35 wonen Internationale bron van inspiratie wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 10 september 2011 'Strikt genomen is het een winkel, maar in de praktijk een inspirerend instituut'. Met dat jurycommentaar is The Frozen Fountain in Amsterdam tot winnaar van de Woonbeurs Pin 2011 gekozen. Heel bijzonder, want voorgaande winnaars waren steevast ontwerpers. Wat maakt The Frozen Fountain zo speciaal? door Suzanne Dijkstra Voor designliefhebbers is The Frozen Fountain aan de Amsterdamse Prinsengracht the place to be. Niet alleen vanuit Nederland, maar van heinde en verre weten ze de winkel te vin den. De laatste maanden komen bijvoorbeeld opvallend veel Brazili anen langs om te kijken wat het Nederlands design te bieden heeft. Al ruim twintig jaar heeft direc teur Dick Dankers een neus voor modern design. „Veel creatievelin- gen waren in de jaren tachtig op zoek naar een podium om hun producten zelf aan de man te brengen. We hebben hen dat plek je gegeven." Toen Cok de Rooy de directie kwam versterken, werd de winkel van de Utrechtsestraat naar de Prinsengracht verhuisd. Met veel ontwerpers ontwikkelden ze een hechte samenwerking. „Onder anderen met Hella Jongerius en Piet Hein Eek hebben we een lan ge geschiedenis." Uit de samenwerking rolden tal van producten, zoals een kast door Studio Job en een theeservies Veel gerenommeerde buitenlandse designwinkels zien The Frozen Fountain als inspiratiebron. Bijvoorbeeld het Milanese Rossana Orlandi, Murray Moss in New York en Cibone in Tokio. „Die winkels richtten zich in het begin erg op Nederlands design. Ze konden veel van ons leren en inmiddels kunnen we dat ook van hen. Er zijn maar weinig echt goede winkels in design, daarom kom je elkaar vaak tegen." Benieuwd naar The Frozen Fountain? Kijk op www.frozenfountain.nl voor een impressie. De winkel is te vinden aan de Prinsengracht 645 in Amsterdam. Tijdens de Woonbeurs Amsterdam (www.woonbeurs.nl) krijgen de oprichters hun prijs opgespeld. door Vika Mitrichenka, die beide meteen werden aangekocht door het Stedelijk Museum. Ook stond The Frozen Fountain aan de wieg van het merk Moooi, door Marcel Wanders in contact te brengen met Casper Vissers. Dat The Frozen Fountain meer is dan een winkel, blijkt onder meer uit het feit dat de initiatiefnemers al vanaf het begin exposities van topontwerpers uit binnen- en bui tenland organiseren. Bovendien is er veel aandacht voor kunst. „Op 24 september hebben we weer een nieuwe opening. Steeds als je langskomt, is er weer iets nieuws te zien. Nu staat in de etalage een verlicht sieraad - Necklace for offi ce van Liesbet Bussche - ter ere van het 25-jarig bestaan van onze buren, Galerie Louise Smit." De Rooy en Dankers doen inspira tie op tijdens reizen, er wordt hen veel rechtstreeks aangeboden door ontwerpers, ze kijken op designop leidingen uit naar nieuw talent en ze houden in de gaten wat ontwer pers maken voor interieurmerken. Dat dit nu een stuk makkelijker is dan in de beginperiode, mag dui delijk zijn. „Design is tegenwoor dig hip bij het grote publiek. De media duikelen over elkaar heen in de zoektocht naar wat nieuw is op grote beurzen in Milaan en Pa rijs. Zelfs NRC Handelsblad en Vrij Nederland besteden er aan dacht aan. Consumenten krijgen steeds beter in de gaten wat er alle maal te halen valt en daarin ma ken ze weloverwogen keuzes. Bij voorbeeld door via internet te zoe ken. Dat zien we niet als concur rentie, mensen komen toch wel bij ons in de winkel kijken. Maar we zijn druk bezig met het ontwikke len van een webwinkel, omdat daar dagelijks vraag naar is." De webshop moet in het voorjaar van volgend jaar klaar zijn. Dankers vindt dat de wereld van de moderne vormgeving sowieso aan het veranderen is. „Jonge ont werpers breken tegenwoordig veel sneller door. Vroeger moesten ze er lang en hard voor werken, nu bestórmen ze de wereld direct na of zelfs al tijdens hun eindexamen. Neem Joris Laarman en Dirk van der Kooij; meteen succesvol." Dankers en De Rooy zijn trots op het winnen van de Woonbeurs Pin 2011, een Nederlandse onder scheiding voor een persoon of or ganisatie die belangrijk is voor het Nederlandse interieur. De Woon beurs Amsterdam reikt de prijs al jaren uit. „Normaal altijd aan ont werpers", weet Dankers, „maar nu dus aan ons. De Pin was lange tijd vooral een prijs voor insiders, maar tegenwoordig merkt het gro te publiek er ook steeds meer van en dat is prettig." Dat de jury - bestaande uit onder anderen Mary Hessing (hoofdre dacteur van tijdschrift Eigen Huis en Interieur), Carole Baijings (ont werpster Studio Scholten en Baij- ings, winnaar van vorig jaar) en Daan van Tricht, directeur van de Woonbeursorganisatie - The Fro zen Fountain betitelt als 'de plek met de compleetste dwarsdoor- snee van wat design anno 2011 heeft te bieden', vindt Dankers een compliment. Maar niet alles wordt zomaar in de collectie opge nomen, zegt hij stellig. „Als we al le design zouden verkopen, wordt het een bende. Wij maken zelf de selectie aan de hand van onze ei gen voorkeuren en we houden het exclusief Pas als we het mooi vin den en er echt niet omheen kun- nen, mag het in de winkel." i>*j" Reageren? wonen@wegener.nl WIE Lenneke Tange (27) en Francis Kono (29) BEROEP zij: junior des kundige bij Dynamique Mondiale des Jeunes, namens ontwikkelingsorgani satie Mensen met een Missie, hij: handling agent EERDER zij: Middel burg en Tilburg NU Yaoundé, Kame roen (sinds mei 2011) Ie enthousiasme maakt duidelijk dat het met werken wel snor zit. Maar hoe is dat met het wonen? „Ook uitstekend. We wonen aan de buitenkant van Yaoundé, een stad met zo'n twee miljoen inwo ners. Maar in mijn beleving is het niet super groot. Het is een lekker compacte en overzichtelijke stad. Met heuvels, best veel groen en tal van andere mooie dingen. En ook wat minder fraaie zaken uiteraard. Zo kan ik als blanke vrouw beter niet 's avonds alleen over straat, vanwege de veiligheid." En jullie behuizing? „In de periode dat ik in Nederland zat, heeft Francis een appartement gezocht én gevonden, dat perfect is voor ons twee. We hebben een woonkamer van zo'n 45 vierkante meter, een keuken en twee slaapka mers, met een kleine badkamer. Omdat we op de begane grond van het appartementengebouw zit ten, hebben we ook een terrasje." Voor een schijntje zeker? „Voor Nederlandse begrippen wel. We betalen zo'n 230 euro per maand, dat is zelfs al een heel stuk goedkoper dan mijn vroegere stu dentenkamer in Tilburg, haha." Maar je verdient vast ook minder dan je in Nederland zou doen. „Klopt. Ik krijg een klein, lokaal sa laris van DM] en dat wordt door Mensen met een Missie aange vuld. Dan nog is het minder dan ik in Nederland met mijn oplei ding zou verdienen, maar we kun nen er hier prima van leven." Genoeg ook om het appartement leuk in te kunnen richten? „Daar heeft Francis grotendeels al voor gezorgd voordat ik in mei dit jaar hier kwam. Bijna alle meubels hebben we laten maken. De helft hier in Yaoundé, de andere helft in het geboortedorp van Francis. Kant-en-klare meubelen zijn hier óf hartstikke duur omdat ze uit Eu- ropa moeten komen óf juist heel goedkoop, maar dan is het kwalita tief slecht, dumpspul uit Dubai en China of zo. Hier in Kameroen kun je het helemaal naar je eigen inzicht en smaak laten maken. Door overleg via de computer heb- ben Francis en ik onze eigen ont werpen gemaakt. Hij heeft die bij meubelmakers ingediend en ver- volgens kregen we onze eigen, unieke meubelen. Heel mooi!" v-y Reageren? wonen@wegener.nl Lenneke Tange en Francis Kono wonen op de begane grond van een appartementengebouw in Yaoundé, Kameroen. foto's Lenneke Tange kale staf de organisatie kritisch be kijken, meten of wordt bereikt wat we beogen, om vervolgens verbete ringen door te voeren." Een forse uitdaging! „(a, dat is het zeker. Als je in een ontwikkelingsland waterputten aanlegt, kun je in heel korte tijd aantoonbaar maken welk nut dat heeft, dat de mensen er baat bij hebben. Maar onze doelstellingen zijn vooral een kwestie van de lan ge adem. De jeugd is hier nooit se rieus genomen en dat proberen te veranderen, vraagt heel veel tijd. Daar is een heel bewustwordings- en motivatieproces voor nodig." De showroom van The Frozen Fountain ziet er steeds anders uit. Dit is een recente opstelling, met onder meer de Poldersofa en de Worker armchair van Hella Jongerius voor Vitra. De lamp Twiggy is van Foscarini. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 119