Van held naar slachtoffer Ook dichteres kan niet veel troost bieden 9/11 TIEN JAAR LATER 10 september 201 1 6i door onze correspondent Hanneke Keultjes John Devlin was nooit ziek. Ging graag skiën op de pistes van Aspen in Colorado, deed aan vechtsport en speelde softbal. Nu woont hij praktisch in het ziekenhuis. Vol gens zijn artsen had hij al een jaar dood moeten zijn. New Yorker Devlin (50) zag zijn le ven begin 2009 instorten. „Toen de dokter zei dat ik keelkanker had, wilde ik hem slaan." Hij is 20 kilo lichter dan enkele ja ren terug. Zijn stem verraadt zijn ziekte al voor hij er zelf iets over heeft kunnen vertellen. Na 'ontel bare' operaties, 33 bestralingen en acht chemokuren moest hij op nieuw leren praten. Ook zijn longen zijn stuk. Eigen lijk moet Devlin aan de sondevoe ding, want eten gaat lastig. Voort durend komen er stukjes voedsel in zijn longen terecht die daar ont stekingen veroorzaken. Devlin vreest dat één zo'n longontsteking uiteindelijk zijn einde wordt. De overheid in Washington wei gert Devlin en de honderden ande ren te compenseren die na maan den werken op Ground Zero ziek werden. Devlin was één van de voorvechters van de Zadroga-wet - genoemd naar de NYPD-agent die stierf aan een longaandoening John Devlin werkte negen maanden op Ground Zero. foto GPD die hij opliep na 9/11. De wet zorgt ervoor dat de helden die slachtof fer werden een vergoeding krijgen. De wet werd ondanks Republikein se tegenstand begin dit jaar aange nomen. Maar eind juli werd beslo ten dat die niet geldt voor kanker. Devlin, machinist van graafmachi nes, bulldozers en andere machine rie, dacht op ïr september aan de duizenden die gevangen zaten on der het puin en wilde helpen. De dag erna ging hij voor het eerst naar Ground Zero om het puin van de torens laagje voor laagje af te graven op zoek naar lichamen. Ruim negen maanden werkte hij er twaalf uur per dag, zeven dagen per week. Toen het karwei na een jaar geklaard was, kwam er groen en geel slijm uit zijn neus. En plot seling had hij astma. In januari 2009 hoorde hij dat hij keelkanker had. Alle artsen die met hem te maken hadden, stellen dat de ziekte van patiënt Devlin naar hun professio nele mening veroorzaakt is door maandenlange blootstelling aan de rookwolken en giftige dampen op Ground Zero. De staat New York geeft hem daar om maandelijks een uitkering van 2.200 euro. Nauwelijks genoeg voor de alimentatie voor zijn doch ter (16) en studerende zoon (20) en voor zijn nieuwe gezin met drie kinderen. En veel te weinig voor de ziekenhuisrekeningen van zo'n 700.000 euro. Daarom is het ook zo zuur dat De vlin naast de vergoedingen uit de door hem bevochten Zagroda-wet grijpt. „Is dat nou uit te leggen in Nederland? Dat je maandenlang je ziel en zaligheid legt in het oprui men van de puinhopen. Dat je kanker krijgt. Dat al je artsen zeg gen dat het van Ground Zero komt. Maar dat de regering dat ont kent? Ik hielp omdat ik van mijn land houd, maar mijn land houdt blijkbaar niet van mij." door Nico de Boer De Poolse dichteres Wislawa Szymborska (1923) moet even ver bijsterd en ontzet als gefascineerd hebben gekeken naar de aanslagen - van 11 september 2001. Ook naar de hartverscheurende beelden van mensen die uit de brandende wol kenkrabbers sprongen, een wisse dood tegemoet, mensen wier licha men vrijwel nooit werden gebor gen. Het inspireerde de winnares van de Nobelprijs voor literatuur (1996) tot het gedicht Een foto van 11 september. Helemaal toevallig was haar inspiratie door en fascina tie voor de terroristische aanslagen niet, omdat in veel van haar ge dichten oorlog en terreur een cen trale rol spelen. Tegelijk kenmerkt haar werk zich door een tedere kijk op alledaagse dingen. En zoals een foto de desperate mensen in de lucht 'bevriest', zo probeert zij ze in een gedicht, in woorden te vangen. En dat levert adembenemende poëzie op. De dood van duizenden wordt her leid tot die van een individu waar door het leed huiveringwekkend dichtbij komt. Tijdens de val, over weegt de dichteres, kan er nog van alles gebeuren. Letterlijk zweven of hangen de mensen tussen he mel en aarde, tussen leven en dood. Er gloort nog een sprankje hoop. Maar het noodlot is onom keerbaar. Veel troost heeft ze dan ook niet te bieden. De dichteres be- De Poolse dichteres Wislawa Szym borska. foto Czarek Sokolowski G PD/AP seft dat ook wie over de gave van het woord beschikt uiteindelijk met lege handen staat. Szymborska's werk werd in veel Europese talen vertaald, als ook in het Hebreeuws en het Arabisch. Een foto van 11 september Ze sprongen uit de brandende etages naar beneden - een, twee, nog een paar hoger, lager. Een foto hield ze levend tegen en bewaart ze nu boven de aarde naar de aarde toe. Elk van hen is nog een geheel met een persoonlijk gezicht en bloed dat goed verborgen is. Er is tijd genoeg, voor het haar om los te waaien, voor de sleutels en het kleingeld om uit de zakken te vallen. Ze zijn nog steeds in het bereik van de lucht, binnen de kring van de plekken die net zijn opengegaan. Ik kan maar twee dingen voor hen doen - die vlucht beschrijven en geen laatste zin toevoegen. WISLAWA SZYMBORSKA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 145