de provincies effeweg.nl binnenland 17 'Tiet Zat' moet taboe doorbreken Hoogleraar Stapel geeft fraude toe Uit Vrije Wil hoopt op snelle wet voor recht op waardig levenseinde Nfc supervoordelige busreizen mJm OF WAT DACHT U VAN: Kijk op wv/vj.effeweg nlof bel 0529 - 46 96 67 donderdag 8 september 2011 voor meer wegen en woongebieden foto Lex van Lieshout supersnelle busverbinding die zich door het landschap slingert van het Centraal Station Haarlem via Schiphol en Amsterdam Zuidoost naar IJburg. „Er werd aanvankelijk gedacht aan een dure railverbinding, maar om dat niet zeker is of dat een verstan dige investering is, heeft men voor deze goedkopere busbaan geko zen, (e kunt altijd nog upgraden tot een spoorlijn. Dat is het soort beleid dat ik voorsta." Ondanks een aantal onzekerheden durft het Planbureau wel te voor spellen dat na 2020 in meer dan de helft van Nederland geen groei meer zal zijn. Sterker nog: daar zal eerder sprake zin van krimp. Hajer: „We hebben tot nu toe al tijd gedacht dat krimp alleen maar plaats heeft in gebieden als Oost-Groningen, de Limburgse mijnstreek en Zeeuws-Vlaanderen, maar daar zal het dus beslist niet bij blijven. Daarnaast zullen de streken waar nu al forse krimp is vermoedelijk nog verder leeglo pen." Tot 2020 zal de bevolking nog wel groeien. Het Planbureau voorziet een afname van de werkgelegen heid in landbouw en nijverheid. De overheid en de zorg zullen daarentegen groeien. Het aandeel van ouderen met een gemiddeld la ge opleiding neemt af Jongeren met een vaak hoger opleidingsni veau stromen in en het aantal wer kende vrouwen zal groeien. O zie onze website:binnenland Onderzoeksrapport 'Nederland in 2040: een land van regio's' TILBURG - Diederik Stapel keert niet meer terug als hoogleraar aan Tilburg University. Dat heeft rec tor magnificus Philip Eijlander van de universiteit gisteren laten we ten. De hoogleraar cognitieve socia le psychologie heeft aan Eijlander toegegeven een deel van de gege vens in zijn onderzoeken verzon nen te hebben. Om welke van zijn publicaties het precies gaat, wordt de komende weken onderzocht door een com missie onder leiding van Pim Le- velt, voormalig president van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen en emeri tus hoogleraar van de Radboud Universiteit Nijmegen. „Wel is het duidelijk dat het gaat om publica ties over een langere periode", zegt Eijlander. „Hij is er ooit mee begonnen en is vervolgens verval len in een vast patroon." Jonge wetenschappers uit de on derzoeksgroep van Stapel kaartten de kwestie tien dagen geleden bij Eijlander aan. Zij zetten vraagte kens bij resultaten van onderzoe ken waar niemand anders dan Sta pel bij betrokken was geweest. Stapel werkt zelf mee aan het on derzoek naar zijn fraude. „Als dui delijk is om welke onderzoeken het gaat, trekken we de publicaties daarvan terug", zegt Eijlander. AMSTERDAM -Nu de artsenfedera- tie KNMG haar standpunt over euthanasie heeft bijgesteld, zal er nog sneller een nieuwe wet ko men die het recht op een waardig vrijwillig levenseinde voor oude ren regelt. Dat verwacht hoogle raar strafrecht Eugène Sutorius, een van de initiatiefnemers van de groep Uit Vrije Wil. De groep wil dat 70-plussers in Ne derland het recht krijgen op eutha nasie, ook als ze niet terminaal ziek zijn, omdat ze hun leven als 'voltooid' beschouwen. Een com missie zou per geval moeten toet sen of hun doodswens authentiek is. Sutorius schatte eerder dit jaar dat het zeven jaar zou duren voordat het parlement een wetsvoorstel daartoe heeft aangenomen. Nu de artsen dinsdag hun standpunt heb ben bijgesteld, denkt Sutorius dat een belangrijke hobbel is geno men. „Misschien is de wet nu al over vijfjaar een feit", zegt hij. Hij prijst de KNMG omdat die organi satie volgens hem het lef heeft ge had om problemen rond de prak tijk van euthanasie onder ogen te zien. De KNMG heeft de achterban er op gewezen dat ook niet-terminaal lijden, bijvoorbeeld een opeensta peling van ouderdomsziekten, re den kan zijn voor euthanasie. Ook heeft ze gesteld dat artsen die prin cipieel tegen euthanasie zijn, pa tiënten met een terechte euthana siewens nooit in de kou mogen la ten staan, zoals tot nu toe regelma tig gebeurde. Die artsen hebben de plicht hun patiënt door te verwij zen naar een andere arts. De orga nisatie vindt ook dat artsen meer kennis moeten opdoen over eutha nasie. door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Veel vrouwen stoppen na een halfjaar of eerder met borst voeding voor hun baby. Een kleine groep gaat daar nog jaren mee door. De film 'Tiet Zat' wil het ta boe op langdurige borstvoeding bij peuters en kleuters doorbreken. Morgen gaat de film, waarin moe ders uitleggen waarom ze langer doorgaan, in première. Wanneer peuter Milan struikelt en ontroostbaar lijkt, geeft zijn moe der hem de borst. „Dan is hij direct stil", zegt Debbie Gerits. „Het werkt troostend." Gerits voedt Mi lan van twee jaar en drie maanden nog zo'n tien keer per dag. „Hij vraagt er ook om. 'Mama, drin- kiesl', zegt hij dan." Vroeger gaf ze hem overal de borst. In de bus of een volle trein, het maakte niet uit. Maar sinds Milan ouder is geworden, zijn de verteder de blikken veranderd in afkeuren de reacties: „Mensen vinden het maar vreemd dat ik hem nog borst voeding geef Ik duik nu liever een pashokje in of zoek een stil plekje." Haar zoontje was veertien maan den toen een vrouw vroeg: „Waar om geefje nog borstvoeding? Vind je die tandjes soms lekker?" Het overviel Gerits volkomen. „Hoe komt zo'n vrouw daar nou bij? In Afrika, en landen als India en Peru is het heel normaal om kinderen lang door te voeden. Daar hoort het bij het alledaagse straatbeeld. Hier vinden mensen je gelijk een freak." Desondanks is Gerits niet van te plan haar zoontje de borst binnenkort te ontzeggen. „Ik ge loof dat het initiatief daarvoor bij het kind hoort te liggen. Kinderen tussen de tweeënhalf en vier jaar stoppen er vanzelf mee." Medisch gezien zitten er zelfs voordelen aan langer voeden via de borst, zegt jeugdarts Lucy Smit van de be roepsorganisatie Artsen Jeugdge- zondheid Nederland. „Borstvoe ding geven vermindert de kans op borstkanker. Het is goed voor de binding tussen moeder en kind. Ook vermindert het het risico op overgewicht bij het kind. Daar naast is moedermelk altijd van goe de kwaliteit." De Wereldgezondheidsorganisatie adviseert tot de leeftijd van 23 maanden borstvoeding te geven. 3 dagen Lille en Bruggev.a. 119,- Vertrek op: 30 sept, 25 nov, 2, 9 dec 4 dagen Berlijnv.a. €119f- Vertrek o.a.: 14, 21 okt, 4, 6,11, 18, 20, 25 nov 4 dagen Parijsv.a. 119,- Vertrek o.a.: 7,14 okt, 4, 11,18, 25 nov, 2 dec 4 dagen Londenv.a. 149f- ly^Vertrek o.a.: 14, 21 okt, 4,11,18, 25 nov, 2 dec ROME, FLORENCE EN VENETIE Breng een bezoek aan Venetië en bekijk de Rialtobrug en de San Marco Basiliek. Maak een stadswandeling door Rome o.l.v. een gids en ontdek het Vaticaan of doe een wens bij de Trevifontein. Maak ook een wandeling door Florence, met het prachtige Ponte Vecchio. 7 hotelovernachtingen, 7x ontbijt en diner, stadsrondrit en-wandeling Rome en Florence o.l.v gids en vervoer per Comfort Class touringcar IERLAND HERFST-TOPPER! ytfMKn&g -'-^0^' Jm Vertrek op: 15 en 22 oktober (jtoekcode: - 357ïi Geniet van de herfstkleuren en de schitterende natuur! Bekijk de kalksteenformatie van Nationaal Park de Burren en de indrukwekkende Cliffs of Moher. Maak een tocht over de beroemde Ring of Kerry en bezoek de schitterende steden Dublin en Cork. Inclusief: 7 hotelovernachtingen, 7x ontbijt en diner, stadswandeling Cork en Dublin \o.l.v. een gids, bootovertochten en vervoer per Comfort Class touringcar J 5 dagen Zwarte Woud en Mainauv.a. €199,- 8 dagen Tirol, Kufstein en Tegernseev.a. €329,- 15 dagen Sorrento, Napels, Capri en Vesuvius ..v.a. €699,- Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Vermeld bij boeking de boekcode en u maakt kans op een stedentrip. Alle fouten voorbehouden. /Èl Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €17,- reserveringskosten per boeking. VitSfS Najaarsknall( 'Boekcode; SUPERVOORDELIGE STEDENTRIPS 4 dagen Praagv.a. €99r- Vertrek o.a.: 23 sept, 7, 14, 21 okt, 4, 11, 18, 25 nov

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7