Passend monument voor alle slachtoffer* 63 9/11 TIEN JAAR LATER 10 september 2011 De tekst op de plaquette bij het monument spreekt voor zich: u september 1944 ...en voor altijd bleef het stil Hier waar die wij eren stierven, staat nu dit teken opgericht Het teken is een bakstenen monu ment van twee hoge muur fragmenten, waarin twee cijfers 1 zijn te herkennen. Ze herinneren aan de datum -11 september 1944 - waarop Breskens werd gebombar deerd. Bij dat luchtbombardement, een poging van de geallieerden om te rugtrekkende Duitse troepen de pas af te snijden, vielen 183 slacht offers. In totaal waren er na de oor log in Breskens 216 burgerslachtof fers te betreuren, procentueel meer dan in elke andere plaats in Nederland. Uit één van de muren hangt een kapotte ruit, waarvan de scherven op een marmeren plaat in de vorm van de voormalige gemeente Breskens liggen. Elke scherf is een slachtoffer. De meeste scherven lig gen apart, maar er zijn ook brok stukken die in groepjes van twee, drie, vier, vijf of zes aan elkaar lig gen. Die groepjes scherven laten zien dat de slachtoffers tot één ge zin of één familie behoorden. Het monument is in opdracht van de Stichting Oorlogsmonument Breskens ontworpen door de plaat selijke kunstenaar Johan Provoost en het werd onthuld op 11 septem ber 1944: precies een halve eeuw na de droeve gebeurtenis, die Bres kens tot op de dag van vandaag te kent. Het monument staat aan Steen oven. Een toepasselijke plek laat een foto aan een muur in de buurt van het gedenkteken zien. Alle hui zen aan Steenoven en vele in om liggende straten als De Hullustraat en De Hulludwarsstraat - die hun naam aan een voormalige steenfa briek en diens eigenaar danken - werden door het bombardement weggevaagd. Er stond geen steen meer op de andere in de straten vlak achter de Scheldekade. Kijkend naar het monument den ken vele Bressiaanders aan de slachtoffers Een aantal dorpelingen dat de ramp meemaakte, is na de op bouw weer in de wijk gaan wo nen. Als ze uit het raam kijken, zien ze familieleden, kennissen en vrienden vaak weer voor zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 147