3 Frozen Fountain spuit champagne wonen4 D XT In Kameroen heeft jeugd ook toekomst m Ponga hebben?' Apps aan de wand Zaterdag 10 september 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 Boomvaren. foto RvdK Ponga is het Maori- woord voor boom varen. De boomva rens die hier te koop zijn, komen vaak uit Nieuw- Zeeland, land van de Mao ri's. Soms ook uit Tasma- nië, maar de Tasmaanse boomvaren wordt in zijn bestaan bedreigd. Die be dreiging komt vooral van tuinliefhebbers die een ponga willen. Boomvarens zijn enorme varens die op een stam groeien. Ze zijn niet makkelijk in ge vangenschap te houden; van de tien geplante exemplaren gaan er binnen een jaar negen dood. Hierdoor ontstaat een constante vraag naar boomvarens, ze komen in containers vol naar Europa. Australië, waarvan Tasmanië deel uit maakt, en Nieuw-Zeeland hebben wetgeving in het leven geroepen die de boomvaren moet beschermen. Toch glip pen er nog veel planten tussen de mazen van de wet door. De boomvarenrage heeft het vasteland van Europa ook be reikt. In België is al een speciale boomvarenvereniging, hier vinden de liefhebbers onderdak bij de Nederlandse Varen vereniging. Daar is ook informatie te vinden over het verzor gen van de boomvaren. Dat is geen sinecure. Boomvarens kunnen wel wat vorst hebben, maar als het meer dan 5 graden vriest, moeten ze worden beschermd. Of naar binnen. Makkelijker gezegd dan gedaan: boomvarens zijn groot en kunnen niet in een don kere schuur overwinteren. En niet iedereen heeft ruimte in zijn huiskamer voor zo'n bakbeest. In de tuin is de zorg voor de ponga zo mogelijk nog problematischer. De groeipunt van waaruit de bla deren verschijnen, moet droog en vorstvrij worden gehouden. Dit kan met dor blad, vliesdoek, noppen folie, stro of wat verder maar voorhanden is. Maar ook de stam moet worden ingepakt. Rietmatten, oude tapijten, piepschuim: je kunt het zo gek niet bedenken of het is al door liefhebbers geprobeerd. Het grootste probleem is dat een boomvaren niet mag uitdrogen. Dus als het niet vriest, moet al het verpakkingsmateriaal weer worden verwijderd. De laatste jaren worden boomvarens ook in Neder land gekweekt. Dat is niet lastig, al duurt het even voordat zo'n zaailing groot is. In ieder geval zijn de planten door de vaderlandse kweek sterk in prijs gedaald, zodat ie dereen met boomvarens kan experimenteren zonder dat een gestorven plant een financiële aderlating betekent. De meestverkochte boomvaren heet Dicksonia antarctica en dat suggereert winterhardheid. Koop een plant die hier is gekweekt: want ook al is de ponga legaal geïmporteerd, een reis per container van het andere einde van de wereld is niet duurzaam. Zet de Dicksonia in een grote pot in een mengsel van potgrond en boomschors of bladaarde. Houd het stammetje van de plant permanent nat; huur bij absen tie van langer dan een paar dagen een vrijwilliger in die het nathouden kan overnemen. En hoop er het beste van. Apple-fans zullen ze meteen her kennen: de afbeeldingen van de apps die standaard op de iPhone zijn geïnstalleerd. Bijvoorbeeld die voor je mail, kompas, kalen der, het weer, foto's, camera, no tities... Wie de apps al leuk vindt op het kleine iPhone-scherm, zou eens moeten kijken op de website van iPhone Paintings. Daar kun je de complete verza meling van de zestien standaard- apps bekijken in de vorm van kleine wandschilderijtjes. En het blijft natuurlijk niet alleen bij kij ken; wie wil kopen, kan ook op deze site terecht. iPhone Pain tings biedt de apps als set van zestien stuks aan in twee ver schillende versies: handgeschil derd of digitaal geprint, beide op een ondergrond van canvas en in een houten frame. De handge schilderde collectie kost 333 euro, de prints 170 euro. Meer info: www.iphonepaintings.co.uk Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter, maar verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen. Bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Bauke Boersma Nederlanders die gaan emigreren, den ken volgens mij niet direct aan Kame roen. Hoe kwam je daar zo terecht? Lenneke Tange: „Via een combina tie van de liefde en mijn studie. Ik liep in 2008 via de studentenorga nisatie AIESEC stage in Kameroen en leerde in die periode mijn hui dige verloofde Francis kennen." Maar toen moest je na vier maanden alweer vertrekken. „Ja, dat klopt. Maar de liefde voor Francis is uiteindelijk de belangrijk ste drijfveer geweest om terug te willen naar Kameroen." Lukte dat makkelijk? „Nee, dat had wel wat voeten in de aarde. Als ik vrijwilligerswerk had gezocht, was het waarschijn lijk snel gelukt. Maar ik had al zo veel onbetaalde stages en dergelij ke gedaan, ik wilde nu een betaal de baan. Uiteindelijk is dat gelukt via Mensen met een Missie, een Nederlandse ngo (niet-gouverne- mentele organisatie, red.) waar mee ik goede contacten had." Wat doe je voor werk? „Ik werk, vooralsnog voor twee jaar, voor Dynamique Mondiale des Jeunes, een kleinschalige, loka le organisatie in de Kameroense hoofdstad Yaoundé, waar ik ook woon. DMJ houdt zich bezig met het betrekken van jongeren bij de democratisering van het land én met het creëren van meer kansen voor de jeugd. Kort samengevat is mijn taak daarin: samen met de lo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 118