Oesterclub nu toch bij overleg betrokken Suikerbieten al van 261 zeeland Ontpolderen is voor college onbespreekbaar Debatteer mee over de kracht van Kanaalzone ZANDLICHAAM Voorwaarde is geen schade SUIKERBIETENOOGST De bietencampagne is vroeg op gang gekomen. De aanleiding hiervoor is de grote vraag naar sui ker. De Suiker Unie verwacht hoge opbrengsten. - j 1 V Werkvoorziening centraal bij Splinter Secretaresse by the Sea nieuw initiatief donderdag 8 september 2011 MU'iilMU* IT»!!''. door Lilian Dominicus yerseke - Zeeuwse oestertelers kunnen voorlopig weer opgelucht ademhalen. Rijkswaterstaat heeft beloofd de Nederlandse Oesterver eniging te betrekken bij het ont werpproces van een twee kilome ter lang zandlichaam voor de Oes- terdam in de Oosterschelde. Ook is als voorwaarde gesteld dat de schaal- en schelpdiersector geen schade mag leiden. Mocht dat toch gebeuren, dan volgt volle dige compensatie. Dat staat in een brief van het ministerie van Infra structuur en Milieu aan de Neder landse Oestervéreniging. Medio april werd bekend dat Rijks waterstaat, Natuurmonumenten en provincie Zeeland een zand lichaam willen aanleggen om de zandhonger tegen te gaan, kustvei- ligheid te vergroten en natuur en recreatie te verbeteren. 'Nederland laat zien toonaangevend te zijn het gebied van veiligheid', juichte staatssecretaris Joop Atsma (Infra structuur en Milieu) over de proefj die 3,5 miljoen euro kost. Zeeuws-Vlaanderen /w door Lilian Dominicus bath - Voor wethouder Jaap Sinke (SGP, ruimtelijke ordening) van de gemeente Reimerswaal is ont polderen van het huidige golf baan- en schietsportterrein aan de Grensweg bij Bath als alternatief voor Hedwigepolder voorlopig 'on bespreekbaar'. „Wij zijn in principe tegen ontpol- dering. Dat is altijd al het stand punt van ons college geweest", zegt Sinke. Het gebied Appelzak is in beeld als alternatief voor het na- tuurherstel in de Westerschelde, zo staat in het rapport van Delta- res, 'Natuurherstel in de Wester schelde'. Op die plek van circa honderd hec- door Edith Ramakers Maar de oestertelers maakten zich ernstige zorgen over het voortbe staan van hun sector. Oesters zijn waterzuiveringsinstallaties. Als er zand in de kieuwen komt, gaan ze dood. Aangezien het merendeel van alle Nederlandse kweekperce- len geconcentreerd is in de kom langs de Oesterdam, stond de Ne derlandse Oestervereniging op zijn achterste benen. Niemand had de oesterclub geïnformeerd. Voorzitter Cees van Liere zegt nu in een reactie blij te zijn met de toezeggingen. Ook is hij tevreden met de intrek king van een vergunningaanvraag voor het storten van maximaal 10.000 kubieke meter zand op de kreukelberm van de Oesterdam. Projectbureau Zeeweringen was van plan het vrijgekomen zand van dijksversterkingswerken kwijt- te spelen in de Oosterschelde. „We wilden de oestervereniging de tijd geven hun zienswijze in te dienen. De aannemer had echter geen tijd om daar op te wachten en dus had de aanvraag niet zoveel zin meer", verklaart omgevingsmanager Joris Perquin van Zeeweringen. De Suiker Unie heeft vroeger dan ooit het startsein van de bie tencampagne gege ven. Tegelijk met de restjes granen die hier en daar nog geoogst worden, duiken nu al over al de bietenrooimachines op. „Een unieke situatie", volgens de ZLTO. „Vorig jaar waren we weken later. De Suiker Unie verwacht een hoge opbrengst met veel suikerbieten en een redelijk hoog suikergehalte. Bovendien is de vraag naar suiker bieten groot. Dan kun je maar be ter vroeg beginnen", zegt Jan van den Dries, loonwerker en boer uit 's-Heerenhoek. In iets minder dan vijfenhalf uur haalde Van den Dries gisteren een akker met acht hectaren suikerbie ten bij Nisse leeg. „Het gaat goed, ondanks het feit dat het hier giste ren nog zo'n 15 millimeter heeft ge regend. Het is ideale grond. Er zit zo'n 25 procent aan kleideeltjes in. Daar houden de bieten van", zegt hij. De boer sombert niet, ondanks de slechte prijs die hij dit jaar voor en kele andere gewassen krijgt. De aardappelen en uien zitten aan de 5 en 4 cent per kilogram. „Dat is ver onder de kostprijs van onge veer 10 cent per kilo. Gelukkig is vorig jaar een goed aardappel- en uienjaar geweest. Als je een boer bent met veel grond en veel machi nes dan kun je de tegenslag wel dragen. Maar kleinere boeren heb ben het zwaar." Over de suikerbietenoogst mag hij tevreden zijn. Hij schat dat de sui kerbieten op dit Zuid-Bevelandse perceel ron'd de 15,5 ton suiker per hectare bevatten. Dat is boven het landelijk gemiddelde. „Normaliter is het suikergehalte hier nog iets hoger, zo'n 16 tot 17 ton suiker per hectare. Maar daar staat tegenover dat er dit jaar veel suikerbieten geoogst kunnen worden." De Suiker Unie verwacht dat dit jaar de gemiddelde landelijke op brengst 14,4 ton suiker per hectare is. Vorig jaar was het suikergehalte 12,6 en in 2009 14. En 2009 is de boeken ingegaan als een topjaar. De Suiker Unie meldt verder dat als de gemiddelde prognose van 14,4 ton suiker per hectare uit komt, dat het dan wel de hoogste opbrengst ooit is. Hoe meer zon in met name de maanden juli, augustus, des te ho ger het gehalte aan suiker in de bie ten. Limburg heeft de laatste we ken de meeste zonuren gehad, zo dat de prognose voor dat gebied op peil is gebleven met een suiker gehalte van 13,7. Eind juli was de prognose voor Zeeland bijna 16 ton suiker per hectare. Die verwachting is nega tief bijgesteld. Oost- en Zuid-Flevo land stormden eind juli af op een recordopbrengst met een suikerge halte van 18,1 ton suikqr per hecta re. Die gebieden zitten nu aan 16,9 ton suiker per hectare. De bietenprijs voor dit jaar wordt over enkele maanden bekendge maakt. „Maar dat zit wel goed. De wereldmarktpijs voor suiker is hoog", zegt Van den Dries. Rond vier uur 's middags zijn alle suikerbieten ge rooid op het perceel in Nis- se. De rooimachines maken plaats voor tractoren met 'omwoelmachi- nes'. Ze maken de akker weer egaal. „In een normaal jaar zaaien we op de dag dat we bieten rooien, ook wintertarwe in. Maar dat kan nu nog niet. Voor wintertarwe is het Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. 'Ma. tfm vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur www.z2.nl tare zijn zowel de golfbaan als de schietvereniging gevestigd. Deze zomer is staatssecretaris Henk Ble ker (Economische Zaken, Land bouw en Innovatie) al eens op de locatie geweest. „Daar was burge meester Huisman ook bij aanwe zig"; meldt een bestuurslid van Golfvereniging Reymerswael, die verder nog geen standpunt wil in nemen over de plannen. „Medio september hebben we overleg met het college van de gemeente Rei merswaal." De 25-jarige golfclub ligt op de grens van Brabant, Zee land en Vlaanderen. Wethouder Sinke: „Zij hebben daar een enor me investering gedaan. Wij moe ten er niet aan denken dat ze weg moeten." middelburg - De provincie Zee land houdt samen met de PZC een paneldiscussie op woensdag 14 september over de kracht van de Kanaalzone. Gedeputeerde Ben de Reu (econo mische zaken), burgemeester Da niël Termont van Gent, adjunct-di- recteur-generaal Peter Mortier van het havenbedrijf Gent en topman Gerard van Harten van Dow Che mical gaan met elkaar in debat. Het gesprek wordt geleid door PZC-verslaggever Ernst Jan Rozen- daal. te vroeg. Ik denk dat we over een week of twee hier tarwe inzaaien. Je kunt het maar gedaan hebben." Pas over vijf jaar worden er hier weer suikerbieten geteeld. „We doen aan vruchtwisseling omdat Aan de orde komt de samenwer king tussen Zeeland en Vlaande ren. Afsluitend wordt de balans op gemaakt: zijn steden en bedrijven aan de andere kant van de grens concurrent of collega's.'Voor het debat is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. De paneldiscussie vindt plaats van 11.00 tot 12.30 uur in de filmzaal van het abdijcomplex in Middel burg. De zaal is open vanaf 10 uur. Aanmelden voor het debat kan bij: Illy Vermaire van de provincie Zee land, iverm@zeeland.nl MIDDELBURG Het Platform voor bestrijding van armoede en sociale uitsluiting in Zeeland, Splinter, houdt maandag 26 september de jaarlijkse thema dag en jaarvergadering in het stads kantoor van Middelburg. Dat be gint om 13.30 uur. Centraal staat de sociale werkvoorziening. Er wordt ingegaan op de betekenis van de so ciale werkvoorziening en de (finan ciële) problemen waar ze mee heb ben te kampen. NIEUWDORP Viavox uit Middelburg en Janse8tJanse uit Nieuwdorp heb ben een samenwerkingsverband ge sloten onder de naam Secretaresse by the Sea. Met deze samenwer king bundelen beide ondernemin gen hun krachten en netwerken. Hiermee willen ze een bredere markt bereiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64