Die angstige ogen zie ik nog steeds 64 9/11 TIEN JAAR LATER 10 september 2011 9/11 TER PLAATSE Die ogen waarin hij ver bijstering, wanhoop en en doodsangst leest. Die ogen staren bloemist/ arrangeur Jaap Wisse uit Heinkenszand regelmatig aan. Nu, tien jaar na de aanslagen op de Twin Towers, heeft hij die beel den weer levendig voor ogen. „Mensen die met foto's van ver- a miste dierbaren rondlopen: 'Have you seen this person?' Hun radeloze blik, hun kwetsbaarheid, hun angst. Dat heeft me enorm ge raakt. Ja, dat doet pijn." Op die onwerkelijke 11 september 2001 zit Jaap Wisse (nu 52) op een kilometer afstand van het World Trade Center aan het ontbijt. Hij is in New York om een bloemen- beurs in te richten. „We gaan rond half acht te voet naar het beursge bouw, want op dat moment is het godsonmogelijk een taxi te krij gen. Om acht uur aan de slag. Na drie kwartier loopt een collega de hal binnen. 'Jaap', roept 'ie, 'er is een vliegtuig in één van de Twin Towers gevlogen'. Ik zeg: 'Joh, je bent gek', maar onlogisch lijkt het me niet, met al die vliegtuigjes en heli's die rondvluchten houden bo ven Manhattan. Je loopt mee naar buiten en een tweede vliegtuig vliegt in de andere WTC-toren. Al thans, dat begrijpen we van een taxichauffeur, want vanaf die plek kunnen we dat niet goed zien, om dat de ene toren schuilgaat achter de andere." Ineens dringt het besef door: dit is niet normaal! „Je probeert ergens naar het nieuws te kijken. Ook bel ik.met mijn vrouw. Als dat telefo nisch contact plotseling wordt ver broken, slaat de paniek toe. Zeker als er daarna radioberichten ko men dat er ook vliegtuigen onder weg zijn naar het Witte Huis en het Pentagon." Dan gebeurt het onverwachte. De Twin Towers storten na elkaar in. „Ik had nooit gedacht dat dat zou kunnen gebeuren. Oké, een paar verdiepingen kunnen worden ver woest, maar niet dat ze loodrecht zouden instorten." Newyorkers om hem heen slaan de handen voor de ogen. Sommi gen zitten op hun knieën en ver zuchten: 'It collapsed!' Overal klinkt het 'Oh my god'. Net zo snel als de stofwolken verspreidt zich de angst. „Dan praat ik over doodsangst. En dat is iets anders dan gewone angst. Niemand wist op dat moment waar de dreiging vandaan kwam en wat er mogelijk nog zou volgen. Het beursgebouw wordt opgeëist voor noodopvang van gewonden. Dat gaat op zijn Amerikaans. Met bulldozers rijden ze de beursstands aan de kant. Ik kan nog net wat gereedschap red den. Die beurs is natuurlijk ten einde, maar dat interesseert je niet meer." Jaap Wisse weet niet waar hij heen moet. Zijn hotel? Het lijkt hem te gevaarlijk, want het ligt pal naast het Empire State Building, een mogelijk doelwit van een dan nog onbekende vijand. „Het lijkt alsof je in een soort oorlogsgebied bent beland. Er trekt een stof storm door Manhattan. Achteraf mogen we blij zijn dat de wind af landig was, anders had het nog er ger kunnen uitpakken. Je hoort dat alle luchthavens zijn afgeslo ten. Je weet niet of er nog meer aanslagen volgen. Je ziet hulpdien sten langskomen en iedereen op straat is ontdaan. Uiteindelijk ben ik toch maar in het hotel gaan sla pen." Na twee dagen lijkt New York zich te herpakken. „De autoriteiten, die nooit hadden gedacht dat de VS zo in het hart zouden worden ge raakt, hebben het dan weer onder controle. De paniek lijkt weg te eb ben. Wel zijn de straten afgezet. Dat is gek, die stilte in hartje Ma- nattan. Er rijdt niet één auto." De bloemist kan in die week niet terug naar Nederland. „Vliegvel den zijn afgesloten tot nader or der. We hebben even overwogen om via Mexico een vlucht te ne men, maar dat bleek ook erg inge wikkeld. Mijn moeder zei: 'Ik had liever gehad dat je in Moskou had gezeten, dan had je naar huis kun nen lopen, want met een roeiboot schiet het niet op, hee.' Dat is haar manier om met de spanning om te gaan. Ondertussen praat je er over met andere arrangeurs die ook vastzitten. Je probeert het nieuws te volgen. Na een week is er dan het vliegtuig naar huis, van af Newark. Met de New York Times van 12 september in de kof fer." Volgend jaar maart keert hij voor het eerst terug naar Manhattan. „De bloemenbeurs was na de aan slagen verplaatst naar Miami, maar vindt nu weer in New York plaats. Ik ga al die plaatsen waar ik heb gezworven weer eens langs." Het wordt een 'sentimental jour ney". Die radeloze ogen zullen hem weer aanstaren. „In de stra ten bij het hotel zal het allemaal weer boven komen." Nee, hij gaat niet alle documentai res bekijken. „Zeker niet die over de brandweermensen die probe ren mensen uit de Twin Towers te halen. De klok tikt mee van mi nuut tot minuut. Je weet dat er over enkele ogenblikken onder het puin verdwijnen. Dat beleef ik te intens mee, de rillingen over mijn rug, Ja, daar heb ik last van..." door Frank Balkenende Bloemist Jaap Wisse uit Hein kenszand verblijft op 11 sep tember 2001 in New York, op nog geen kilometer afstand van het World Trade Center. Hij maakt de aanslagen van dichtbij mee, al ziet hij niet met eigen ogen dat de vliegtui gen zich in de torens boren. Een week lang aanschouwt hij het drama van New York. Het blijft een beladen periode uit zijn leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 148