81 buitenland Ierse vrijwilliger 'bevrijder' Tripoli Britten martelder Nu 500/o korting op zakelijk mobiel 'internetten, en bellen Gezocht: lijfwachten voor koning Albert LIBIË Ier met Libische vader wilde niet van de zijlijn toezien Huis vernietigd met bulldozers 'Minstens 30.000 doden in Libië' kpn vrijdag 9 september 2011 BRUSSEL - De Belgische federale po litie is dringend op zoek naar lijf wachten voor koning Albert II en zijn familie. De meeste kandidaten haken af omdat de job moeilijk te combineren valt met een normaal gezinsleven. „Het is natuurlijk wat anders dan het gewone politiewerk", aldus As- trid Kaisin van de federale politie. „De lijfwachten van de koninklij ke familie zitten gemiddeld zestig dagen per jaar in het buitenland en maken lange dagen. Uiteraard worden ze daar extra voor ver goed." Er zijn zo'n zeventig mensen in wisseldienst belast met de bewa king van de koning, .de koningin, de prinsen en hun kinderen, tij dens zowel officiële als privé- verplaatsingen, in eigen land én in het buitenland. Ook de chauffeurs en negen motorrijders die de voer tuigen escorteren zijn bij dit aantal inbegrepen. „De selectie en opleiding zijn erg zwaar", vertelt één van de beveili gers in de Gazet van Antwerpen. „Er wordt geregeld geoefend met de speciale eenheden van de fede rale politie. We verdienen meer dan andere politiemensen, maar de beschikbaarheid is zeer groot. Maar ik doe het graag. Want de klant is koning..." Het Ierse bier ruilde hij in voor een geweer. Uitgaan be stond niet langer uit disco- bezoek maar uit vechten, nu de aannemer uit Dublin de rebellen bijstaat. door onze correspondent Harald Doornbos Maak kennis met Hou- sam Najjair, een 31-ja- rige Ier. Geboren en getogen in Dublin heeft hij altijd een sterke band ge voeld met Libië. „M'n moeder is Iers, m'n vader is van Libische af komst", legt hij uit in een hotel in de Libische hoofdstad Tripoli, ge huld in een kogelvrij vest. Een ge weer hangt losjes aan z'n schou der. „Toen ik in februari zag dat het Li bische volk in opstand kwam te gen Kaddafi, kon ik niet van de zij lijn toekijken", vertelt hij. „Ik moest wat doen. Ik besloot naar Tunesië te reizen." Van daaruit pas seerde hij illegaal de grens richting Nafiisabergen. „Daar heb ik me vervolgens aangesloten bij de rebel len." Die beslissing had grote gevol gen voor zijn tot dan toe vrij nor male leven. „In Dublin ben ik een TRIPOLI - Tijdens de ruim zes maan den durende opstand in Libië zijn zeker 30.000 doden gevallen. Voorts zijn ruim 50.000 mensen ge wond geraakt. Dit heeft de Libi sche interim-minister van volksge zondheid Naji Barakat gezegd. De genoemde getallen zijn deels ge baseerd op verslagen van zieken huismedewerkers, lokale bestuur ders en de rebellen. Zeker 4000 mensen worden nog vermist aannemer, dus alles hier was an ders. Ik belandde midden in een oorlog. Ik was gewend aan stap pen, aan een georganiseerde sa menleving, aan werken. En plotse ling rende ik met een geweer door de bergen. Er is niets dat je kan voorbereiden op oorlog." De eerste weken waren vooral ge vuld met militaire training. Ze noemden zichzelf de 'Tripoli Briga de'. „Ik wist niks van oorlog, had geen idee hoë je een geweer vast houdt, laat staan gebruikt", vertelt Housam lachend. Van wie kreeg' hij die training? „Eerst van de re bellen zelf, maar later ook van mili tairen uit Qatar en uit de Verenig de Staten." Er waren momenten dat Housam het niet meer zag zitten. „We hoopten op een snelle overwin ning. Maar het duurde veel langer. Weken werden maanden. Soms dacht ik: 'Ik ga terug naar Dublin'. Maar dan zag ik m'n vrienden en kameraden met hun lichte wa pens. En ik herinnerde me hoe on ze jongens waren gesneuveld tij dens de gevechten. Dus besloot ik te blijven." Bijna drie weken geleden gebeur de het wonder waar Housam en z'n vrienden zo naartoe hadden ge leefd. „Met wapens uit Qatar, de VS en Frankrijk slaagden we erin door de linies van Kaddafi te bre ken. Ik reed met m'n kapotgescho ten auto Tripoli in. Bij het 'Groene Plein' stonden nog politiemannen. Die konden hun ogen niet gelo ven. Ik vuurde op hen en ze vluchtten." Vanaf dat moment was Tripoli in handen van de rebellen. Nu de klus is geklaard, blijft Housam in Libië of gaat hij terug naar Ier land? „Ik keer binnenkort zeker te rug naar Dublin. Ik hoop een boek te schrijven over m'n ervaringen. Want wat een ongelooflijk halfjaar is het geweest." Wat hij de afgelopen zes maanden in Libië het meest gemist heeft? „Niet het bier drinken en het uit gaan, maar mijn vrienden en fami lie." UMM AL-KHEIR - Een jonge Palestijn se jongen van een bedoeïenenstam in Umm al-Kheir in de Negevwoes- tijn staat bij de bezittingen van zijn familie nadat het Israëlische leger met bulldozers hutten en tenten daarvan heeft vernietigd. De tenten moeten wijken voor nieuwe Joodse LONDEN - Een groep Britse militai ren blijkt zich tijdens de oorlog in Irak in 2003 schuldig te hebben ge maakt aan marteling van gevange nen. Een gedetineerde, de 26-jari- ge Baha Mousa, bezweek zelfs aan de gevolgen van zware mishande lingen, die anderhalve dag voort duurden. Dat staat in een onder zoeksrapport van een Britse com missie, dat gisteren werd gepubli ceerd. Britse media berichtten over de be vindingen in het 1400 pagina's tel lende rapport, waaraan twee jaar is gewerkt. De commissie stelt dat de militairen zich 'laf en geweldda dig' hebben gedragen, zo meldde dagblad The Guardian. Veel man schappen en leidinggevenden bin nen het leger beschikken volgens de commissie niet over basale.ken- nis van oorlogsrecht en behande ling van gevangenen. Mousa liep in 36 uur tijd liefst 93 externe verwondingen op door toedoen van Britse militairen. Een 'groot aantal' militairen heeft vol gens de onderzoekers meegedaan aan de zware mishandeling van Mousa en negen andere gevange nen. Sommigen lagen bij hoge tempera turen zwaargewond en geboeid in hun eigen uitwerpselen. Dat ge beurde op 14 en 15 september /mndexcl. btw' Gratis HTC Desire Z 23c5tr ♦Vraag de verkoper naar de voorwaarden. kpn Business Center kpn.córu/zakelijk 10800 0105 sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8