schuld maar om rente zeeland 121 Nieuwe Engelstalige leesdub in bibliotheek van Oost-Souburg ACTIE M-LINE vvvfHip k 2e Matras halve prijs nog makkelijk aan geld komen voor financiering projecten www.binnenuit.nl I www.binnenuit.nl PROGRAMMA'S: AUTOWASSTRAAT De snelste en modernste Tentielwasstraat in Zeeland Gratis stofzuigen na elke uuasbeuft vrijdag 9 september 2011 Deze week nemen we uw velgen onder (vaardige) handen; Uw velgen bijna als nieuw! (Wel) kom langs voor een gratis beautybehandeling! (m.u.v. vestiging Borssele). te meters op het Scheldekwartier. Middelburg verwacht in de perio de 2015-2020 tientallen miljoenen te kunnen aflossen met de op brengsten uit het grondbedrijf Nog een belangrijk verschil tussen de Middelburgse en Vlissingse schuldenlast is het geld dat Middel burg nog te goed heeft van de wo ningcorporaties, meer in het bij zonder Woongoed. De corporatie staat nog voor 82 miljoen euro in het krijt bij de gemeente. Al die miljoenen worden de komende ja ren terugbetaald. Een dergelijke grote vordering heeft Vlissingen niet op haar wo ningcorporatie l'Escaut, Van l'Es- caut heeft Vlissingen 5 ton tegoed, verwaarloosbaar op de totale schul denpositie van de gemeente. Er zal altijd geld geleend wor den om projecten te kun nen betalen. Wegen moeten worden aangelegd, scholen ge bouwd, om maar wat te noemen. Hierin verschilt een gemeente niet van een inwoner die een hypo theek afsluit om een woning te ko pen. Voor de wethouders financi ën is niet de hoogte van de schuld het belangrijkste gegeven, maar de rentelast. In Vlissingen was dat vo rig jaar 7,7 miljoen, in Middelburg 9,6 miljoen. Daar stondjn Middel burg door Woongoed betaalde ren te tegenover. Beide gemeenten hebben de rente van ongeveer tweederde van hun geleende bedrag langlopend vastge zet. Eenderde bestaat uit kortlo pende leningen. In de begrotingen wordt uitgegaan van rentes van 5 procent, maar in de praktijk hoe ven de gemeentes dat niet te beta len. Met het aantrekken van geld hebben de gemeenten geen pro bleem. „Banken en beleggingsin stellingen schrijven nog steeds graag in op staatsleningen en lenin gen van gemeenten tegen relatief lage rentepercentages", is in een memo aan de Middelburgse ge meenteraad te lezen. Middelburg kon zelfs even tegen 0,3 procent een bedrag lenen. En dat tovert een glimlach op de ge zichten van de wethouders financi ën, al is dat nooit lang. Een ge meenteraad moet niet de indruk krijgen dat er ineens geld over is. De blik gaat dan weer snel op pro fessioneel zorgelijk. 0800-schadeteam (0800-7242338) door Yorben Weststrate OOST-SOUBURG - Op 27 september begint in de bibliotheek in Oost- Souburg een Engelse leesclub. De leesdub staat onder leiding van Annemarie Cleophas en zal duren tot april 2012. De bespreking van ieder boek neemt wekelijks 3 tot 4 middagen in beslag. Na afloop van een bespreking, kun je de verfil ming van het boek bekijken in het filmtheater in Zierikzee. „We zoeken nog mensen, die geïn teresseerd zijn in onze leesclub", zegt Annemarie Cleophas. „Bij mi nimaal tien aanmeldingen gaan we van start. Anders kan het he laas niet doorgaan." Voor en na de Kerst worden zes boeken besproken. Cleophas: „Na het lezen van deze boeken, gaan we in de bibliotheek discussiëren onder leiding van schrijfster Con- ny Steenman. Na de discussies over de verhalen gaan we met zijn allen de film bekijken in het film theater in Zierikzee." Cleophas: „We hebben het ook ge probeerd in Vlissingen en in Mid delburg, bij respectievelijk Cine Ci ty en Schuttershof, maar dat liep spaak. In Zierikzee laten ze de films al jaren zien, dus daar was het niet moeilijk om te regelen." In Zierikzee bestaan deze leesclub- jes al langer in de bibliotheek. Cle ophas: „Daar zijn ze al zes jaar be zig met deze cursus. Ik rij zelf al die tijd al op en neer, maar nu doe ik een poging om het naar mijn woonplaats te krijgen." Iedereen mag meedoen, vertelt Cleophas. „Alle leeftijden zijn toe gestaan, maar je moet wel een re delijk niveau van de Engelse taal hebben. De voertaal is namelijk constant Engels. Alle discussies, vragen, boeken en films zijn in de ze taal." De leesclub heeft nog een aantal aanmeldingen nodig, maar dat gaat wel goed komen, denkt Cleop has. „Het wordt weer winter en dat is toch de tijd dat de meeste mensen lezen." Marileen van Wijnen van de bibli otheek Vlissingen vindt het een goed idee om een leesclub in de bi bliotheek te hebben. „We hadden de ruimte en de mogelijkheden voor deze cursus. Dan denk ik bij mezelf, waarom niet? Er wordt ook steeds minder gelezen en zo stimuleren we het wel. Dat het in het Engels is, is helemaal mooi meegenomen. Want die taal wordt steeds belangrijker." Cleophas geeft dinsdag 20 septem ber een introductie in de biblio theek in Oost-Souburg vanif 13.30 uur. BASIS: 6.50/€ 5t95*'iva$posj Wassen drogen Velgen reinigen vd Jagt Willemse AUTOWASSTRAAT vd Jagt Willemse Me'CunusYse& 27.43S2 NI Viissinge-j' T 01*8 419 051 POLISH. 13,50/€ 9,95 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen Bodemreiniging POLISH WAX TOTAAL: ll,50/€ 9,00 (mspu; Wassen drogen Velgen reinigen Waxen Bodemreiniging WAX: 9,50/€ 8,00 (.raspas) Wassen drogen Velgen reinigen Waxen OPENINGSTIJDEN pióandag t/m :aterd.ig vao 08.00 uur 18 00 uur zondag van 10.00 uur - 17.00 uur 33a te Oostkapelle 0118-633803, za en Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke zo visites aanmelden van 8.00-9.00 uur. tel. 0118 628288. Dierenartsenpraktijk Meliskerke Dierenambulance R. Roskam, Kelderweg 1,0118- 592838. 0900-7673437 (24-uur bereikbaar). grondaankopen 90 miljoen Schulden Middelburg rentelast over 2010:9,6 miljoen euro lening aan I overige Woongoed I leningen 82 miljoen 98 miljoen per31-12-2010 Scheldekwartier, goed voor een aandeel van 67 miljoen euro (bijna eenderde) van de Vlissingse schul denlast. Naast het Scheldekwartier heeft Vlissingen nog eens voor 33 miljoen geleend geld in 'grond' zit ten. Middelburg heeft ook een grote 'grondcomponent' als het gaat om schulden: liefst 90 miljoen euro is geleend om grond aan te kopen. Belangrijk verschil is dat de boek waarde van deze grond, zeg maar de prijs per vierkante meter, vele malen lager is. Ofwel, als een goed kope vierkante meter weiland in Middelburg in bouwgrond veran dert, levert dat veel meer winst op dan als dat zelfde gebeurt met de veel duurder aangekochte vierkan- Verhouding schuld en uitgaven gemeenten Gemeenten kleuren van diepblauw (weinig schuld in verhouding tot de jaarlijkse uitgaven) tot donkerrood (veel schuld). - Ty .-.''Tf-Jt cheldeterrein, Vlissingen foto Ruben Oreel Donja Odijk bron Vereniging Nederlandse Gemeenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21