Middletown blijft altijd over de schouder kijken 50 Na New York werd Middle town het zwaarst getroffen door de aanslagen. Een paar maanden na 11 september 2001 schreef deze krant een portret over het dorp in New Jersey. Nu, tien jaar la ter, keren we terug naar de nog altijd broze gemeen schap. door onze correspondent Hanneke Keultjes Bij de Memorial Gardens in Middletown hangt de vlag altijd halfstok. Een rood stenen pad leidt langs 37 grafstenen met een foto gravure en ingegraveerde tekst. Dat ze zo'n goede moeder was. Een liefhebbende zoon. Het zonne tje in huis. En dat er geen tijd was om afscheid te nemen. Maar hier liggen geen kisten onder de grond. Het is een gedenkplaats voor de 37 inwoners van het plaats je die na die dinsdag 11 september niet mêer terugkeerden van hun werk in de torens van het World Trade Center. Het mag dan wel tien jaar geleden zijn, voor de inwoners van Middle town is het nog net alsof het giste ren was. De beelden van die dag staan op ie ders netvlies. Dat het zo'n perfecte dag was. Kraakhelder. Zonnig. Ver zekeringsagent Pat Sheridan heeft zelf geen dierbaren verloren, maar als hij de datum 9/11 hoort, gaan zijn gedachten direct terug naar de aanblik die hem het meest emotio- neerde. „De dagen na de aanslagen ging niemand aan het werk. Toch stond de parkeerplaats bij het sta tion vol met auto's. De aanblik van al die auto's van mensen die nooit meer terug zouden komen. Hun families durfden de auto's niet weg te halen, uit een soort van wanhopige hoop dat als hun man, vrouw, zoon, dochter of broer of zus de aanslag overleefd had, dat hij of zij dan van het sta tion naar huis kon rijden." Middletown is geen gewoon Ame rikaans dorp. De gemeente is één van de oudste in New Jersey en werd gesticht door Britten en Ne derlanders. Middletown strekt zich uit over ruim 100 kilometer en bestaat uit verschillende dorps kernen. The biggest small town in America, zo adverteert het gemeen tebestuur. Aan brede straten staan grote villa's achter witte houten spijlenhekjes die zo van de set van Desperate Housewives lijken te ko men. Kabelzender CNN riep Mid dletown in 2006,2008 en 2010 uit als de beste plaats om te wonen. Maar nabestaanden van 37 dorpe- lingen zouden op die perfecte zo merdag in 2001 grof geld hebben gegeven om dat jaar even niét in Middletown te wonen. Stephen Cangialosi was één van de honderden inwoners die dage lijks met de trein naar Manhattan reisden. Zoals zoveel van zijn buurtgenoten werkte hij als obliga tiehandelaar bij Cantor Fitzgerald, dat kantoor hield hoog in de noor delijke toren. Karen Cangialosi leef de met haar man en twee zoons van tien en zeven tot 11 september 2001 het perfecte leven in haar gro te huis aan Baskenridge Drive. Die ochtend gaf Stephen de nog half slapende Karen een zoen ten af scheid. Het was hun laatste zoen. Karen is op Facebook te vinden. Burgemeester Anthony Fiore van Middletown in de Memorial Gar dens. Middletown verloor op 11 sep tember 2001 37 inwoners. foto Hanneke Keultjes/GPD „Dat hebben mijn kinderen ge daan. Ik zit er nooit op." Ieder jaar krijgt ze weer telefoontjes van jour nalisten uit Italië, Oostenrijk, Ja pen. In het begin zei ze altijd 'ja'. Ze is nu eenmaal een vriendelijke vrouw, wil mensen niet wegstu ren. „Maar ik doe het niet meer. Ik wil er niet over praten. Ik help er niemand mee. Het slokt veel van mijn tijd op, zonder dat ik er iets voor terugkrijg. Mijn man al hele maal niet." De houding van Cangialosi is teke nend voor Middletown. Ook dege nen die geen dierbaren hebben verloren, voelen nog altijd woede. Kevin Kroeper werkt in de plaatse lijke Burger King. Hij was op 9/11 aan het werk en hoorde van de klanten in de drive thru flarden van het drama dat zich op 40 kilo meter afstand afspeelde. Hij maak te zich zorgen om zijn broer, die te genover het WTC werkte. „Om half zes die middag hoorde ik dat hij veilig was." De aanslagen hebben Kroeper be wust gemaakt. Niet dat hij iedere dag moet genieten van het leven, maar dat hij moet opletten. „Als ik tien jaar geleden een achtergelaten tas op straat zou zien, zou ik ge dacht hebben dat iemand zijn rug tas was vergeten. No big deal. Maar nu zie ik een potentiële bom." Kroeper is blij dat met de dood van Osama bin Laden de hoofdver antwoordelijke niet meer op de zelfde aarde rondloopt als hij. „Ik zou dolgraag het filmpje zien waar in hij door zijn kop wordt gescho ten.'" De woede is logisch, volgens de be langrijkste politici in Middletown, burgemeester Anthony - Tony - Fi ore en senator Joseph Kyrillos in New Jersey. „We werden aangeval len om één reden: dat we Amerika nen zijn", zegt Kyrillos. Fiore: „Het was een aanslag op on ze manier van leven. Op hoe wij onze boterham verdienen." Middletown is door de aanslagen patriottischer geworden dan ande re plaatsen, vermoedt de burge meester. Overal in de VS wappert op bijna iedere straathoek de Ame rikaanse vlag, maar nergens lijkt de vlaggendrift groter dan in Mid dletown. Sommige percelen zijn compleet omzoomd met minia tuur stars-and-stripes. „Middle town is AU American. Het is een te ken: wij vergeten nooit, maar kij ken ook vooruit. Al kijken we af en toe wel over onze schouder, want waakzaam blijven we." De aanslagen hebben er ook voor gezorgd dat zijn gemeenschap hechter is dan ooit. Fiore bena drukt dat er geen vrijwillig brand weerkorps in Amerika is met meer leden dan dat van Middletown. Die eenheid was ook nodig na de aanslagen. De VS begon een oor log, eerst in Afghanistan, later in Irak. „Er is geen plaats ter wereld die daar meer begrip voor had dan Middletown", zegt senator Kyril los. „Ook voor de veiligheidsmaat regelen die er genomen moesten worden was veel begrip." Volgens Kyrillos is Middletown doordrongen van de fragiliteit van het leven. Zelfs de jongsten, die ten tijde van de aanslagen nog niet geboren waren. „Mijn dochter van negen speelt met haar buurmeis jes. Ze weet dat de vader van haar vriendinnetjes er vanwege bad people niet meer is." Burgemeester Fiore is zich er van bewust dat veel inwoners af willen van de schijnwerper die eens per jaar op Middletown wordt gericht. Het gemeentebestuur worstelt met een goede balans tussen her denken en doorgaan met het le ven. Verzekeringsagent Pat Sheri dan zegt dat Middletown beter af is als de wereld zijn woonplaats 'met rust' laat. Maar vergeten kan niet, weet ser veerster Mary Topolski in de New Monmouth Diner. „Je gaat door met je leven. Ie moet wel. Maar zo dra iemand erover begint, komt al les meteen weer terug." Alsof het gisteren was. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 134