'De trein hoor je na vier jaar niet meer' 2 33 wonen vraag antwoord m WjIl m rcï ffSf 024-3650509 'Mijn druiventrossen verliezen veel vruchtjes en al veel blad is vergeeld en aan het afvallen' Oproep: kent u emigranten in deze landen? wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 10 september 2011 Hoe is het nou om daar te wonen, op die aparte plek, in dat speciale gebouw? Die vraag stelt de serie Bijzonder Wonen elke maand. In deze aflevering vertellen Betty Libbers en haar zoon Arian over hun baanwachtershuisje dat bijna óp het treinspoor van Den Bosch naar Utrecht staat. door llze Rike Er staat een klein, wit huis je op een idyllisch plekje midden in de weilanden tussen Zaltbommel en Hedel. Het gras keurig ge maaid, in de halfopen schuur staat een gezellig zitje klaar voor een barbecue, even verderop springen de kikkers in de sloot. Dan den dert er een trein langs. Maar het huisje merkt er niks van. Het is speciaal gebouwd om dat 'geweld' te weerstaan. „Het huisje is net zo oud als het spoor, dat in 1868 is aangelegd", weet Arian Libbers, die met zijn moeder Betty het huisje in 2008 kocht. „Het is het oudste type baanwachterswoning. De NS bouwde die huisjes voor het perso neel, om de zoveel kilometer stond er wel één. Nu zijn er nog maar heel weinig over." Arian vond het huis op internet. Betty: „Bij toeval, omdat hij van treinen houdt. Hij is schilder, maar had net zo goed conducteur kunnen worden. Hij had als kind al zijn kamer vol model- spoorba nen liggen." Toen het baanwachterhuisje ook nog te koop bleek, vielen de puz- zeistukjes op hun plaats. Het was precies groot genoeg voor moeder en zoon, die na een scheiding graag samen woonruimte wilden kopen. „We gingen kijken en wer den helemaal verliefd, vooral op het plekje. Het lijkt in the middle of nowhere, met weids uitzicht naar alle kanten, maar het is nog geen tien minuten fietsen naar de win kels en andere voorzieningen. Het is vlak bij mijn werk en indertijd ook bij Arians werk. En het is hier heerlijk rustig." Rustig? Met elke vijf minuten een langsdenderende trein? „Die hoor je na vier jaar echt niet meer", weet Betty Libbers. „In het begin hoorde ik in bed wel de goederen treinen. Maar na een paar nachten zei ik al tegen Arian: volgens mij rijden de treinen 's nachts niet meer. Ik moet nu de wekker zet ten, want van de trein word ik niet wakker." Zelfs de kat Lola is eraan gewend en houdt afstand van het spoor. Arian is nog steeds dol op treinen, al is er binnen te weinig ruimte voor een complete spoorbaan. Hier en daar staan wel mooie huis jes of modelbouwexemplaren. En Wonen aan het spoor Het baanwachtershuisje van Betty en Arian Libbers in Bruchem is te koop voor 249.000 euro. Kenmerken: inhoud 255 m3, 89 m2 woon- oppervlakte, 2 slaapkamers en douche boven, woonkamer, keuken en apart toilet bene den, kelder. Het perceel meet 1.355 m2, tuin rondom met ga rage en houten schuur. het huis ademt nog steeds de sfeer van de NS. Door de raampjes kon de baanwachter het spoor in de ga ten houden. De plafond balken zijn dezelfde als die je in oude sta tions ziet. Nog steeds ontdekken de twee sporen van het verleden: vorige week legde Arian Libbers een oude schouw met prachtige keramische tegeltjes bloot. „Die zat verstopt achter plastic schroot jes die vorige bewoners overal te genaan hebben geschroefd. We zijn in 2008 boven begonnen met opknappen. We hebben zo snel mogelijk een badkamer gemaakt. Die was buiten in de schuur. Na een paar weken door de sneeuw met mijn handdoek had ik dat wel gezien. Nu zijn we beneden alles zo veel mogelijk in oude staat aan het brengen. Al moet het prak tisch blijven. De deur die op het spoor uitkomt, laten we mooi dichtgemetseld zitten." Tot hun spijt hebben de twee hun huisje inmiddels weer te koop moeten zetten. „Het bedrijf waar Arian werkte, verhuisde naar Fries land. Met alleen mijn salaris is de hypotheek lastig op te hoesten. We willen eigenlijk niet weg, zo'n leuk huisje op zo'n mooi plekje als hier vinden we nooit meer." I Op www.stationsweb.nl staat - een overzicht van alle in Neder land te koop staande gebouwen 'met een spoors verleden'. De prijs kan behoorlijk variëren, van 162.000 euro voor een brugwach terswoning bij Musselkanaal tot 750.000 euro voor een wachterswo ning in Bilthoven. Reageren? wonen@wegener.nl redactie.wonen@wegener.nl door Bauke Boersma A. Brinkman heeft ruim dertig jaar twee druiven- bomen langs een pergola bij zijn huis. 'Al die jaren - het ene wat meer dan het andere - gaven de bomen veel vruchten. Maar dit jaar verliezen alle trossen heel veel vruchtjes, terwijl veel blad vergeelt en afvalt en de vruchtjes verdrogen. Wat is de oorzaak én kan ik er nog wat aan doen?' „Waarschijnlijk een geval van valse meeldauw, een schimmelziekte die vaak optreedt bij hoge luchtvochtigheid en veel regenval", weet expert Romke van de Kaa. „Er valt nu niets meer te gen te doen. Verwijder de afgevallen vruchtjes en verdord blad, omdat de schimmel hierop overwintert. Haal de onderste takken weg, de schim mel wordt vooral verspreid door op spattend water. Een schrale troost: als je om je heen kijkt, zie je dat veel druivenbezitters hetzelfde pro bleem hebben. Volgend jaar beter." Voor onze rubriek Verhuisbericht, die in de bijlage Wonen van deze krant verschijnt, zoeken wij emigranten die willen vertellen over hun leven in het buitenland. Onze eerste oproepen leverden veel reacties op, maar ook 'doublures'. Ons streven is emigranten uit zoveel moge lijk verschillende landen te interviewen. Vandaar deze oproep, spe ciaal aan emigranten (of hun familie en vrienden) uit onderstaande landen, om mee te doen: Europa: Cyprus, Kroatië, Luxemburg, Hongarije, Turkije, Roemenië, Bulgarije, Albanië, Rusland, Oekraïne, Servië. Afrika: Burkina Faso, Gambia, Ghana, Ivoorkust, Marokko, Kenia, Ethiopië, Nigeria, Zambia, Senegal. Zuid-Amerika: Chili, Ecuador, Paraguay, Uruguay. Midden- Amerika: Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Jamaica, Nica ragua, Panama. Azië: Cambodja, Maleisië, India, Sri Lanka, Vietnam. Reacties, inclusief telefoonnummer en e-mailadres van de emigrant, graag sturen naar: wonen@wegener.nl Betty en Arian Libbers: „Zo'n leuk huisje op zo'n mooi plekje als hier vinden we nooit meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 117