iol onderzoeksfraude Verbijstering na bedrog Stapel 'Fraude wetenschappers Een 'absolute topper', die publiceerde met de 'big shots', wiens bevindingen 'voer waren voor beleidsmakers'. De Til- burgse Diederik Stapel bleek te frauderen en valt keihard van zijn voetstuk. vrijdag 9 september 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Sander van Mersbergen en Hans Rube illustratie Ruben L. Oppenheimer Verbijstering en ont zetting. De reacties op het nieuws dat de Tilburgse hoogle raar Diederik Sta pel fraudeerde met onderzoeksgegevens, zijn eensge zind. Collega's noemen het bedrog 'een ramp voor de sociale psycho logie', het vakgebied waarin Stapel toonaangevend was. Wetenschap pers die in het verleden met Sta pel onderzoek deden, vragen zich af wat hiervan de waarde nog is. Zelf reageert de hoogleraar cogni tieve psychologie niet, bleek giste ren. „De kwestie heeft een enor me impact op hem", zegt Moni que Matze, die namens de Tilburg se wetenschapper is aangewezen als woordvoerster. „Hij kan mo menteel het woord niet doen." Matze geeft aan dat Stapel zich ge heel kan vinden in de verklaring van rector magnificus Philip Eijlan- der, en dat hij toegeeft fouten te hebben gemaakt, De rector ver klaarde deze week dat Stapel voor meerdere onderzoeken gebruikt heeft gemaakt van verzonnen gege vens. Om hoeveel publicaties het gaat en om welke precies, wordt de komende maanden door een speciale commissie onderzocht. Het gaat in ieder geval om een vast patroon, dat zich over een lan gere periode voordeed. Tot deze week werd de hoogleraar gezien als een absolute topper op zijn vakgebied. „Niet alleen in Ne derland, maar wereldwijd", zegt Roos Vonk, hoogleraar sociale psy chologie in Nijmegen. „Hij publi ceerde met de 'big shots' uit de in- 'Stapel was anders ook wel hoogleraar geworden, dit had hij niet nodig' ternationale wetenschap, met de belangrijkste Amerikaanse onder zoekers." Volgens Science, een vooraanstaand wetenschappelijk tijdschrift, waren de bevindingen van Stapel 'voer voor columnisten en beleidsmakers'. Dat juist zo'n grote naam zo gru welijk in de fout gaat, zorgt ervoor dat de impact enorm is. „Zo ie mand vertrouw je", zegt Arjan Bos, assistent-professor in Maas tricht. „Dit is het ergste wat je kunt doen. ]e controleert elkaar in de wetenschap. Je schrijft met el kaar mee, denkt met elkaar mee. Maar je-gaat er vanuit dat de data van je collega kloppen." Op de Rijksuniversiteit Gronin gen, waar Stapel tussen 2000 en 2006 werkte, ervaart men de frau de als een grote klap. „Veel men sen hier hebben met hem samen gewerkt. Ze twijfelen nu over die onderzoeken. Die twijfel moet weg. Onderzoeken waar de naam van onze universiteit en van onze collega's op staan, moeten boven iedere twijfel verheven zijn. Wij zullen van harte meewerken met de onderzoekscommissie van de Tilburgse Universiteit." Het is voorlopig gissen wat Stapel dreef om tot het verzinnen van da ta over te gaan. Sommige collega's opperen dat de publicatiedruk wel licht een rol speelde. Die druk groeit, beaamt Daniël Wigboldus. De Nijmeegse professor is voorzit ter van ASPO, een platform voor onderzoekers in de sociale psycho logie. „Wetenschappers worden steeds meer afgerekend op publica ties. Wie publiceert in toonaange vende tijdschriften krijgt meer sub sidies, promoveert eerder en krijgt dus ook een beter salaris." En wie wil publiceren, kan maar beter zorgen dat hij iets opvallends te melden heeft. „Ik heb vijf onder zoeken gedaan waarin ik geen op vallende verbanden kon aanto nen", zegt Bos. „Dat zegt niets over de kwaliteit van het onder zoek, maar zie het maar eens gepu bliceerd te krijgen." Stapel had altijd 'prachtige data', stélden zijn collega's keer op keer bewonderend vast. Nu blijkt waar om. Bos: „Misschien was de verlei ding voor hem te groot. Maar het verbaast mij enorm. Ik denk dat Stapel met zijn gezonde verstand ook een goede hoogleraar was ge worden, die capaciteiten heeft hij. Dit had hij niet nodig." De publicatie van het 'chaos'-onderzoek in het gerenommeerde weten schappelijke tijdschrift Science. foto Joris Buijs/PVE Niet altijd berusten weten schappelijke publicaties op feiten, soms liegt een onderzoeker zijn data bij elkaar. Dat brengt de we tenschap in diskrediet. door Ann miicke Kooper Welgeteld één feit om trent het recente wetenschappelijk onderzoek van Die derik Stapel staat nog overeind. En dat is dat er niets van de feiten klopt. De hoogleraar had onder zoek gedaan naar het gedrag van vleeseters en stelde te hebben be wezen dat die 'egoïstisch' en 'hufte- rig' zijn. Maar die conclusie, zo bleek deze week, was gestoeld op verzinsels. Het effect hiervan op andere on derzoeken is groot, zegt Robbert Dijkgraafj president van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW). „Wetenschappers werken nauw sa men. Onderzoeken over de hele wereld steunen op elkaar", zegt hij „Het is een groot bouwwerk en als er met een onderdeel iets mis is, kan dat velen raken." Een 'wetenschappelijke doodzon de', noemt Dijkgraaf dergelijke fraude. Want juist in de weten schap is ethisch besef van de on derzoeker zo belangrijk, meent hij. „De wetenschap is kwetsbaar. Het is immers altijd afhankelijk van in terne kwaliteitscontrole." Collega's moeten kritisch zijn op ander mans werk, zijn dat ook, zegt hij. „Onderzoeken worden vaak her haald om ze te controleren. Weten schappers worden geacht open te zijn over hun werkmethode. Maar garanties dat alles eerlijk gaat, heb je nooit." In Nederland zijn universiteiten verplicht een vertrouwenspersoon aan te stellen bij wie de vermoe dens van schending van de 'weten schappelijke integriteit' kunnen worden gemeld. De colleges van bestuur en bestu ren van de KNAW en Nederland se Organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek zijn verantwoorde lijk voor eventuele sancties. In sommige gevallen kan het Lande lijk Orgaan voor Wetenschappelij ke Integriteit daarin adviseren. Dat alles maakt het niet zo makke lijk om te frauderen, zegt Dijk graaf. „Het is dan ook uiterst zeld zaam dat zoiets gebeurt." Suggereren dat üle wetenschap niet serieus is te nemen, is dan ook verre van juist, meent hij. Al beseft ook hij dat in het geval van Stapel twijfel is gezaaid en dat de publieke opinie snel is gevormd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10