m De aanslagen van 11 september komen ook voor in Geert Wil ders' film Fitna uit 2008, die wereld wijd zeer veel stof deed opwaaien. In de film vergelijkt Wilders de strijd tegen de islam met die tegen nationaal-socialisme en communis me. Zo zegt hij: „De kern van het probleem is de fascistische islam, de zieke ideologie van Mohammed zo als neergelegd in de'islamitische Mein Kampf." De moord op schrijver, tv-maker, regisseur en acteur Theo van Gogh op 2 november 2004 is in de ogen van veel mensen de meest schokkende gebeurtenis in Neder land in de nasleep van wat er op 11 september 2001 gebeurde. Van Gogh fietste 's ochtends in Amster dam naar huis toen hij werd bescho ten door Mohammed B. Van Gogh werd door acht kogels getroffen en B. stak een mes in zijn lijf waar een brief aan Ayaan Hirsi Ali was beves tigd. Ook stak hij daarna een nog groter mes in Van Goghs borst. Van Gogh en Hirsi Ali hadden eer der dat jaar samen de film Submis sion gemaakt, over het verband tus sen de islam en vrouwenmishande ling. De film was door de VPRO op televisie uitgezonden. Bijna te groot voor Hollywood Él» «8 feil'' iJtfe - nerend." Paradoxaal is, zegt hij, dat er in Ne derland heel veel is veranderd om alles hetzelfde te laten blijven. „Er zijn taboes doorbroken, de politie ke correctheid is weg en de opvat tingen van Wilders zijn in het be leid gesublimeerd. Het resultaat van dit alles is dat het politieke sys teem sterker is geworden en kan blijven zoals het was. Pet saldo ben ik zeer positief" „Ik ben allerminst negatief', zegt ook burgemeester Aboutaleb. Ook niet over het islamdebat, mits het met respect wordt gevoerd. „Debat zuivert, doet nieuwe argumenten ontstaan en vergroot de maat schappelijke bewustwording." En altijd, zegt hij, leidt confronta tie in Nederland tot consensus. „Kijk hoe we tot nu toe de crisis doorstaan: voorbeeldig. En verge lijk dat met hoe in Amerika over de staatsschuld wordt gepraat." En in Rotterdam mogen Leefbaar Rotterdam en de PvdA elkaar voortdurend in de haren zitten: „Dat is voornamelijk een kwestie van toon. Inhoudelijk kunnen de twee elkaar steeds beter vinden." Als buitenlanders weer eens zeg- 9/11 TIEN JAAR LATER 10 september 2011 55 gen dat Nederland minder tole rant is tegen immigranten, wijst hij op zichzelf. „Ik zit hier wel, hè! En dat is wel in die samenleving. Die samenleving die afgeeft op Ma rokkaanse straatjongens, is dezelf de als de samenleving die in die zelfde jongens investeert. Beide zijn waar. En beide zijn nodig. Er is wel degelijk een Nederlandse volksaard, en tolerantie hoort daar zeker bij. O wee als een asielzoeker moet worden uitgezet. Dan komt de hele omgeving in opstand. Dat zijn wij." foto's CPD/ANP door Leo Bankersen De poster waarmee de nieuwe Bat- man-film The Dark Knight Rises nu al wordt aangekondigd, toont het silhouet van vernielde wolken krabbers en neerstortend puin. Wat dit precies betekent, weten we pas volgende zomer, maar de associatie met 11 september 2001 is onontkoombaar. Kort na de aanslagen was zo'n af beelding ondenkbaar geweest. In Hollywood werden zelfs opnamen van de nog intacte Twin Towers weggepoetst uit komedies als Zoo lander en Serendipity. Het was te pijnlijk. Niet verwonderlijk dat de eerste belangrijke film over 9/11 een klei ne onafhankelijke productie was van een internationaal gezelschap filmmakers. Hun September 11th (2002) was een indringende per soonlijke getuigenis van verbijste ring, woede, verdriet en hoop. Toch herstelde Hollywood zich be trekkelijk snel en toonde zich in 2006 met twee indrukwekkende docudrama's van zijn meest serieu ze kant. De eerste was United 93 van Paul Greengrass. De film ging over de vlucht van het vierde ge kaapte toestel dat niet op het Capi- tool, maar in een weiland neer stortte dankzij passagiers die terug vochten. Zwaargewicht Oliver Stone zette zijn gebruikelijke cynisme even op- 't. F I T N A I FAHRENHEIT 9/TÜ zij en kwam met World Trade Cen ter, over de red ding van slachtof fers uit het puin van het WTC. De derde grote 9/11-film is uiter aard Fahrenheit 9/11 (2004), de veelbesproken documentaire van enfant terri ble Michael Moo re, die fel uithaalt naar president Bush. Omstre den, maar ook bevlogen en mee slepend, en in Cannes be kroond met de Gouden Palm. Er zijn uiteraard nog veel andere r documentaires y gemaakt over dit - ili onderwerp. Zo als Where in the World is Osama Bin Laden? (2008), waarin een vermakelijke speur tocht naar de leider van Al Qaeda op touw wordt gezet. Speelfilms rond dit thema zijn schaarser en gaan meestal niet over de aanslagen zelf maar over de nasleep ervan. Op dit moment is het wachten nog op de verfil ming van het leven en de dood van Osama bin Laden. Kathryn Bi- gelow, regisseur van de Oscarwin nende Irak-film The Hurt Locker, gaat zich hierover ontfermen. foto ANP Aan het eind verdwijnt een Koran uit beeld en klinkt een scheurend geluid; Wilders roept moslims ver volgens op zelf haatdragende tek sten uit de Koran te scheuren. In het eerste deel van Fitna worden Korancitaten afgewisseld met voor beelden van extremisme door mos lims. In het tweede deel laat Wil ders zien hoe het volgens hem met de invloed van de islam op Neder land gesteld is. De Nederlandse regering nam in 2008 meteen afstand van Fitna. Di verse mensen en instanties deden aangifte tegen Wilders. Ook in het buitenland - met name in de Arabi sche wereld - werd vaak woedend gereageerd. Wilders bezocht diver se landen om Fitna te vertonen. foto ANP Na de moord sloeg Mohammed B. op de vlucht, maar de politie kon hem meteen arresteren. B. werd in 2005 tot een levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De moord zorgde voor veel onrust. De avond na de moord verzamelden zich 20.000 woedende mensen op de Amsterdamse Dam. Ook werd er brand gesticht in een moskee in Hel den en een school in Uden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 139