Aan die Amsterdamse grachten... e59 Herengracht 386 in Amsterdam heet sinds kort Het Grachtenhuis. Binnen staat een poppenhuis dat het verhaal van het pand vertelt. Roel Sikkema zag een badkamer met een zingend meisje. Minicruise Engeland P&OV Ferries m reizen@wegener.nl reizen ïjB| 024-3650360 ■•••I Zaterdag 10 september 2011 In totaal driehonderd mensen hebben aan de restauratie en inrichting van Het Grachten huis in Amsterdam meege werkt. Alleen al een bezoekje aan de beletage geeft een idee wat voor enorme klus het was. Je wan delt door prachtige kamers, die deels een zeventiende, achttiende en een negentiende-eeuwse uit straling hebben. In een van de ach terste kamers zijn fraaie wandschil deringen van de achttiende-eeuw- se kunstenaar Jurriaan Andriessen. De kamer daarnaast vertoont een meer negentiende-eeuws karakter. „Je ziet het misschien niet direct, maar hier zijn vijf kleuren geel te zien", zegt architect Maarten Fritz ter toelichting. „We hebben ouder wetse verf gebruikt op basis van lijnolie. Kom er maar niet aan, want het voelt nog een beetje vochtig aan, het duurt een maand of vijf voor het helemaal droog is." Sinds kort is het Het Grachtenhuis geopend voor het grote publiek. Het is een museum en informatie centrum geworden over de grach tengordel, de zeventiende-eeuwse uitbreiding van het middeleeuwse Amsterdam, die in 2013 zijn vier honderdste verjaardag viert en na tuurlijk het Grachtenhuis zelf Fritz benadrukt de eleipenten uit diverse tijden die je in Het Grach tenhuis kunt zien: „Je ziet de ge laagdheid van de tijd. De gevel is grotendeels origineel, alleen ver dween de hoge stoep met de voor deur op het niveau van de beleta ge. In de negentiende eeuw kwam er een deur op de begane grond en een trap direct daarachter. Het complete trappenhuis werd toen vernieuwd." Boven is de eigenlijke museum etage, waarin prachtige, deels inter actieve presentaties het ontstaan van de Amsterdamse grachtengor del en het hedendaagse gebruik van de panden te zien zijn. Er is een kamer die aan de hand van plattegronden de zeventien de-eeuwse uitbreidingen toont. Een maquette toont de complete gordel, zodat je onder de indruk kunt komen van de omvang er van, maar laat het vele groen zien dat nog altijd aanwezig is tussen de oude koopmanshuizen. De grootste publiekstrekker is het grote poppenhuis. Het staat in een donkere kamer, waar aan de wan den een bonte verzameling teke ningen van grachtenhuizen te zien is. De adressen staan eronder, het is niet een aaneengesloten reeks uit de werkelijkheid, maar een fan- tasierij waar huizen uit de Prin sen-, Heren- of Keizersgracht broe derlijk naast elkaar staan. Sommi ge van de huizen hebben kijkga ten, waardoor je iets van het vaak fantastische interieur kunt zien. Elke kamer van het poppenhuis is anders ingericht en dankzij de au- diotour kun je horen wie er ge woond hebben. Door een speciale projectiemethode zijn de bewo ners ook te zien. Tot en met de badkamer waar een moeder een meisje aan het wassen is. Het meis je zingt het hoogste lied: 'In de ma neschijn, in de maneschijn, klom ik op een trapje naar het raamko zijn...'. Ook de tuin is flink aangepakt. „Landschapsarchitect Michael van Gessel heeft; daarin een zoge naamd keurblok in hagen nage maakt", zegt directeur Piet van Winden van Het Grachtenhuis. „Dat is een blok percelen dat door de overheid werd uitgegeven. In de keur stonden allerlei regels voor de bebouwing, die voor een groot deel nu nog gelden. Zo was er een maximumoppervlak dat bebouwd mocht worden, waardoor tussen veel grachtenpanden nu nog steeds prachtige tuinen te vinden zijn." Van Winden verwacht veel van Het Grachtenhuis. „Het is een mooie introductie tot de grach tengordel, waarschijnlijk de meest ideale stadsuitbreiding die ooit ge maakt is. Hij denkt dat Amerika nen extra geïnteresseerd zullen zijn in Het Grachtenhuis. „Aan het eind van de achttiende eeuw werd het pand bewoond door de bankier Jan Willink. Hij was een van de eersten die de Amerikanen miljoenen leende voor de prille Verenigde Staten. De Amerikanen van nu willen weten waar hun eer ste president John Adams zijn geld opgehaald heeft. Museum Het Grachtenhuis staat aan de Herengracht 386 te Am sterdam en is dagelijks geopend. Voor bezoekers wordt het zoge noemde Paleis Soestdijk-systeem gebruikt. Dat betekent dat men sen niet zomaar kunnen komen, maar zich van tevoren moeten aanmelden. Dat kan alleen via de website www.grachtenhuis.nl Reageren? redactie.reizen@wegener.nl In Het Grachtenhuis kunnen bezoekers op de schaal van een poppenhuis meer te weten komen over het fraaie pand. foto Valerie Kuypers/ANP Grachtengordel Amsterdam bijna vier eeuwen oud De Amsterdamse grachtengordel viert in 2013 haar 400-jarig bestaan. Om zoveel mogelijk belangstellenden te trekken, heeft het Grachtenhuis daarom voorgesteld dat alle zes grachtenmusea hun krachten bundelen. Het is de bedoeling dat Het Grachtenhuis, Museum Willet Holthuysen, Museum Geelvinck, Museum Ons' Lieve Heer op Solder, het Bijbels Museum en Museum Van Loon zich binnenkort gezamenlijk gaan profileren. Een onvergetelijke stedenreis met 2 avonden en nachten aan boord van de 215 meter lange Cruiseferry en een bezoek naar één van de mooie steden York of Hull in Noord-Engeland. Huil Huil biedt in een relaxte sfeer gratis musea, traditionele pubs, 2 grote overdekte winkel centra, gezellige winkelstraten en sub- mariumThe Deep. De ideale ingrediënten voor een stedenreis. York Haar middeleeuwse uiterlijk en schilder achtige straatjes met moderne winkels, een imposante kathedraal en diverse musea zoals de National Railway Museum maakt de stad York een topbestemming. POferries.nl/Wegener Of bel 020-201 33 33 (ma - vr, 09.00 - 17.00uur) o.w boekcode 'GOLD' Op basis van beschikbaarheid voor reizen in 2011 indien uiterlijk 30 september 2011 geboekt Voorwaarden O.b.v. volbezette 2- of 4-persoons Inside Cabin en bustransfer in Engeland Toeslag York 11 per persoon Weekendtoeslag (do-za): 15 per persoon Cabin met zeezicht: 28 toeslag per Cabin Maaltijdenpakket 60 per persoon (ontbijt diner retour) per p^rsc-T'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103