Menno Simonszoon is Ne derlands enige kerkher vormer. Hij was een on gelikte beer, die enorm kon schel den. Theatraal gezien dus een inte ressant personage", zegt rasvertel ler en theatermaker Kees Posthu mus uit Apeldoorn. Samen met ac cordeonist Juul Beerda geeft hij dit weekend in Zeeland twéé voorstel lingen van Menno Simonszoon. uit 15 Muziektheater belicht Menno Simonszoon Survivorsland blijft evenement met verhaal erachter donderdag 8 september 2011 Kees Posthumus als Menno Simonszoon (op het bankje) samen met zijn verzorger (Juul Beerda). foto Christiaan Krouwels formance", aldus Eppink. Het hele oeuvre van CCR omvat circa 35 songs. Verder speelt Fortu nate Sons ook enkele nummers uit de solocarrière van John Fogerty. Maar het repertoire is dus wel ein dig. Hoe wil de band zich vernieu wen? „Dat is een moeilijke vraag", vindt Eppink. Voorlopig maken hij en zijn bandleden zich daar nog geen zorgen over. „We zijn nu een jaar of vijf bezig en we treden nog steeds gemiddeld twee keer per week op." Het Zeeuwse trio Strange Brew koestert ook een warm hart voor hits uit de jaren 60 en 70, maar vist in een bredere repertoire-vij ver. „Eén van oudste nummers die we spelen is Walking the dog. Daar hadden The Stones in 1964 een vet te hit mee, maar eerder zong Ru- fits Thomas het al", zegt zanger/gitarist James van de Wa ter. Hij speelt in diverse formaties en maakt al jaren muziek met on der meer drummer John Muis. „Jo hn stelde voor covers uit vijftig jaar muziekgeschiedenis te gaan spelen. Dat spreekt veel mensen aan", constateert Van de Water. Specifiek voor het eerbetoon aan talrijke hits uit vervlogen decennia door Ali Pankow Dat gebeurt vrijdagavond in de Doopsgezinde kerk in Middelburg en zaterdag in de zaal van de kerk De Hoogte in Goes. Menno Sim onszoon staat bekend als de voor man van de Doopsgezinden in Ne derland. „Hij was dan wel een ruwe boeren zoon uit het Friese Witmarsum, hij was ook de man die de Doops gezinden met veel inzet richting vredelievend vaarwater wist te krij gen. Dit jaar wordt zijn 450e sterf dag herdacht", vertelt Posthumus. Voor hem is het de derde kerkher vormer op rij, aan wie hij theatraal gestalte geeft. Calvijn en Arminius gingen aan Menno Simonszoon vooraf „Hij is heel anders dan zijn voorgangers. Die vertoefden voor al in hun studiekamers. Ik om schrijf Calvijn dit keer als 'een ma gere chagerijn'Menno was geen wetenschapper, maar hij reisde stad en land af om alle Doopsge zinden onder één noemer te krij gen. Steeds dreigden er weer af scheidingen, terwijl hij juist eens gezindheid nastreefde." Volgens Posthumus heeft het ge- weldadig optreden van de Doops gezinden in Munster honderden ja ren geleden lange tijd een kwaad licht geworpen op deze gemeen schap. De Doperse beweging be treft een afscheiding van de Katho lieke kerk. De aanhangers staan voor het dopen van volwassenen in plaats van kinderen. Posthumus volgde een opleiding voor onderwijzer, studeerde theo logie en werkte als kerkjournalist, maar is sinds vorig jaar fulltime theatermaker. Maakte hij aanvanke lijk vertelvoorstellingen, tegen- woordiger is het meet totaalthea ter en geeft hij daadwerkelijk ge stalte aan het personage, dat cen traal staat. Posthumus werkt daar voor samen met regisseur Heieen Hennink. „Juul Beerda was eerst al leen technicus bij de voorstellin gen, maar doet nu ook zelf actief mee. Hij bedient als een soort dj de geluidstechniek, speelt zelf ac cordeon en speelt als het ware mijn alter ego." Volgens Posthumus draait het in de voorstelling niet alleen om de exacte feiten uit het levensverhaal van Menno Simonszoon, maar worden in tekst en spel ook diep ere, emotionele lagen aangeboord, zoals de twijfels die deze kerkher vormer moest overwinnen. Vrij. 9 sept., Doopsgezinde kerk, Lange Noordstraat 62, Middelburg; 20 u.; zat. 10 sept, De Hoogte, Populierenstr. 29, Goes-Zuid, 19.30 uur. Hoes van de cd 'Live in Europe' van The Fortunate Sons. Programma Muziek Monumentaal Do.: High Society Sisters, Binnen stad,! 2-12.45/ 13.30 -14.15 u: Zaterdag: Strange Brew, Concordia, 11 -11.30 u./ 12.00 - 12.30 u.; Klari netensemble Zierikzee, Slot Haamste de, 11 -11.30 u./ Jacobuskerk, Renes- se, 12.30 - 13 u.;Tak 'N Djola, Schuit haven: 11.30 -12 u.; Muziektent: 12.30 -13 u.; Consort of Voices, Lu therse kerk, 12.30 - 130 u. 14.30 - 15 u.: De Aveling, Oude Haven, 17 u.; Sol Y Luna: terrassen, 11.30 -12 u. 13 -13.30 u.;Blue Marble Silver Cor net Band, binnenstad, 12.30 u.; Fortu nate Sons,Schuithaven,13-14 u.; Jeugdorkest Kunst en Eer,Plein Nieu we Kerk, 13-14 u.; Braveburger, Con cordia,14 -14.30 u15.15-15. 45 u.; Ronnie Snipperdag,Muziektent,14.30 -15.15 u.; Zinkzand, Schuithaven, 14.45 -15.15 u./ 16.15 -16.45 u.; Ca- ramba, De Beuze, 15.45 en 16.45 uur. vormde hij samen met John Muis en met David Egter van Wisseker- ke het trio Strange Brew. Die naam is ontleend aan een song van de band Cream. „We spelen dat nummer nu zelf nog niet, maar dat komt wel een keer hoor", belooft Van de Water. Hij voelt overigens niks voor 'exact na spelen'. „Nee, alsjeblieft zeg. Ik luis ter vijf of misschien zes keer naar de originele versie en dan gaan we het op onze eigen manier, met een eigen sound spelen." Met een en thousiaste drummer als Muis in het trio, houdt dat onder meer in dat covers met veel ruimte voor percussie veel voorkeur hebben. Als voorbeeld noemt Van de Wa ter de Beatleshit Lady Madonna. „Wij spelen dan liever de versie van Richie Havens." Van de Water is ook enthousiast over de muzikale veelzijdigheid die Van Wissekerke inbrengt. „Hij speelt gitaar, viool, mandoline, mondharmonica en zou desge wenst ook nog piano kunnen spe len." Strange Brew opent zaterdag het festivalprogramma met een optre den om ïi.oo uur voor restaurant Concordia op het Havenplein in Zierikzee. Het publiek krijgt vandaag al een voorproefje van Muziek Monu mentaal met The High Society Sis ters als steltlopers. is besteed", laat Aerssens weten. Hij werd zelf jaren geleden met kanker geconfronteerd en kijkt sindsdien met wat andere ogen te gen de wereld aan. „Iedereen zou de kans moeten krijgen om kan ker te overleven",luidt zijn wens en volgens hem dient het onder zoek naar bestrijden dus gesteund te worden. Aerssens nam in 2005 zelf het initiatief tot het Survivors land Festival. Inmiddels is dat stok je overgenomen door de uitbater van Café 't Schuttershof Aerssens is er nog wel nauw bij betrokken. Namens zijn stichting, maat ook als zanger/gitarist van de band Ma ntilla, een vaste gast op dit festival. De editie 2011 kan bogen op een gevarieerd programma. Zo zal de succesvolle groep the Hype uit Haarlem weer van de partij zijn. Deze groep, die zich laat inspire ren door The Beatles en the Who, gaf in 2009 al een veel belovend vi sitekaartje af bij Survivorsland. De band The Punanas tekent voor - de warme Europese Westcoast sound. Deze groep is onder meer bekend van de hitsingle About you van de film Nadine. De funk groove band The Score stond dit jaar nog op het Bevrij dingsfestival in Vlissingen. Nu maakt de 11-koppige formatie haar opwachting in Middelburg. Verder zijn er optredens van de nieuwe rock coverband White Purple en de Zeeuwse rockgroep Dear Mom. Zon. 11 sept, Café 't Schuttershof, Middelburg, 16.00 uurkaarten in voorverkoop: www.survivorsland.nl De Haarlemse band The Hype treedt zondag op in Café 't Schuttershof tij dens het Survivorsland Festival 2011. door Ali Pankow Survivorsland Festival blijft een evenement met een ver haal erachter", benadrukt Ruud Aerssens van de Stichting Survivorsland. Op initiatief van ca fé 't Schuttershof in Middelburg wordt zondag weer dit benefietfes tival ten behoeve van kankeronder zoek gehouden. „Het mooie is dat de opbrengst voor honderd procent ten goede komt aan het goede doel. Alle groe pen treden belangeloos op en voor de kosten die er gemaakt moeten worden, zijn er sponsors. Het geld komt precies op de plek waar het zijn moet. We brengen het name lijk zelfbij de onderzoekslabs en zij bevestigen nadien hoe het geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 73