e brandweer deed .titomeet 9/11 TIEN JAAR LATER 10 september 2011 53 Ondernemer Bruno van den Hoek uit Renesse zat in het vliegtuig op weg naar New York toen het onzegba re gebeurde. „We waren een uur tje vliegen van New York vandaan toen de captain meedeelde dat we moesten uitwijken naar Montreal omdat het luchtruim boven New York gesloten was. Ik zat business class en ben meteen gaan bellen. Ik was één van de eersten in het vliegtuig die wisten wat er ge beurd was." De eerste reactie was er één van volstrekt ongeloof De vaste over tuiging dat dit niet waar kon zijn. Maar het was wél de verschrikkelij ke waarheid. Met verbijstering zag Van den Hoek in Montreal de beel den van de inslag, de explosies, de ontreddering en de chaos. „Ik zie nóg het beeld van de instortende toren. Er gebeurde iets wat nie mand voor mogelijk had gehou den. Weken later ben ik op Ground Zero geweest en daar hing toen nog steeds een heel vreemde Als ze eraan terugdenkt, krijgt ze het gelijk weer koud. Terneuzense Marij ke Pool woonde tien jaar geleden in Midland, waar man Henk op de hoofdvestiging van Dow Chemical werkte. Marijke: „Ik was gewoon thuis bij de kinderen. Henk belde dat ik de televisie moest aanzetten, omdat er iets heel ergs was gebeurd." Bij het aanzetten van de tv viel ze in een 'aaneenrijging van herhalin gen' van twee vliegtuigen die de Twin Towers binnenvlogen. Hoewel het aangenaam nazomer- weer was, kreeg Marijke direct kip penvel. Niet omdat ze bang was. „New York is een behoorlijk eind van Midland. Maar je bent natuur lijk wel heel erg betrokken als heel Amerika zich aangevallen voelt." De directe praktische gevolgen voor Pool en haar gezin bleven be perkt tot een wat soberder verjaar dagsviering. „We zouden een weekje later visite uit Nederland krijgen om mijn verjaardag te vie- Marijke Pool ren. Dat bezoek is een jaar uitge steld, vanwege problemen met het vliegverkeer." Terugkijkend vindt Marijke dat vooral het gevoel voor veiligheid een enorme klap kreeg in de hele wereld. „Ik vind het nu nog onvoorstelbaar dat mensen de samenleving door zo'n aanslag op haar grondvesten laten schudden." Poul Kees Joziasse van de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg had een snipperdag. „Ik weet het nog precies. Ik was vrij en ging met de auto de kinderen van school ha len. Het was een koude, regenachti ge dag. Daarom bleef ik in de auto zitten. Op de radio hoorde ik het nieuws. Toen reed ik gelijk naar huis, zette CNN aan en precies op dat moment zag ik het tweede vliegtuig in de toren vliegen. Ik be sefte meteen dat het niet zomaar een ongeluk was." 1 „Of de wereld zou veranderen? Daar had ik toen nog geen benul van. Wel had ik de indruk dat de ze gebeurtenis een grote impact ■w zou hebben." Hoe kijkt Poul Kees (51) er nu op terug? „Het heeft wel het beeld van de mensen veranderd. Voor die dag hadden mensen een meer ontspannen blik op de wereld dan erna. Iedereen besefte dat er nu overal aanslagen gepleegd konden worden. Zelfs bij jou in de achter- Bruno van den Hoek geur. Het was de geur van verpul verd beton." De eerste schok voorbij realiseerde Van den Hoek zich pas goed wat de wereld was overkomen. „De aanslag heeft veel aan het licht ge bracht. Ons laten inzien welke groeperingen actief zijn en wat ze kunnen. Wat dat betreft is het een soort wakker schudden geweest." Archie Staal uit Nieuw- Haamstede herinnert zich nog precies waar hij was: op een vakbeurs voor opticiens in Utrecht. Van een collega hoorde hij wat er op dat moment gaande was in New York, de stad waar hij samen met vriend en mede-hard loper Rachid ben Meziane eerder meeliep met de beroemde mara thon. Staal verheelt niet dat een lichte paniek zich van hem mees ter maakte. „Ik ben historicus en ik had meteen zoiets van 'Oh God, wat betekent dit? Het hart van Amerika is geraakt met een per fect uitgevoerde actie. Als je een grootmacht als Amerika zo'n klap kunt toebrengen, waartoe ben je dan nog meer in staat?" De aanslag op de 1\vin Towers heeft niet alleen Amerika in het hart geraakt, maar volgens Staal ook New York en de New Yorkers voorgoed veranderd. „Ik ben er meerdere keren geweest en heb het altijd ervaren als een heel open stad. En dat is veranderd, het Archie Staal open karakter van de stad is weg. Mensen zijn angstiger geworden en dat is ontzettend jammer." De aanslag heeft Staals blik op de mensheid niet veranderd, maar hij merkt wel dat veel mensen anders tegen allochtonen aan zijn gaan kij ken. De beelden van de aanslag zal Staal nooit vergeten, „En dat mag ook niet." tuin." De brandweerman heeft diep respect voor zijn collega's in New York. „Wat zij daar allemaal gedaan hebben, dat is indrukwek kend." Of hij hetzelfde zou heb ben gedaan, durft hij zomaar niet te zeggen. „]e weet op dat mo ment niet wat je te wachten staat." Poul Kees Joziasse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 137