Nieuw-Zeeland voelt druk van de natie 1449 RUGBY vandalisme in het eten sport 129 Zeecruise van ITALIË naar ABU DHABI Kt" '•"ïSSSasT' mjj. WORLD CUP Twintig landen strijden om titel Forssell onderdak bij Leeds United Duitser Arndt wint rit Tour de l'Avenir 'Nederlands' Larnaca moet uitwijken Herjan Brakke invaller bij cross der naties ÊSiêêMMMim, KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5PPm vrijdag 9 september 2011 Het WK wordt voor de zevende keer gehouden. Australië en Zuid-Afrika wonnen twee keer, Engeland en Nieuw-Zeeland één keer. Het WK begint in vier poules van vijf landen. De eerste twee gaan door naar de kwartfinales. Poule A: Nieuw-Zeeland, Frankrijk, Ton ga, Canada, Japan. Poule B: Argentinië, Engeland, Schotland, Geor gië, Roemenië. Poule C: Australië, Ierland, Italië, Rusland, Verenigde Staten. Poule D: Zuid-Afrika, Wales, Fiji, Samoa, Namibië. door Geert Langendorff AUCKLAND - Nieuw-Zeeland krijgt de komende weken tijdens het WK rugby de kans voor eigen pu bliek af te rekenen met een natio naal trauma. De All Blacks, die morgen het openingsduel met Ton ga spelen, staan te boek als het bes te team ter wereld, dat op cruciale momenten bezwijkt onder de im mense druk van de sportgekke be volking. Ademloos turen volwassen kerels met het postuur van een uitsmij ter naar het schermpje boven hun vliegtuigstoel. In beeld verschijnen leden van het nationale rugby- team, die op komische wijze de passagiers uitleg geven over de vei ligheidsprotocollen bij technische problemen. Een klein meisje, dat haar vader iets wil vragen, wordt direct het zwijgen opgelegd. 'Stil, de All Blacks zijn aan het woord.' Het filmpje, afgespeeld voor elke vlucht van de nationale luchtvaart maatschappij, en de reacties erop geven aan hoe diep de obsessie voor rugby in Nieuw-Zeeland zit. Rond en tijdens het WK, dat van 9 september tot 23 oktober plaats heeft, staat het openbare leven in dienst van het spel met de ovale bal. En de inwoners van het gast land leggen de drempel hoog. Met minder dan de wereldtitel nemen ze geen genoegen. Aan de vooravond van het ope ningsduel met Tonga, gespeeld op Eden Park in Auckland, wordt dui delijk, dat lang niet iedereen ge looft in een goede afloop. Sterker, de eigen pers haalt alles uit de kast om hun vlaggenschip het bloed onder de nagels vandaan te halen. Welke speler ook aanschuift, tel kens wordt hem dezelfde vraag voor de voeten geworpen. 'Kun nen jullie ditmaal wél met de druk omgaan? Zijn jullie bang?' Geheel vreemd is dit niet. Op het inaugu rele toernooi in 1987 na greep Nieuw-Zeeland, algemeen erkend als het beste team op aarde, tel kens naast de William Web Ellis Trophy. Vooral tijdens de vorige editie maakten de All Blacks geen beste beurt. In Cardiff verloren ze totaal onverwacht in de kwartfina le van Frankrijk. Aan het onvermo gen op een cruciaal moment van strijdplan te wisselen, hielden ze de bijnaam 'Chokers' over. Vooral captain Richie McCaw en bondscoach George Henry kregen het zwaar te verduren. Waar de eerste inmiddels weer volledig in de armen is gesloten, kan de Au straliër op minder respect reke nen. The New Zealand Herald drukt sinds het begin van de voor bereiding een thermometer af waarmee het stressgehalte van Henry wordt vastgesteld. Na de be kendmaking van de selectie van de wedstrijd tegen Tonga geeft die 'gespannen' aan. Opmerkelijk genoeg geven de spe lers zonder dralen toe, dat mentale kracht niet altijd hun sterkste punt was. Of het nu wel goed tus sen de oren zit, zoals ze zelf aange ven, valt te bezien. In de laatste twee Tests, officiële interlands, ging de eerder zo soevereine ploeg onderuit. Uitgerekend tegen aarts vijand Australië en regerend we reldkampioen Zuid-Afrika, dat sinds het behalen van de titel in Stade de France weinig imponeer de, ging het flink mis. Hoeveel waarde deze nederlagen hebben, moeten gaan blijken. In een poule met behalve Tonga, Frankrijk, Canada en Japan moet Nieuw-Zeeland eenvoudig de knock-outfase kunnen bereiken. In de stadions, grotendeels gevuld met uitzinnige fans in het schitte rende zwarte tenue met de zilve ren varen, lijkt een inzinking vroeg in het toernooi niet waar schijnlijk. Al staat niet iedereen achter het team, dat elk duel be gint met de fameuze haka. Auck land, dat een grote Polynesische ge meenschap herbergt,, juicht even eens voor Tonga, Samoa en Fiji. Vooral het eerstgenoemde land, be rucht om zijn vuige spel waarbij vuistslagen niet geschuwd wor den, kan op bijzonder veel steun rekenen. Op de luchthaven ont haalden ruim vierduizend mensen de ploeg, toen ze in de aankomst hal arriveerden. En getuige de enorme afname van vlaggen kleurt Eden Park morgen lang niet alleen zwart. In de kwartfinale (en mogelijk ver der) moet Nieuw-Zeeland de ultie me vuurproef ondergaan. Kan het ditmaal wel meegaan in de strijd tegen de Wallabies (Australië), die alles uit de kast halen om te win nen? Laat het zich niet afbluffen door de Springboks (Zuid-Afrika), die op een eindronde altijd boven zichzelf uitstijgen? Voormalig All Black Daryl Gibson verwoordde het scherp: „Het moet, om niet als de zoveelste lichting losers de ge schiedenis in te gaan." doordat in allerijl vier vernielde greens moesten worden hersteld. Een onverlaat had in de nacht van woensdag op donderdag plaggen losgerukt op de greens van de ho les 4, 5, 6 en 9. Toernooidirecteur Daan Slooter had geen flauw idee waarom: „Ongelooflijk dat iemand dit doet. Eigenlijk wil ik zijn be weegredenen niet eens weten", zei hij. De organisatie had geen enkele aanwijzing voor een mogelijke da der. „Het enige dat we konden doen, was met man en macht pro beren de schade te herstellen. En ervoor zorgen dat er niemand meer ongezien de baan op kan in de nachtelijke uren." Joost Luiten werkte zijn eerste ronde op de ge havende baan afin 73 slagen, 3 bo ven par. De Nederlandse topgolfer was daarmee niet tevreden. „Het was niet veel." 18-daagse reis inclusief cruise per MSC Lirica' LEEDS Twee dagen na zijn optreden tegen het Nederlands elftal heeft de Fin se international Mikael Forssell een dub gevonden. De aanvaller speelt de rest van het seizoen voor de Engelse tweedeklasser Leeds United. Forssell kwam de afgelo pen drie seizoenen uit voor Han nover 96. Hij droeg in Engeland al de shirts van Chelsea, Crystal Pal ace en Birmingham City. ARBOIS Nikias Arndt is gisteren de win naar geworden van de vierde etap pe in de Tour de l'Avenir. De Duit se wielrenner was in de sprint de Fransman Romain Bardet en de Brit Simon Yates te snel af. De Ne derlander Raymond Kreder werd vierde. De etappe ging over 153 kilo meter van Porrentury naar Arbois. De Canadees David Boily blijft aan de leiding. LARNACA AÉK Larnaca moet de thuiswed strijden in de Europa League afwer ken in het GSP-stadion in Nicosia. De eigen thuishaven van de Cyprio tische voetbalclub voldoet niet aan de richtlijnen van de Uefa. De club van de Nederlandse spelers Kevin Hofland, Tim de Cler, Gregoor van Dijk en Edwin Linssen ontvangt Steaua Boekarest, Schalke 04 en Maccabi Haifa. RIJSWIJK Motorcrosser' Herjan Brakke is voor de Motorcross der Naties aan gewezen als vervanger voor de ge blesseerde Mare de Reuver. De Reu ver mist de rest van het seizoen we gens een schouderblessure. Hij on derging woensdag een operatie aan een gescheurde pees. De Motor-' cross der Naties op 18 september is het officieuze wereldkampioen schap voor landenteams. INCLUSIEF r—nvT:?, ms****—— T 'Ï-. stadrondrit Dubai en Abu Dhabi alle maaltijden aan boord "a naf Volop tijd voor KRETA, Aqaba in JORDANIË, Salalah en Muscat in OMAN én DUBAI! Wat een waanzinnig vaarprogramma: vanuit Italië vaart het luxe MSC Lirica* naar Kreta, Aqaba in Jordanië, Salalah en Muscat in Oman en Dubai naar eindbestemming Abu Dhabi! En'ook de prijs is waanzinnig! U kunt namelijk al mee met deze 18-daagse reis vanaf slechts 1449, en dan zijn de vliegreis per KLM, transfers, 4-sterren cruise, alle maaltijden aan boord inbegrepen. U krijgt zelfs nog een uitgebreide stadsrondrit in Dubai én Abu Dhabi van ons kado! Dat kan alléén bij KRAS.NL. Slechts 30 plaatsen! waarom zou je meer betalen Dag 1: vliegreis Amsterdam-Milaan, transfer en inscheping. Dag 2-3: dag in de Zuid-Italiaanse stad Napels, dag 3 op zee. Dag 4: Heraklion, de hoofdstad van het Griekse eiland Kreta. Dag 5-6: 2 vaardagen, door het Suezkanaal richting Jordanië. Dag 7: badplaats Aqaba in Jordanië, optioneel naar Petra. Dag 8-11: 4 heerlijke zeedagen, geniet van alle luxe aan boord. Dag 12-13: de unieke Omaanse stad Salalah, dag 13 op zee. Dag 14: ontdek Muscat, de fascinerende hoofdstad van Oman. Dag 15-16: 2 volle dagen in Glitter Glamour stad Dubai. Dag 17-18: Abu Dhabi, transfer incl. stadstour Abu Dhabi en Dubai, nachtvlucht terug Dubai-Amsterdam. Aankomst dag 18. Het MSC LIRICA**** beschikt over restaurants, bars, een theater, casino, zwembaden, sauna, wellness en sportfaciliteiten. Binnenhut Buitenhut 1 <- I Alléén vertrek 14 oktober1449 1699 Zie www.kras.nl/32643 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 71