RIVM meet uitstoot van Thermphos bij de buren 221 zeeland OM: 'Bedreiging van psychiater bestraffen' Muziek van Bief is inspiratie voor levenslessen aan brugklassers in Umoja4Kids Pabo Hogeschool Zeeland begint met specialisatie Dalton-onderwijs vrijdag 9 september 2011 MIDDELBURG - Umoja, de muzikale wereldreis het lespakket Umoja4Kids. Lerares Ester Bon- cesvolle popgroep. Umoja4Kids draait om be- workshops hebben gemaakt aan ouders en van Blof, blijft inspireren. Gisteren en vandaag né uit Heerlen heeft dat ontwikkeld voor de grippen als geluk, respect en saamhorigheid, leerkrachten. foto Lex de Meester zijn alle brugklassers van de vestiging Toorop basisschool, maar nu wordt voor het eerst „Het zijn levenslessen zoals Blof die met Umo- van de Christelijke Scholengemeenschap Wal- een variant uitgevoerd op een middelbare ja uitdrukt in muziek", aldus Bonné. Van- f Meer info op www.pzc.nl/blof en cheren in Middelburg druk in de weer met school, en nog wel in de thuisstad van de sue- avond presenteren leerlingen wat ze in de www.umoja4kids.nl Het RIVM heeft twee aanhangwagentjes met meetapparatuur neergezet in de buurt van fosforfabriek Thermphos. foto Marcelle Davidse VLISSINGEN-OOST - Nog een kleine maand meten en analyseren, dan moet duidelijk zijn hoeveel vervui lende stoffen'fosforfabriek Therm phos achter laat in de directe om geving. Onderzoekers van het Rijk sinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hebben hun apparatuur opgesteld in Vlissingen-Oost. De meetcampagne is onderdeel van het gezondheidsonderzoek dat in opdracht van de provincie plaatsvindt. De aanleiding daar voor is de ophef die is ontstaan over de uitstoot van dioxine en zware metalen door Thermphos. Bovendien produceert de fabriek een stinkende rookpluim die bij omwonenden en werknemers in het industriegebied voor klachten zoals tranende ogen en hoofdpijn zorgt. Op het parkeerterrein van het trai ningscentrum van -de politie in Vlissingen-Oost staat een aanhang wagen die alleen opvalt door de ra re antennes op het dak: een pijpje met een fles eraan, een staafje, en een buis met wat trechters. De wa gen bevat apparatuur waarmee een heel scala aan stoffen gemeten kan worden: stikstofverbindingen, zwavelverbindingen, fijnstof, ben- zine-aehtige stoffen en dioxine. Bij aluminiumfabriek Zalco staat een vergelijkbaar wagentje. Dioxine meten is lastig, omdat het in hele kleine hoeveelheden in de lucht zit: het duurt een paar we ken voordat het filter genoeg stof heeft gevangen om een betrouwba re analyse te maken. Het monster gaat naar een gespecialiseerd labo ratorium in Zweden: daarom duurt het ook nog een paar weken voordat de uitslag bekend is. Het RIVM probeert al een tijd om de rookpluim van Thermphos te bemonsteren, maar dat lukt niet. Want voor een goed monster moet de apparatuur een paar uur midden in de pluim staan. En die rookpluim wil - waarschijnlijk door het weer - anders dan gebrui kelijk niet laag op één plaats blij ven hangen deze zomer. Het on derzoek moet aan het eind dit jaar klaar zijn. MIDDELBURG - Een patiënt van psy chiatrisch ziekenhuis Emergis in Goes moet volgens officier van jus titie W. Suijkerbuijk veroordeeld worden tot tbs met dwangverple ging- Hij formuleerde gisteren die eis omdat de 26-jarige man een psy chiater van die instelling bedreigd en mishandeld zou hebben en een teamcoach bedreigd. De officier gaf tegenover de Mid delburgse rechtbank toe dat het een zware sanctie is. Maar iets an ders komt volgens hem overeen met 'pappen en nathouden'. Vol gens de officier gaat het om een be kende drugsgebruiker die nooit vrijwillig zal stoppen met dat ge bruik. „Dat gebruik zorgt ervoor dat hij niet te behandelen is." MnBHBHOBMannHBHHBBamHBBsnBnaH VLISSINGEN - Leraren van basisscho len en studenten van de lerarenop leiding basisonderwijs aan de Ho geschool Zeeland kunnen zich spe cialiseren in Dalton-onderwijs. De Pabo van de HZ begint op 21 sep tember met een opleiding, die be staat uit acht bijeenkomsten en een stage. Bij zijn aanhouding in het psychia trisch ziekenhuis bleek ook dat de man zowel hard- als softdrugs in bezit had. De officier vertelde ook dat Emergis van de man afwil, om dat hij te agressief zou zijn, maar dat tot nu toe geen enkele andere instelling hem wil opnemen. Advocate S. van de Voorde pleitte voor een veroordeling zonder straf- oplegging zodat de man in behan deling kan blijven. Ze wees erop dat de man, na de beide inciden ten bij Emergis, enige tijd overge plaatst is naar een soortgelijke in stelling in Den Haag. Volgens haar ging het daar 'veel beter met hem'. Ze haalde een Haagse verpleegkun dige aan die kritiek had op de werkwijze bij Emergis. Uitspraak 22 september. Dalton-onderwijs legt de nadruk ligt op keuzevrijheid, verantwoor delijkheid en samenwerking. Er zijn ongeveer vijftien Dalton- scholen in Zuid-West Nederland en Vlaanderen. Dit aantal neemt in de komende jaren waarschijn lijk toe. Er zijn tot nu toe zo'n 30 aanmeldingen voor de opleiding. door Nadia Berkelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64