41 binnenland TO©S 'Zorreguieta zwijgt, dus is hij schuldig' Geen 27,5 miljoen euro, maar een Bij Kei Alles-m-één Pakket met Interactieve TV, Internet en Bellen kpn. winkel kpn.com 0800 0115 kpn donderdag 8 september 2011 PAUL KUSTERS VERDWIJNINGEN Opnieuw aangifte De kans is klein dat de vader van Maxima voor een Neder landse rechter komt, denkt hoogleraar strafrecht Geert-Jan Knoops. Zo lang hij zwijgt, is Jorge Zor reguieta schuldig, stelt advo caat Liesbeth Zegveld. den haag - Hoogleraar internatio naal strafrecht Geert-Jan Knoops betwijfelt of de Nederlandse rech ter bevoegd is om Jorge Zorreguie ta te berechten voor het laten ver dwijnen van duizenden mensen en misdaden tegen de menselijk heid tijdens het Videla-bewind in Argentinië. Gisteren werd opnieuw aangifte gedaan tegen de vader van prinses Maxima. De naar Nederland ge vluchte Argentijnse Alejandra Slutzky en haar dochter Eva wil len Zorreguieta verantwoording af laten leggen voor de rechter om dat ze nog niet weten waar hun va der en overgrootvader Samuel Slut zky is gebleven. Zorreguieta zou volgens hen als toenmalig staatsse cretaris en minister van Land bouw weet hebben gehad van moord, de vele verdwijningen en het dumpen van mensen in zee in de periode 1976-1981, maar daar niets tegen hebben gedaan. De derde persoon die aangifte doet is Matte Mourik. Zijn inmid dels overleden vader Maarten, die jarenlang als diplomaat voor Bui tenlandse Zaken werkte, klaagde Zorreguieta in 2001 al vergeefs in Nederland aan. Justitie wees de aangifte toen af wegens gebrek aan rechtsmacht voor de Nederlandse rechtbank. Liesbeth Zegveld en Göran Sluiter, de advocaten van de drie mensen die aangifte hebben gedaan, ver wachten nu wel succes. Zij bena drukken dat Nederlandse rechters sinds vorig jaar ook verdachten mogen berechten als die zich in Nederland bevinden, ook al is het misdrijf elders gepleegd. Het Openbaar Ministerie bevestigt de aangifte. Die wordt 'bestu- Jorge Zorreguieta foto anp deerd', zegt een woordvoerder. Ver- der'wil hij er niets over zeggen. De Rijksvoorlichtingsdienst wil geen commentaar geven. Knoops denkt dat dit niet gauw zal gebeuren. „Het is de vraag of die rechtsmacht nu wel bestaat, omdat veranderde regelgeving niet met terugwerkende kracht kan werken ten nadele van een bur ger." Dat geldt volgens hem ook voor internationale rechtspraak. De nieuwe wet is volgens Zegveld en Sluiter wel degelijk aanleiding tot een gerechtelijk onderzoek. Vol gens die wet is een verdwijning niet langer een afgesloten delict, benadrukken de advocaten. „De verdwijningen zijn nog steeds aan de gang zolang die niet worden er kend of er geen informatie wordt verstrekt over het lot van de ver dwenen personen." Zolang geen opheldering is gegeven daarover kan Zorreguieta volgens hen in Ne derland worden berecht. Zegveld: „Duizenden zijn in Ar gentinië verdwenen door toedoen van het regime waarvan Zorreguie ta actief lid was. Familieleden en vrienden dragen nog steeds het verlies en verkeren nog altijd in martelende onzekerheid over het precieze lot van hun dierbaren." Door zijn omstreden verleden mocht de vader van Maxima op 2 februari 2002 van toenmalig pre mier Wim Kok niet naar het huwe lijk van Maxima en prins Wil- lem-Alexander komen. door Gerard den Elt den haag - Nederland is een nieu we loterij rijker: de Nationale Kunst Loterij. Voor een tientje per lot is het mogelijk werken van gere nommeerde kunstenaars te win nen. De buurt zal er weinig van merken. Een olieverfdoek van Jeroen Herm- kens of Ans Markus wordt vrijwel ongezien bij de prijswinnaar naar binnen gebracht. Dat is heel wat an ders dan een straat vol met Audi's van de Nationale Postcodeloterij, die met veel tamtam en tv-came- ra's worden uitgereikt. De kunstsec tor presenteert vandaag De Natio nale Kunst Loterij, een kansspel waarbij kunstwerken en toegangs kaarten voor musea, musicals en theaters als prijzen dienen. Plus na tuurlijk een hoofdprijs van 100.000 euro cash per trekking om het toch nog een beetje spannend en materi alistisch te houden. De Kunstloterij moet zo op termijn enkele tiental len miljoenen euro's opleveren voor een bedreigde culturele sector, waarin door dit kabinet zo'n 220 miljoen euro wordt bezuinigd. „De tijd is rijp voor zo'n loterij", zegt mede-initiatiefnemer Felix Timmermans, al een jaar of vijf be trokken bij de culturele loterij. De benodigde vergunning werd eind juli verleend door het ministerie van Veiligheid en Justitie, zodat de ze week de eerste loten voor 10 eu ro per stuk aan de man kunnen worden gebracht. Timmermans waakt voor al te gro- te verwachtingen. Zijn Kunstloterij zal niet in de buurt komen van de circa 900 miljoen omzet van de Staatsloterij. Als er over een jaar of drie enkele tientallen miljoenen aan omzet kan worden gereali seerd, dan is hij al tevreden. „Het kan alleen maar meevallen. En we Tokio, Shiba, olieverf op doek van Jeroen Hermkens. De Nationale Kunstlote rij moet de pijn van de kunstbezuinigingen verzachten. foto CPD/PR Nu de eerste 3 maanden 15,- korting Interactieve TV standaard op 2 tv's *De eerste 3 maanden is Interactieve TV gratis, daarna betaal je voor het Alles-in-één Pakket Basis inclusief 2 tv-ontvangers 45,- /mnd. Vraag de verkoper naar de.voorwaarden en beschikbaarheid of kijk op kpn.com sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4