io stadsdichtersdag r 'Mening politiek beetje bijsturen' I? -K De'stadsdichter, haar gedichten De stadsdichter wordt ingenomen hapje hier drankje daar babbeldebabbel dichtwerkje - macramé het borduren van een afscheidswerkje voor wethouder zus en zo klap klap, doet de zweep van het applaus voor het werk van de stadsdichter die zelf een stad is geworden met fraai gerestaureerde gevels en een theetuin, een museum een stadhuis, waar woest wordt beraadslaagd, een brouwerij feesttenten en evenementen muren moeten er komen vestingmuren om de stadsdichter - en geen poort maar een brievenbus, één waardoor zij haar gedichten - niet zichzelf aan dé stad zal geven. Poëziebundels liggen al snel in de ramsj. Maar het fenomeen stadsdichter is ongekend populair. En er zijn ook dorpsdichters, plattelandspoëten en campusdichters. Van goedbedoelde amateurrijmelarij tot virtuoze poëzie die tot tranen roert. zaterdag 10 september 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl .gp-f IQ ||f r, 9 O O C icooaeoeec O O O O O O O Syfvja Hüpers, j- "Stadsdichter*. Haarlem (uit de bundel Stadsdichters Bijeen) S x V - f' i - Hans van Bergen Het was lang een traditie in Roermond. Voordat de gemeenteraadsverga dering begon, vouwden de politici vroom hun handen om enkele woorden te richten tot God. Anno 2011 wordt de vergade ring niet geopend met een gebed, maar met actuele poëzie van stads dichter Hans van Bergen. En zijn invloed valt niet te onder schatten. „Ik heb echt niet de illu sie dat ik de mening van politici kan omdraaien, maar soms merk je dat je met een gedicht de visies een beetje kunt bijsturen", zegt Van Bergen. „Een gemeenteraad gaat vaak over ambtelijke taal en cijfers, maar met een gedicht kun je een onder werp een menselijk gezicht geven, kun je een beetje bloed in een kwestie pompen. Dat is ook mijn taak als stadsdichter." Als voorbeeld noemt Van Bergen de verborgen armoede in zijn ge liefde stad. „Dat was een kwestie die een beetje bleef liggen. Door daar een gedicht aan te besteden, zijn politici er toch mee aan de slag gegaan." Van Bergen is in de gelukkige om standigheid dat hij kan leven van zijn bestaan als professioneel dichter/schrijver. Hij is nu zes jaar stadspoëet. Hij was de eerste in Roermond en foto Franco Cori de tiende in Nederland. „Ik heb of ficieel moeten solliciteren, maar ben niet bij de gemeente in dienst. Dat zou voor een dichter ook niet echt verstandig zijn. Ik word ge acht op een of andere manier een stem te geven aan de inwoners. Dat kan bij rampen, dat kan bij herdenkingen, dat kan bij mooie evenementen." De stadsdichter is een moderne va riant van de troubadour die ver haalt over belevenissen. Hij of zij reist niet van stad naar stad maar van wijk naar wijk. Al wordt er in Nederland overal een andere invul ling gegeven aan het vak. Sterker nog: er is geen peil op te trekken, zo zal Hans van Bergen ook van daag weer constateren als hij tij dens de Nationale Stadsdichters dag collega's spreekt. „Ik heb al heel wat verhalen gehoord van dichters waarvan ik denk: dat grenst toch aan censuur van de ge meente." In Roermond heeft Van Bergen daar naar eigen zeggen geen last van. „Sommige collega's gebruiken hun podium om op de barricaden te gaan. Ik niet. Ik ben absoluut kri tisch, maar roep niet zomaar wat ik wil." De groeiende populariteit van het stadsdichterschap verbaast Van Bergen allerminst. „Het is een mooi uithangbord. Steeds meer ge meenten zetten het in hun PR- plan. Ik ben voor Roermond over al geweest. Dat is ook de reden waarom ik nauwelijks in dialect dicht. Anders zouden mijn bijdra gen stoppen bij de grenzen van Limburg." Ook voor de dichters zelf werkt een benoeming heilzaam. Hun naamsbekendheid schiet omhoog. Van Bergen ziet in de toekomst wel een probleem opdoemen. „Er zijn veel amateurdichters. Dat is heel goed, maar gemeenten moe ten zich wel de vraag stellen: wat wil ik met mijn dichter? Vind ik het leuk als er af en toe een rijm pje verschijnt, of wil ik een profes sioneel uithangbord? Kies je voor dat laatste, dan is de spoeling dun, want in een gemeente zijn er meestal maar twee of drie mensen die dat kunnen en ook hun wor tels in dat gebied hebben. Dat laat ste is een voorwaarde om goed te kunnen functioneren. Elke wijk heeft toch zijn eigen klankkleur." zie onze website:binnenland Van der Boom over zijn werk als stadsdichter van Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10