IP Het roer ging om bij Nederlanders in Amerika Straatkunst overtuigt het meest Nine eleven liet zijn sporen na in het leven van veel Ne derlanders in Amerika. Een kras op de ziel. De wens om op een andere manier te gaan leven. door Ans Bouwmans Max Westerman zat er met zijn neus bovenop. Tien uur lang deed hij recht streeks verslag voor RTL Nieuws. Geconcentreerd, gedreven door adrenaline. De emotie kwam pas later. Aan het eind van de dag, toen hij met een cameraman de ene na de andere groep brandweer mannen uit de puinhopen zag ko men. Bij de aanblik van het fotoo tje van een baby, met de oproep te bellen als je zijn vader had gezien. Toen hij zich realiseerde dat de Al banese glazenwasser die hij nog maar een paar maanden daarvoor had geïnterviewd - 'het prototype New Yorkse immigrant' - niet meer in leven was. „Sinds nine ele ven staat elk verhaal in de scha duw van die dag." Voor Bob Hiensch was het een heel emotionele tijd. „Het is geen theoretisch-politieke gebeurtenis. Het gebeurt aan het eind van de straat." Als consul in New York was hij verantwoordelijk voor het vinden van alle Nederlanders. De zoektocht was slopend en uiteinde lijk bleek er een Nederlandse vrouw omgekomen, Ingeborg La- riby. Als vader - 'mijn dochter was op schoolreis in Washington' - en in woner van de getroffen stad kwam de aanslag hard aan. „We stonden altijd met hetzelfde groep je op het perron, en realiseerden ons dat die ene er niet meer was. De Twin Towers waren van de Port Authority, waarvan baas Neil Levin het niet overleefde. Ik heb zijn visitekaartje nooit kunnen weggooien." Op die stralende dinsdagochtend in september 2001 werd Amerika in het hart geraakt. De gevolgen van de aanslag op het WTC en het Pentagon - de symbolen van de fi nanciële en militaire macht van de VS - zijn tien jaar later nog voel baar. In de wereldpolitiek, in de psyche van de Amerikanen, maar ook in het dagelijks leven. Bob Hiensch: „Elke keer dat ik door een controlepoortje ga, besefik dat het daarom is." Sander Raaymakers, een veertiger die in de jaren negentig naar New York verhuisde, gooide zijn leven over een andere boeg. „Ik werkte heel hard, maar twee weken voor de aanslagen was het bedrijf waar ik werkte over de kop gegaan. Ik had veel geld verloren. Door die aanslag dacht ik: het gaat niet om geld maar om mensen. Wie zitten hier eigenlijk allemaal? Ik wilde meer met mensen doen. Contact." Raaymakers zette NLBorrels op, een netwerk voor jonge Nederlan ders met een buitenlandse stand plaats. „Wat gebeurde, gaf me een schop onder mijn kont. In novem ber hadden we onze eerste borrel. De jaren erna heb ik mensen ge holpen met van alles en nog wat." Christiaan van Nispen kwam vier jaar na nine eleven naar New York voor een baan als bankier. Voor zijn gevoel arriveerde hij in een New York dat nauwelijks was ver anderd. De financiële instellingen zaten weliswaar in Midtown in plaats van in Lower Manhattan, zoals 'Rond Kerstmis ging de knop om. Ging het weer over wat anders' voor de aanslagen. Er waren bij de ingang van kantoren overal detec tiepoortjes gekomen en de politie patrouilleerde vaker in de metro. Maar toch: „New Yorkers spreken nooit over de gebeurtenissen, be halve bij officiële herdenkingen. Oppakken en doorgaan, dat is de New Yorkse mentaliteit." De stad weet zich opvallend goed te herstellen, zegt ook Westerman. „New York is een stad van indivi dualisten. Net na 11 september was er een ongelooflijk saamhorig heidsgevoel. Drie maanden lang ging alles over 11 september, maar rond Kerstmis ging de knop om. Ging het weer over wat anders." Westerman, die tot 2006 in New York werkte, komt er ook sinds dien nog vaak. „Natuurlijk zijn er veel mensen met trauma's, maar het heeft zijn plekje gekregen. Ik denk wel eens dat de gebeurtenis sen op anderen meer effect heb ben gehad dan op New Yorkers." Zo is volgens Westerman veel in de Nederlandse politiek de afgelo pen tien jaar terug te voeren op de aanslagen: de opkomst van Pim Fortuyn, Hirsi Ali en Geert Wil- ders en hun aversie tegen de islam die ze als een bedreiging beschou wen. „Latente gevoelens van onge noegen werden bespreekbaar. Wat daarvoor politiek incorrect was, werd gewoon. Na 11 september werd er naar hun boodschap ge luisterd." In de VS heeft de anti-islamstro- ming nooit de boventoon gekre gen. „Daar zit hij veel meer in'de marge. Voor New York kan ik dat wel verklaren: dat is een stad van immigranten. Het was de mentali teit van de Hollanders, tolerantie tegenover anderen, die een succes formule is geworden voor New York en later ook de VS. De mees te mensen zien de voordelen van immigratie. Het is de reden waar om het land jong en dynamisch is." „Ik weet dat het heel lang heeft ge duurd voor we ons realiseerden hoe diep de wond is die werd ge slagen in de psyche van de Ameri kaan", zegt Bob Hiensch, die nu ambassadeur is in India. „Soms denk ik dat we het ons nu nog niet realiseren. Bush heeft het di rect gezegd, en hij vertolkte het ge voel van de Amerikanen precies: je bent voor of tegen ons. De Ame rikaanse politiek was gericht op consensus, maar die ruimte voor nuance is er niet meer. De Ameri kaanse houding is vandaag de dag: veiligheid boven alles." Amerika heeft zichzelf schade toe gebracht, vindt Westerman. „Osa ma bin Laden heeft Amerika aan het randje van het faillissement weten te brengen." De oorlogen in Irak en Afghanis tan, vind hij 'volstrekt zinloos en peperduur'. „Zoveel economische problemen zijn daarop terug te voeren. Amerika heeft zijn eigen idealen geweld aangedaan, bespio neert zijn eigen burgers. Ik vraag me wel eens af of nine eleven later zal worden gezien als het moment waarop de val van het Amerikaan se rijk werd ingeluid." Christiaan van Nispen denkt dat de keuze die hij heeft gemaakt voor het opzetten van een duur zaam bedrijf (TreFoil Energy) me de is ingegeven door 11 september. Even was kunst van en voor ieder een. Althans in New York. Nabe staanden, getuigen en bewoners uitten hun verdriet en verbijste ring op artistieke wijze. Gewone mensen maakten kunst: straatal taartjes, fotocollages, muurschilde ringen, quilts, tatoeages. Recht uit het hart. Vele tentoonstellingen over 9/11 volgden, waarbij de tradi- door Ellen van Slagmaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 142