sport 129 Dertien op dertien voor peetmoeder van Zwintriatlon: Térèse van Lare EK-ganger Oranje keert in anonimiteit terug tasiteswi, - aroslavl 11-10-1972 14-03-1980 07-06-1989 27-03-1993 mmë jshoekeyploeg Een Uruguayaans rugbyteam stort neer met Uruguayan Air Force Flight 571Zestien van de 45 passagiers overleven de crash, hun verhaal wordt in 1993 verfilmd in 'Alive'. Veertien leden van het Amerikaanse nationale amateurboksteam komen om-bij een vliegtuigongeluk in Warschau. Een DC-8 stort neer bij de landing op vliegveld Zanderij in Suriname. Slechts 11 van 187 inzittenden overleven de crash. Qnder de slachtoffers zijn 15 leden van het Kleurrijk Elftal met louter Surinaamse voetballers. Een DHC-5 Buffalo van het Zambiaanse leger stort voor de kust van Gabon neer. In totaal zijn er 30 doden, waarvan 18 spelers van het Zambiaanse voetbalteam. PSV-speler Kalusha Bwalya zit niet in het toestel. Hij zou later komen. door Olaf Koens moskou - In Rusland is bij een vliegtuigongeluk bijna het volledi ge ijshockeyteam van Lokomotiv Jaroslavl omgekomen. Het toestel raakte na de start een antenne en stortte niet ver van de luchthaven neer. Twee inzittenden overleef den de crash, maar zijn in levens gevaar. In Rusland gebeuren veel ongelukken met oude vliegtuigen, maar sportclubs in Russische com petities hebben vaak geen andere keus voor hun vervoer. Lokomotiv was de trots van Jaroslavl, een middelgrote stad, zo'n 250 kilometer ten noordoos ten van Moskou. De club had een nieuw ijsstadion, won in 1997, 2002 en 2003 de Russische compe titie stond vorig seizoen op de der de plaats in de KHL, de eredivisie van. clubs uit Rusland, Wit-Rus- land, Kazachstan, Letland en Slo wakije. Het team was gisteren van Jaroslavl op weg naar de Wit-Rus- sische hoofdstad Minsk voor de openingswedstrijd van de competi tie. Volgens ooggetuigen had het vliegtuig na de start moeite met klimmen en stortte het niet ver van het vliegveld neer. Er zaten waarschijnlijk 45 mensen aan boord van het toestel, een Yak-42 uit 1993. TVvee personen, onder wie aanvaller Aleksander Galimov, hebben de crash over leefd, maar bevinden zich in kritie ke toestand. Behalve de Russische spelers van het team kwamen ook drie Tsjechische spelers, een Wit-Russische en een Letse verde diger, de keeper Stefan Liv (olym pisch kampioen met Zweden in 2006), de Duitser Robert Dietrich, de aanvoerder van Slowakije Pavol Demitra en de Canadese coach Brad McCrimmon om het leven. In het centrum van Jaroslav verza melden zich in de loop van de avond duizenden fans om bloe men te leggen. Ze zongen clublie deren en zwaaiden met vlaggen en sjaals. Sergej Vatsjroekov, de gou verneur van de regio, werd uitge1 floten. Hij beloofde dat het Loko- motiv-team opnieuw zou worden opgebouwd, iets wat de fans niet vonden getuigen van respect. Jaroslavl zou de komende dagen in het middelpunt van de belangstel ling staan vanwege een jaarlijkse internationale overheidsconferen- tie. Een woordvoerder van presi dent Dimitri Medvedev liet weten dat het programma zal worden aangepast. Vanwege de enorme afstanden in het land hebben veel Russische clubs geen andere keus dan het charteren van oudere types vlieg tuigen. Westerse toestellen zijn net als lijnvluchten weinig beschik baar en vele malen duurder. In door Sjaak Sinke knokke - Bij haar deelname aan de dertiende editie van de Zwin triatlon van Sluis naar Knokke be haalde Térèse van Lare uit Sluis haar dertiende overwinning. Ze mag dan de zestig kruisjes gepas seerd zijn, in de Zwintriatlon, waarvan ze peetmoeder is, ging ze gistermiddag weer behoorlijk te keer. Na de kilometer zwemmen in de Damsevaart in haar woonplaats Sluis klom Van Lare na ruim twin tig minuten op de 45e plaats uit het water. Op de fiets had 'oma' Van Lare het vervolgens behoor lijk moeilijk: „Door de sterke wind waren er stukken bij waar ik niet boven de 22 kilometer per uur kon rijden." Desondanks rukte ze op de fiets op naar de zeventiende plaats overall. Ondanks knieproble men legde ze de 10 kilometer lo pen naar behoren af op de winde rige boulevard van Knokke. Na 2 uur, 39 minuten en 22 seconden fi nishte ze als eerste in de categorie D50+. Maaike van Summeren, fy siotherapeute in Oostburg, werd derde in deze categorie met een tijd van 2 uur en 51 minuten. Zwemster Veronique Vasseur uit Oostburg kwam op de zevende plaats uit het water, maar ging ka pot op de 40 kilometer fietsen wat zijn weerslag had op de afsluiten de 10 kilometer lopen. Uitge woond kwam ze over de finish en wilde daarna maar één ding: naar huis. Yves de Poorter woont in Knokke op enkele meters van de finish en heeft door zijn werk als uroloog in de ziekenhuizen van Terneuzen en Oostburg een band met Neder land. Zo rijdt hij dagelijks op de SWB donderdag 8 september 2011 door Jochem Lippmann competitietijd vliegen voetbal clubs, ijshockeyteams en andere professionele sportverenigingen enorme afstanden. Volgens ex perts is de Yak-42 een van de veilig ste toestellen uit de Sovjet-tijd, al heeft Rusland een van 's werelds slechtste beoordelingen op het ge bied van luchtvaartveiligheid. Vladislav Tretjak, de voorzitter van de Russische IJshockeyfedera- tie, liet weten dat het nationale team niet langer in een Yak-42 zal vliegen. „We zoeken een ander type vliegtuig", zei hij. In Russi sche media liet hij weten dat hij zijn best zal doen om het ijshock ey in Jaroslavl populair te houden. „Dat zijn we verschuldigd aan de mensen in dat vliegtuig." „Dit is de zwartste dag in de geschiedenis van onze sport", aldus voorzitter Rene Fasel van de internationale ijshockeyfederatie IIHF. „Het is niet alleen een Russische tragedie, de ploeg van Lokomotiv had spe lers en coaches uit tien verschillen de landen. Ondanks dat er veel wordt gevlogen door de teams, zijn we altijd gevrijwaard gebleven van vliegrampen. Tot nu." De Wit-Russische international Roeslan Salei, onlangs overgeno men van de Amerikaanse NHL-club Detroit Red Wings, zat mogelijk niet in het verongelukte toestel omdat hij van plan was vooruit te reizen naar Minsk. helsinki - Alsof het de normaalste zaak van de wereld was, reageerde Bert van Marwijk op het nieuws dat het Nederlands elftal zeker is van deelname aan het komende EK in Polen en Oekraïne. „Ik hoor de dinsdagavond heel laat van ver schillende journalisten dat we mi nimaal als beste nummer twee ein digen", zei hij. „Nou, dat zal dan wel kloppen toch?" „We zaten toevallig nog even met z'n allen bij elkaar", zegt de succes volle bondscoach van Oranje. „En toen heb ik nog maar een glaasje wijn gedronken. Maar dat had ik toch wel gedaan. Zelfs als we verlo ren hadden." Nog niet zo lang gele den ploften kurken van de flessen champagne en kleurden straten in Nederland oranje, als de nationale voetbalploeg weer eens naar een eindronde mocht. „Maar ik hoor steeds van jullie dat het heel nor maal is dat we ons in zo'n poule plaatsen", lachte de bondscoach. „Dan kan ik nu toch niet de polo naise gaan lopen?" Maar liefst zestien kwalificatie duels speelde Oranje de afgelopen drie jaar onder Van Marwijk en geen punt ging verlorèn. „Het wordt steeds moeilijker om die prestatie te verbeteren", roept de bondscoach steevast in de aanloop naar weer een nieuwe interland. In de praktijk merkt niemand daar iets van. Zo kon de bondscoach van Finland zijn geluk niet op dat hij 'slechts' met 2-0 had verloren. „Hij had het over een fantastische wedstrijd", zei Van Marwijk. „Ik vond dat wel meevallen. Ze heb ben alleen maar verdedigd. Som mige ploegen zijn al blij als ze met klein verschil van ons verliezen. Dat is best wel een raar gevoel. Het Nederlands elftal keerde giste ren in alle anonimiteit terug op Schiphol. Er bungelde bij de lan ding geen rood-wit-blauwe vlag uit de cockpit. De supporters op het vliegveld waren vooral vakan tiegangers. Moldavië is op 7 okto ber de volgende tegenstander van Oranje. „En ook dat duel willen we winnen", zei Van Marwijk. „Omdat we altijd willen winnen. Dat rekenwerk laat ik aan anderen over. Dat interesseert me niet zo." Bert van Marwijk hoorde laat dat 'zijn' Nederland zeker naar het EK gaat. „Toen heb ik nog maar een glaasje wijn gedronken." foto Robert Vos/ANP nrmnrnfuminniiiiiiiHvniiiih mimi fiets van Knokke naar Terneuzen of Oostburg. Toch had hij het giste ren bij het fietsen niet breed: „Op de open stukken liep de fiets bijna schuin onder het lichaam van daan", zei hij. „Het vroeg veel ener gie om steeds weer op tempo te ko men." Over vijf weken staat hij aan de start van Ironman-triatlon in Hawaii waarvoor hij zich kwali ficeerde in de hele triatlon van Lanzaroth. In de uitslag van de H40 pakte De Poorter de tweede plaats met een tijd van 2.07.56. Simon de Feijter uit Schoondijke haalde in deze categorie de finish niet. Hij viel bij het fietsen en moest met nekproblemen naar het ziekenhuis in Knokke en later naar Brugge. De Zwintriatlon werd gewonnen door wereldkampioen duathlon Bart Aernouts in 1.52.50, ruim voor Fredrik van Lierde die na 30 Sander de Bart uit Aardenburg komt net uit het water tijdens de Zwintriat lon. Hij werd 129e in een tijd van 2.30.31. foto Thomas Doolaege kilometer fietsen de leiding over nam van Aernoutse en Hoogstrae- te. Na een paar kilometer lopen moest hij de leiding echter weer af staan aan Aernouts. Hij hield wel de tweede plaats vast in een tijd van 1.54.38. Simon vander Cuyper kwam van ver bij het lopen, maar pakte wel de laatste podiumplaats. Sofie Goos knokte zich bij de vrou wen naar de leiding op de Knokse boulevard en bleef met 2.09.20 Ti ne Deckers slechts zestien secon den voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 67