Monumentendag in teken herbestemming Diederick, kind van de rekening uit 13 V z donderdag 8 september 2011 Nieuw Namen herbergt één van de belangrijkste natuurhistorische mo numenten van Zeeland, de Meester Van der Heijden-groeve, zo'n drie miljoen jaar oud. De groeve was ooit volgestort met vuilnis, maar is nu helemaal blootgelegd. Komend weekeinde vinden er rondleidingen plaats, zaterdag 10 tot 17 uur, zondag 12 tot 17 uur. gS"\' ê\'i De uit 1912 stammende Coese watertoren aan de 's-Gravenpolderse- weg laat zien hoe een ogenschijnlijk niet functioneel te maken monu ment omgevormd kan worden tot een kantoor. In Nederland was het de eerste watertoren met een stalen skelet en een betonnen kuip met stalen binnenwand. door Ali Pankow Met een monument als het Markiezenhof, het oudste stadspaleis van Nederland, binnen de stadspoor ten, kon het bijna niet uitblijven dat in Bergen op Zoom met regel maat groots opgezette open luchtspelen worden vertoond. Het Markiezenhof biedt een unie ke ambiance voor dergelijke pro ducties. Dit jaar koos Stichting De Zoomer- spelen Bergen op Zoom weer voor het verhaal van Diederick, het kind van de rekening. Dat stuk kreeg ette lijke jaren geleden - in 1998 en 1999 - ook al eens een succesvolle, theatrale uitvoering. Het verhaal speelt zich af tijdens de Franse bezetting van Bergen op Zoom. Diedericks vader wordt ver moord en zijn moeder overleeft een aanval van de Franse kanon nen niet. Diederick belandt in een weeshuis. Hij weet zich daar te handhaven, mede dankzij de be hulpzame Josina, die zich het lot van het ventje aantrekt. Tijdens het schermfeest van de Franse chevaliers, ontwikkelt het verhaal zich tot een dramatisch hoogtepunt voor Diederick. Hij ontmoet na allerlei omzwervingen zijn dood gewaande broer )ohan. Van hem komt Diederick te weten wie de moordenaar is van zijn va der. Natuurlijk zint de jongen op wraak. Aan deze openluchtvoorstelling werken tientallen acteurs en hon derden mensen achter de scher men mee. Het publiek wordt ont haald op een schouwspel met mas sascènes, spannende schermduels, zang, dans en mooie spelmomen ten. De Stichting Zoomerspelen fungeert als koepelorganisatie voor diverse toneelverenigingen en an dere organisaties, die verantwoor delijk zijn voor kleding, decor en begeleiding. In totaal zijn er ruim 400 vrijwilligers bij betrokken. Ie dere nieuwe productie wordt in een twee- of driejarige cyclus opge voerd. Zat. 10 september, 15.00 u, 16.00 u., 20.00 u. en 21.00 u.; zon. 11 september 15.00 u. en 16.00 uur; Markiezenhof, Bergen op Zoom. Info: www.dezoomerspelen.nl Het thema van de 25ste Open Monumentendag op zaterdag 10 en zondag n september is 'Nieuw gebruik - Oud gebouw'. Het gaat deze keer dus om herbestemming van oude gebouwen en monumenten. Er staan al veel kerken en fabrieken leeg, en dat zal de komende decen nia alleen maar erger worden. Ver plaatsing van productie, ontkerke lijking, afname van het aantal mid denstanders en boeren: het zijn niet te stoppen ontwikkelingen. Open Monumentendag werd voor het eerst in 1987 gehouden. Lande lijk trekt het evenement ruim 800.000 bezoekers. Met 3000 tot 4000 te bezoeken monumenten is het één van de grootste culturele evenementen van Nederland. Zeeland telt meer dan 3500 rijks monumenten en honderden ge meentelijke monumenten, waar van een groot aantal de deuren openstelt. Welke fabrieksruimten, boeren schuren, kerken, watertorens en monumentale woonhuizen te be zoeken zijn, is te zien in het pro gramma op www.openmonum- nentendag.nl en <jp de site van de ze krant. Op deze pagina bieden we vanuit elke Zeeuwse regio een voorbeeld van een monument, dat komend weekeinde meedraait in het programma. De groeve in Nieuw-Namen is een buitenbeen tje, maar is na een opknapbeurt helemaal als attractie in gebruik. De Monumentenwacht van de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) presenteert zich in Tholen, met onder andere afdalin gen van de toren van de Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk. De Provincie Zeeland biedt ieder een, die een monument wil bezoe ken, gratis openbaar vervoer - zo wel bus als fietsveer Vlissin- gen-Breskens. De avond en nacht van zaterdag 10 september wordt in Zeeuws-Vlaan- deren, Vlaamse provincies en Noord-Brabant de Fortennacht ge houden. In Aardenburg, IJzendij- ke, Koewacht en Hulst zijn excur sies, voordrachten en proeverijen. Voorafgaand aan de voorstelling Diederick, het kind van de reke ning, zijn er diverse taferelen op straat. foto Chris van Klinken Meekrapstoof Willem lil (1864) aan de Zuidbosweg 1-3 in Noordgou- we is één van de best bewaarde herinneringen aan de tijd van de mee krapindustrie op Schouwen-Duiveland. Op open monumentendag kan er ook een kijkje worden genomen in streek- en landbouwmuseum Coemanszorg in Dreischor (Molenweg 3). Gebouwen van de voormalige Scheldewerf in Vlissingen zijn te bezich tigen tijdens drie rondleidingen van 90 minuten. Vertrek om 11,13.30 en 15.30 uur. De gerestaureerde Timmerfabriek (foto) maakt deel uit van de rondleiding. Aanmelden kan vanaf 10 uur bij het gebouw De Verbandkamer naast de Machinefabriek op het Scheldeterrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 81