Na de boer Lichaam van de mens is een wonder kijktip kijken luisteren Yvon Jaspers stort zich weer in liefdesaffaires. In KRO's liefs uit... volgt ze landgenoten die hun hart verloren over dé grens. „Hoe vaak gebeurt het nou dat je iemand tegenkomt waar je écht helemaal voor wilt gaan?" door Jan van Stipriaan Luïscius zondag, 18.50 uur De Robert ten Brink van de KRO? Nee, daar herkent ze zich niet in. Toch stort Yvon Jaspers zich weer op de liefde: in KRO's Liefs uitvolgt ze elke week vijf Nederlanders die er alles voor over hebben samen met hun buitenlandse liefde in Nederland een toekomst op te bouwen. „Als ik in zo'n situatie zat, zou ik denk ik ook heel ver gaan voor die part ner. De liefde van je leven moet je niet laten gaan. Hoe vaak gebeurt het dat je iemand ontmoet waar je écht helemaal voor wilt gaan? Als je dat niet doet, blijft je hele leven die ene persoon door je hoofd spo ken. Dat wil je toch niet?" Jaspers volgt zes afleveringen lang vijf stellen. „Ze lopen allemaal te gen dezelfde dingen aan: een part ner die niet mag werken in Neder land, taalproblemen, heimwee, de enorme bureaucratie. Het is een kijkje in het leven van de buiten lander, waarvan wij graag denken dat die zo graag in het paradijselij ke Nederland wil wonen. Dat is dus niet zo. Thuiszitten omdat je nog niet mag werken, is best lastig als je vol met plannen zit. Als je een mooi huis hebt in India en je woont plots in een appartementje in Rotterdam, is dat niet leuk. Niet veel vrienden hebben, weinig geld: de relatie kan onder druk komen te staan. Nederland is echt niet zo paradijselijk als wij altijd denken." De enorme bureaucratie waar nieuwkomers tegenaan lopen, heeft Jaspers verbaasd. „Dat het zo erg was, wist ik niet. Dat je aan zó veel eisen - ook financieel - moet voldoen, was mij niet bekend. De papieren rompslomp waar je mee te maken krijgt, is niet voor te stel len. Wij denken wel eens dat zij hier komen om er beter van te worden. Ik ben daar anders naar gaan kijken. Die vrouw uit India, die in haar geboorteland een fan tastische carrière in de iet had, die komt ons iets bréngen." Jaspers beleeft met de paren mooie momenten en is er ook bij als het niet zo goed gaat. De rode draad: de liefde. „Het is vooral een liefdesprogramma over mensen die er werkelijk alles voor over heb ben om samen een leven in Neder land op te bouwen. Dan merk je dat liefde zó'n groot ding is." Haar band met de paren is anders dan die met de boeren uit Boer zoekt vrouw was. „Het is een docu mentaireachtige reeks. We hebben meerdere verhalen per aflevering. Alle verhalen lopen door elkaar heen. In Boer zoekt vrouw zijn er momenten dat ik duidelijk de pre sentator ben, nu is dat niet zo. Ik sta aan de zijlijn. Ik volg ze, leef mee en leid de kijker langs hun le vens." Sommige deelnemers moesten erg wennen aan de vrijheden die Ne derlanders zich op tv permitteren. Zoals Musa uit Gambia, sapverko- per op het strand van het Afrikaan se land. De buitenlanders wilden echter graag meewerken. „Hun motivatie is dat ze de wereld wil len vertellen hoe ingewikkeld het is om in Nederland een bestaan op te bouwen. Voor hen is het een podium om te laten zien dat het hen niet om zomaar een internet- relatie gaat. Dat vooroordeel be staat nog steeds en klopt niet." Jaspers lijkt alles te kunnen en te doen. Zo heeft ze een kinderboek in voorbereiding: Dimitri en het ge heim van het kleine doosje, dat eind volgend jaar verschijnt. Ook heeft ze haar eigen servieslijn en stort ze zich op een eigen tuinlijn. „Al les wat met het landelijke buitenle ven te maken heeft. Nee, ik zeg niet dat ik alles kan. Enthousiasme is mijn grootste drijfveer. Dingen mogen toch ook mislukken? Het is de kunst te kiezen voor iets wat dichtbij je staat. Dingen doen die jou bezighouden en die je inspire ren, maken je leven gelukkiger. Ik zit in een boerloos seizoen, heb de tijd de dingen die ik verzin te laten uitkomen. Tv is niet heilig. Ik vind het juist inspirerend andere din gen te doen. „Ik ben ontzéttend blij met Boer zoekt vrouw, dankbaar ook. Maar mijn geluk hangt er niet van af. Stel dat we volgend jaar de helft van de kijkcijfers halen, dan voel ik me maar voor de helft gelukkig? Het is ook niet zo dat de presenta tor debet is aan de hoge kijkcijfers, het is het programma. Ik realiseer me dat ik slechts één van de pion netjes op het schaakbord ben." Tafeldame bij De wereld draait door is een andere nevenfunctie. „Ont zettend leuk niet verantwoordelijk te zijn voor een programma, maar wel alles mogen zeggen en vragen. Fantastisch baantje. En leerzaam." Niet alle kijkers zijn even gelukkig met haar bijdragen, blijkt uit een rondgang op internet. Zo liet ac teur Maarten Spanjer zich flink ne gatief uit over haar 'naïviteit'. „Als ik me iets zou aantrekken van alle kritiek, zou ik hier niet zitten. Het zegt meer over de mensen dan over mij. Heel vaak denk ik: ik vind jou heel aardig, waarom zeg je iets lelijks over mij? Dan hoor ik iets zuurs over mezelf van iemand die ik wel leuk vind. Ik heb niks te gen Maarten Spanjer, volgens mij een heel aardige man. Als Matthijs van Nieuwkerk het zou zeggen, dan zou me het wel iets doen. Maar hij zegt het niet." KRO's Liefs uit... Vanaf komende dinsdag, Nederland 1, 20.25 uur. Reageren? media@wegener.nl Yvon Jaspers volgt de komende weken Nederlanders en hun buitenlandse geliefden. foto Freek van Asperen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 121