lét Liefde is het antwoord szwsmffltöê snal September 11 Memorial Museum Zuidvijver Noordvijver 9/11 TIEN JAAR LATER 10 september 2011 57 711 IN DE LITERATUUR door Nico de Boer Gebied: 3,2 hectare - ongeveer de helft van het WTC-terrein Kosten: $700 miljoen Paviljoen (niet afgebeeld) Museum Het National September 11 Memorial Museum bestaat uit drie ondergrondse niveaus. Onder straatniveau komen een aantal tentoonstellingen (opening september 2012) van voorwerpen, van bouwmateriaal tot persoonlijke herinneringen. Tussen de spiegelvijvers daalt de bezoeker afin de Memorial Hall, een gigantische ruimte waar bijeenkomsten kunnen worden gehouden. Onder de vijvers bereikt de bezoeker de fundamenten, het laagste niveau van de plek. Op dit niveau bevindt zich het Memorial Center, een mausoleum voor de niet geïdentificeerde resten van slachtoffers van 11 september. 'Reflecting Absence' (Het gevolg van leegte) x-Exmmx LOUD& incredibly close joNSim SAVfiAN FOEP0 In de literatuur gingen grote Ame rikaanse romanschrijvers als Don Delillo Falling Man), Jonathan Sa- fran Foer en Michael Cunningham wat aarzelend met 9/11 aan de slag. Foer beschrijft in de roman Extre mely Loud and Incredibly Close de worstelingen van een jongen die zijn vader verloor op 9/11. Ook De lillo beschrijft wat het grote drama doet binnen de intieme kring van een man, vrouw en hun kind. Striptekenaar Art Spiegelman on derscheidde zich met In de scha duw van geen torens, een ooggetui genverslag afge wisseld met sati re op de rege ring- Bush. In Laat de aarde draaien spint de Ier Colum Mc- Cann een ver- haal rond de Franse waaghals Philippe Petit die in 1974 over een stalen koord tus sen de Twin To wers liep. Een menigte keek ademloos naar boven, naar waar nu leegte heerst. Paul Auster's ro man Brooklyn dwaasheid ein digt op 11 septem ber 2001 om acht uur 's morgens in een gelukzali ge stemming. Arnon Grunberg haalt 9/11 naar Nederland in zijn roman Tirza. Hoofdpersoon Jörgen Hofmees ter kan het niet verdragen dat zijn dochter Tir za aanpapt met een Marokkaan die volgens hem een dubbelgan ger is van vlieg tuigkaper Mo hammed Atta. De Engelse schrij ver Ian McEwan, die 9/11 in zijn ro man Zaterdag ge- 'bruikt, schreef kort na de aansla gen in de krant The Guardian: „Een vrouw in het WTC had geprobeerd haar man te bellen. Hij lag in San Fran cisco te slapen, en toen hij wakker werd, hoorde hij wat zij wist dat haar laatste woorden zouden zijn. Het gebouw stond in brand, en ze kon niet weg. Er bleven maar drie woorden over die ze nog wilde zeg gen: I love you. Ze zei het steeds opnieuw voor de verbinding werd verbroken. En dat zeiden ze alle maal in hun telefoons, vanuit de gekaapte vliegtuigen en de bran dende torens. Er is alleen liefde en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 141