41 binnenland van weren pgb blijft politiek bloed homo TO©S Groenlinks wil duidelijk ja óf nee in referendum DONORBLOED 'Sluit niet een hele groep uit' PGB Verwarring in politiek Den Haag; gaan de door het Ij Cfe I T kabinet gewenste veranderingen in het persoonsgebonden WW budget nu wel of niet effect sorteren? Akkoord over sanering terrein Chemie-Pack ptember 201 vrijdag 9 september 2011 Staatssecretaris Marlies Veldhuij- zen van Zanten houdt voorals nog vast aan de plannen om het persoonsgebonden budget te korten. De Tweede Kamer wil opheldering over de laatste cij fers van het Centraal Planbureau en vraagt om een spoeddebat. DEN HAAG - Staatssecretaris Marlies Veldhuijzen van Zanten (VWS) is niet van plan bezuinigingen op het persoonsgebonden budget (pgb) aan te passen. Volgens bere keningen van het CPB leveren haar bezuinigingsplannen veel minder op dan gedacht. De opposi tiepartijen in de Tweede Kamer vinden daarom dat zij haar maatre gelen moet intrekken. Maar Veld- huijzen-Van Zanten ziet in de CPB-cijfers juist haar gelijk. Volgens het CPB leveren de bespa ringen niet 900 maar 600 miljoen op. Daar staat tegenover dat het planbureau iets optimistischer is over de stijging van de kosten van het pgb tot 2015: een meevaller van 200 miljoen. Per saldo blijft er zo een 'gat' van 100 miljoen, zo blijkt uit de CPB-berekening. VWS zet daar andere cijfers tegen over. Volgens de staatssecretaris blijkt uit de getallen dat de kosten in 2015 650 miljoen euro hoger zijn dan de 2,9 miljard die het mi nisterie heeft geraamd. De door het CPB berekende bezuining van 630 miljoen zou dat gat bijna com penseren. 'Het CPB geeft daarmee aan dat de maatregelen een oplossing bieden voor de gesignaleerde financiële problematiek', concludeert het mi nisterie. 'Die maatregelen zijn goed'. Ook zou het rapport volgens VWS laten zien dat het niet duurder is door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - GroenLinks is niet on der de indruk van de nipte Kamer meerderheid (WD, CDA en PVV) vóór nieuwe kerncentrales. „Een meerderheid van één zetel vind ik mager voor een dergelijk belangrijk besluit", zegt Kamerlid Liesbeth van Tongeren. „Groen Links vindt dat er sprake moet zijn van een substantieel draag vlak onder de bevolking. Ik heb mi nister Verhagen gevraagd onder zoek te doen naar het draagvlak in Nederland, maar dat wil hij niet." GroenLinks stelt voor dat, als er een referendum wordt gehouden, minstens 30 procent van de kiesge rechtigden voor of tegen moeten zijn om een vergunning al dan niet mogelijk te maken. „Dat komt neer op ongeveer 4 miljoen men sen. We hebben niet voor niets een hoge drempel ingebouwd. Want we vinden dat het niet zo kan zijn dat een kleine groep men sen een vergunning voor een nieu we centrale tegenhoudt. Het gaat ons echt om het draagvlak." Voordat Van Tongeren de initiatief- wet indient, wil ze die eerst ter dis cussie voorleggen aan de samenle ving. „We willen dat van Delta tot aan Wise suggesties voor verbete ringen worden aangedragen. Als het echt verbeteringen zijn, zullen we de initiatiefwet aanpassen. Pas daarna - eind oktober - gaat de ini tiatiefwet naar de Raad van State voor een advies." Het referendum wordt gehouden als de vergunningaanvraag ter inza ge ligt. De uitslag is volgens het huidige voorstel bindend. Energie bedrijf Delta verwacht halverwege volgend jaar de vergunning aan te vragen. MOERDIJK - De provincie Brabant en de gemeente Moerdijk hebben overeenstemming bereikt over de bodem- en grondwatersanering van het terrein van Chemie-Pack. Volgens een persbericht voert de gemeente de bodemsanering uit en schiet het provinciebestuur de benodigde 38,2 miljoen euro voor. De bodemsanering volgt na de eer ste schoonmaak direct na de grote brand van 5 januari dit jaar. Als ge volg van de brand kwamen er met het bluswater allerlei chemicaliën in de bodem. De totale werkzaamheden gaan naar verwachting drie tot vijf jaar duren. Volgens de Brabantse gede puteerde Jules Iding (Ecologie en Handhaving) komt er nog een overleg over een bijdrage van het Rijk. „Wel staat vast dat Che mie-Pack aansprakelijk is voor de kosten", aldus Iding. om voortaan zorg in natura te bie den in plaats van het persoonsge bonden budget. Het CPB stelt zelf evenwel dat 'de groep die zorg in natura gaat ontvangen minder zorg zal krijgen dan zonder de maatregel het geval zou zijn'. Veld huijzen en ook premier Rutte heb ben de afgelopen maanden juist steeds bezworen dat de zorg voor mensen met een pgb er niet op achteruit zou gaan. De Kamer wil een spoeddebat hou den over het pgb. Oppositiepar tijen, die om de doorrekening van het CPB hadden gevraagd, zijn ge- www.chemieloop.nl tuflfcker^ PAUL KUSTERS DEN HAAG - D66 vraagt ophelde ring aan het kabinet over de uit sluiting van homo's bij bloeddona tie. Sanquin, de organisatie die over de bloedvoorziening in Ne derland gaat, hanteert dit verbod al jaren. Gisteren werd bekend dat het verbod voor homo's op bloed donorschap in Groot-Brittannië waarschijnlijk wordt ingetrokken. D66 wil dat Nederland de Britten snel volgt. D66-Tweede Kamerlid Pia Dijkstra verwijst naar een uitspraak van de Europese Commissie die de uitslui ting van de homo's eerder veroor deelde. Sanquin weert mannen die seks met elkaar hebben, omdat de kans op hiv- en soa-besmettingen (ge slachtsziekten) bij deze groep gro ter zou zijn. Via de bloeddonatie zouden de besmettingen kunnen worden doorgegeven. Volgens D66 moet bij de uitslui ting niet uitsluitend naar de groep worden gekeken, maar naar het ge drag van het individu. Homo's worden nu als groep uitgesloten. Daarmee worden monogame ho moseksuelen volgens Dijkstra ge discrimineerd. „Terwijl hetero's met veel wisselende seksuele con tacten wel bloed mogen geven." Het congres van D66 riep eind mei al op homo's niet langer van het geven van bloed uit te sluiten op grond van alleen hun geaard heid. Sanquin liet toen weten het verbod te handhaven. Zij vreesde dat de veiligheid van de bloedvoor ziening 'aantoonbaar schade' zou leiden, als het voorstel van D66 zou worden uitgevoerd. De belangenorganisatie van homo seksuelen COC juichte het plan van D66 toe. In juni 2007 bevestigde de Com missie Gelijke Behandeling dat het beleid van Sanquin ten opzichte van homoseksuele mannen ge rechtvaardigd is. Staatssecretaris Marlies Veldhuijzen van Zanten (links) tijdens een manifes tatie op 23 juni van dit jaar tegen de aangekondigde bezuinigingen op het persoonsgebonden budget. foto Valerie Kuypers/ANP Ontdek de chemie -> Terneuzen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4