Bijdrage fiZi in digitalisering Bomen en struiken maken plaats voor stuivend zand D i8l zeeland Begrip voor Bruse Boys Enorme keuze in wandafwerkingen! SUBSIDIE Meegaan in landelijke omschakeling NATUURHERSTEL Natuurmonumenten start een groot project voor herstel van de oorspronke lijke natuur in de duinen van Goeree. Duinherstel kop van Goeree logusgoes.nl ■IBIIBHLBH Preparty in Bar de Stulp DEU\LOO vrijdag 9 september 2011 i door Ali Pankow zierikzee - Filmtheater fiZi in Zie- rikzee kan rekenen op een eenma lige subsidie van 19.800 euro van de gemeente als bijdrage in de kos ten voor omschakeling van analo ge naar digitale projectie. De digitalisering van filmvertonin gen in Nederland is onontkoom baar en gebeurt abrupt in de zo mer van 2012. Over enkele jaren zullen er geen analoge filmspoelen meer geleverd worden. Dit zou be tekenen dat filmtheaters die niet overgaan tot de aanschaf van digi tale apparatuur hun deuren zou den moeten sluiten. Het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland geeft met de eenmalige subsidie aan fiZi gehoor aan het advies van de Vere niging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Het sectorinstituut van de film, de distributeurs en de vertoners heb ben in overleg met het filmfonds de handen ineen geslagen ten be hoeve van een landelijk plan om alle filmtheaters en bioscopen in één klap te digitaliseren. Met de uitvoering daarvan is 39 miljoen euro gemoeid. De distributeurs dragen 26 miljoen bij en de verto ners 7 miljoen. De rijksoverheid bekostigt 3 miljoen euro. Het college van B en W geeft aan het van belang te vinden dat fiZi kan blijven functioneren. „Het filmtheater Zierikzee heeft de afge lopen jaren keer op keer bewezen een culturele voorziening van for maat te zijn binnen Schou wen-Duiveland", motiveert het col lege zijn besluit. Ook werpen B 8c W een blik op de toekomst betref fende de verhuizing van fiZi naar het nieuw te bouwen kleine thea ter aan het Kerkhof NZ: „Zoals be kend neemt het filmtheater vanaf 2012 zijn intrek in 'De Weverij' en zal het hierdoor een centrale plaats innemen als culturele voor ziening binnen Zierikzee." Voor de omschakeling naar digita le projectie heeft fiZi ook behoefte aan een nieuw filmdoek. Voor de ruim 9000 euro die daarvoor no dig is, moet de organisatie maar een beroep doen op sponsors vindt het college. „We zijn al bijzonder blij met de bijdrage die we nu krijgen. Het feit dat we nu kunnen meedraaien in deze landelijke operatie betekent dat we 40.000 euro goedkoper uit zijn dan wanneer we pas later zou den omschakelen", zegt voorzitter Daan van der Wekken van fiZi. door Melita Lanting zierikzee - Er is bij meerdere raadsfracties waardering en begrip voor de Bruse Boys. De voetbalver eniging uit Bruinisse heeft aan de raad gevraagd om een beetje 'vindersloon'. De WD heeft aan gekondigd met een voorstel naar de overige partijen te komen om de Bruse Boys tegemoet te komen. Meerdere fracties hebben nu al ge zegd daar wel voor te voelen. Mede dankzij de inspanningen van de club heeft de gemeente 725.000 euro kunnen besparen op de realisatie van een nieuw com plex voor de voetballers. Deels fis cale voordelen en deels op de aan besteding. Deze besparing vloeit echter terug in de kas van de ge meente en de voetbalclub ziet daar niets van. Een gevolg van een raadsbesluit, stelde fractievoorzit ter Dick Meulblok (WD). „U kunt het college niets verwijten, u moet bij ons zijn." De Bruse Boys zouden heel graag een kunstgras veld willen hebben en dat zou met een deel van de besparing gereali seerd kunnen worden. De club hoopt ook op een beetje extra om dat de nieuwbouw van het clubge bouw duurder uitvalt. Unieke combinatie van lichtregeling en zachte stof Facette® Shades door Melita Lanting Wie nu door de dui nen van zuidwest Nederland loopt, ziet op heel veel plaatsen dichtgegroeide duinen. De duindoorn, Japanse vogelkers, vlier, meidoorn, bramen of zelfs brandnetels hebben het open duin gebied met stuivende duintoppen en natte valleien veranderd in een gebied met ondoordringbaar stru weel. Planten en struiken die van oorsprong niet thuishoren op de schrale duingronden. Een van de oorzaken is de stikstof die met de regen uit de lucht komt vallen, zegt Gert de Groot, beheer der van Natuurmonumenten. „Dat komt bijvoorbeeld van voor bij varende schepen. Als het mooi stil weer is kun je het ook zien, dan loopt er zo'n gele band langs de horizon. Maar een andere oor zaak is de achteruitgang van de ko nijnenstand in het duingebied door ziektes zoals myxomatose en VHS." Grote aantallen konijnen hielden vroeger de duinen mooi kaal, met zandverstuivingen tot gevolg. Een proces dat nog eens versterkt werd door vee in het gebied. Koeien die grazend en woelend met hun gro te hoeven de planten weinig kans gaven uit te groeien. Maar de konijnenstand is sterk te ruggelopen en vee loopt niet meer in de duinen. Als er niet wordt in gegrepen door de mens, zal straks alle duingebied dichtgegroeid zijn en dat is niet wat Natuurmonu menten voor ogen staat. „Je kunt natuurlijk zeggen dat het een na tuurlijk proces is dat het dicht groeit, maar wij willen liever een kwalitatief hoogwaardig duinge bied behouden", zegt De Groot. En daarin staat Natuurmonumen ten niet alleen. De Europese Unie hecht ook erg aan behoud van na tuur en heeft daarvoor een pro gramma opgezet, Natura 2000. De duinen bij Goeree vallen onder Natura 2000 en dankzij subsidie van Europa en de provincie Zuid-Holland kan daar nu een groot duinherstelprogramma be ginnen. Het oorspronkelijk landschap keert terug, met open stukken en stuivend zand. Er groeit dan weer Op Goeree Overflakkee gaat het om twee duingebieden. Hier moet de oorspronkelijke natuur hersteld worden. typische duinvegetatie die daar thuishoort. Het project krijgt vol gens De Groot ook steun van de bevolking. „Je hoort met name van oudere mensen dat ze het heel leuk vinden en dat ze daar vroeger veel gespeeld hebben." Om het oorspronkelijke beeld van de duinen terug te krijgen, moet er nog wel veel gebeuren. Het be langrijkste is het rooien van alle woekerende bomen en struiken. Dat gebeurt met grote machines. Daarna zal de natuur zich moeten herstellen. Kwetsbare plekken wor den ontzien, zo zal hier en daar een plukje ongemoeid blijven om dat daar de zeer beschermde nau we korfslak huist. Of het nieuwe duingebied straks begraasd wordt, is nog niet hele maal duidelijk. Mogelijk dat er - net als in andere gebieden - pony's of koeien worden ingezet. Het her stelplan gaat ongeveer vijfjaar du ren. e financiering van het her stel van de duingebieden op de kop van Goeree is net op tijd gekomen. Eenzelfde soort operatie in de Zeepeduinen bij Burgh-Haamstede (ook eigen dom van Natuurmonumenten) zal een stuk moeilijker worden. Tot vorig jaar leek er geen vuiltje lOgus Kom nu langs! Goes: Albert Joachimikade 33. T 0113 - 21 54 01 Willem Adriaansens aan de lucht. Zowel vanuit het Rijk als de provincie kwam steun voor de hersteloperatie. De voorbereiding voor dit project is in volle gang en heeft inmiddels al zo'n 25.000 euro gekost. Dat leek gerechtvaardigd. „Er zijn hele duidelijke toezeggingen gedaan dat er geld beschikbaar zou ko men", zegt De Groot. Die toezegging is (deels) op losse schroeven komen te staan. Staats secretaris Henk Bleker heeft de subsidiekraan voor natuurherstel een heel eind dicht gedraaid. Met alleen de toezegging van de provincie Zeeland is het project niet uit te voeren. De Groot vindt dat heel erg jam mer. „Heel concreet betekent het dat we daar geen halt kunnen toe roepen aan de verruiging, waar door de herstelopgave niet gehaald kan worden." De Groot zegt begrip te hebben dat er bezuinigd moet worden, maar plaatst vraagtekens bij de be slissing om projecten niet af te ma ken en verbindingszones niet meer te maken. Daardoor kunnen organisaties als Natuurmonumenten niet langer voldoen aan de opdracht die ze vanuit Europa hebben gekregen en zal het duingebied steeds ver der dichtgroeien. renesse - In de aanloop naar de al lereerste editie van muziekfestival Stulp Fiction Outdoor is in Bar De Stulp in Renesse vrijdag een pre-party. De eerste jam-sessie van het seizoen begint om 21 uur. Daar na is het podium voor Shoshin uit Manchester. Stulp Fiction Out door zaterdag wordt gehouden bij strandpaviljoen Corazon en begint om 16 uur. INTERIEURHUYS Havenplein 3 I 4301 JD Zierikzee Telefoon (0111)41 59 51 www.luxaflex.nl E mail deurloo@colorsathome.nl zee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60