ii komt altijd uit' 'Garanties dat alles eerlijk gaat, heb je nooit' Joost van Damme Susanne Kops Paul Kersten vrijdag 9 september 2011 Robbert Dijkgraaf Studenten en personeel van Tilburg University kregen gisteren het verzoek in de pers niet te reageren op de kwestie Stapel. foto's Joris Buijs/PVE Het naambordje bij de afgesloten kamer van Stapel tegenover het faculteits bureau is nog niet verwijderd. Uit de portrettengalerij van medewerkers in de gang van de faculteit Socia le Wetenschappen is een foto verwijderd, mogelijk die van Stapel. „Dat komt onder meer omdat som mig onderzoek nu eenmaal niet makkelijk is te verifiëren", ver klaart Dijkgraaf! „Onderzoek dat dertig jaar duurt of heel erg duur is, herhaal je niet zomaar even," Daarbij kan de gemiddelde mens zelf niet checken of resultaten kloppen. „Je moet dus wel op de uitkomsten kunnen vertrouwen", vertelt Arend Soeteman, secretaris bij de Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Eenmaal beschaamd vertrouwen moet snel weer worden hersteld, vindt hij daarom. Volgens Dijkgraaf kan dat door in het geval van bedriegerij publiek te maken welke maatregelen vol gen. „Wetenschappers moeten ver der niet met veel geld worden ge lokt een onderzoek te publiceren. Dat nodigt uit tot frauderen." Wetenschappers moeten niet te veel haast hebben met publicatie van onderzoek, zegt Soeteman. Het internationale wetenschappelij ke tijdschrift Science publiceerde on derzoek van Stapel. „Dan loop je extra risico dat resul taten niet op tijd kunnen worden gecontroleerd. Kijk maar naar de Eindhovense professor Henk Buck die in de jaren negentig heel snel bekend maakte dat hij het medi cijn tegen aids had gevonden. We wilden allemaal dat het waar was, maar de conclusie bleek voorbarig en gebaseerd op verkeerde gege vens", zegt Soetman. „Daarnaast moet de interne controle van we tenschappers onderling gewoon goed blijven", vindt hij. „Tijdschriften doen er goed aan po tentiële publicaties door anonie me referenten te blijven beoorde len." Controle achteraf dus, zegt Soete man. „Vooraf is het nu eenmaal niet te doen." Maar dan nog, zegt hij stellig, moet je wel heel leep zijn om an dere onderzoekers en je collega's voor het lapje te houden. Dat kan bijna niet ongezien." Fraude komt altijd uit, zegt hij. „Als het van daag niet is, dan morgen wel. En dan hang je als wetenschapper." Tweedejaars International Business: „Ik kende de man niet. Aan het begin van het college hebben ze kort uit leg gegeven over de kwestie. Het is schadelijk voor het imago van de universiteit. Het zegt veel over de ma nier waarop het onderzoek wordt gecontroleerd." Eerstejaars Psychologie: „Ik vind het vooral erg voor de studenten die net met zijn materiaal bezig zijn. Die kunnen weer helemaal opnieuw beginnen. Toch heb ik er geen spijt van dat ik voor Tilburg University heb ge kozen. Het is nog steeds een goede universiteit." Docent Nederlands, wacht op zijn zoon die gisteren af studeerde aan Tilburg University. „Ik denk dat de we tenschap steeds meer een ratrace is geworden. Stapel is daar nu slachtoffer van. Het is goed dat de universi teit dit meteen aan de grote klok heeft gehangen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11