeest van. Om extra kracht op te doen voor de wedstrijden, krijgen de ringrijders van ochtend de süukerkomme aangereikt: zes liter drank die ze met zijn vijfenzestigen mogen legen. De drank is gisteren gemaakt ten huize van Sjaaks broer Jos.„Het is een traditie die pakweg honderdvijftig jaar geleden is ontstaan, geloof ik", vertelt Jos. „Vroeger deden ze er zoute bollen in, maar dan werd het uiteindelijk zo'n dik ke pap, dus dat doen wij niet. Wij serveren de bollen apart. Die komen hier van de bakker." De zoute bolle tjes gaan er dus niet in, maar wat dan wel? Jos wil twee van de drie ingrediënten wel verklappen: brandewijn en suiker. „Het derde vertel ik niet, dat is het geheim van Koudekerke." foto Ruben Oreel video op www.z2.nl van vrijdag 16.00 uur Tip? redactie@pzc.nl Een groep vriendinnen, mid-derti- gers, zette lekker ouderwets de blom men buiten op een Back to the nine- tiesparty. Muziek uit de jaren dat ze nog studeerden, wijntjes; beregezel- lig. Een van de dames waagde zich aan een gabberdansje, even hakken, zoals dat heet. Ze werd hierbij opge merkt door een heerschap van een jaar of 17, die zijn respect betuigde door haar een boks te geven, het te gen elkaar knotsen van de knokkels, een moderne handschud, zeg maar. Zij beantwoordde die boks maar wat graag, ze heeft niet elke dag sjans van zo'n jong blaadje. De jon gen boorde echter alle egotripperij de grond in, toen hij bij de boks zei: „Tik em aan, ouwe!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25