'Schoolplein is vaak saai en klein' zeeland 3 Noodbunker provinciaal bestuur zaterdag open Wat deden de aanslagen op '9/11' met u? 'Schoolpleinen zijn hier niet nodig als commentaar openbare speelplaatsenop een enkeling na. Dus daar waar nodig, komt nu een hek.' Krimp ln Scharendijke wordt relatief het meest via internet verhandeld donderdag 8 september 2011 Het Planbureau voor de Leefomgeving waarschuwt dat de bevolking na 2020 in meer dan de helft van Neder land zal krimpen. In het zwart ste scenario voorspelt het PBL een versnelde leegloop van de huidige krimpregio's, zoals Zeeuws-Vlaanderen. Het PBL adviseert het beleid van de gemeenten onder regie van de provincie af te stemmen op de krimp en om zeer voor zichtig te zijn met investerin gen. Het eerste is nuttig, maar bepaald niet nieuw. Het tweede is gevaarlijk. Overdreven zuinig heid kan Zeeuwse kansen om zeep helpen. Het PBL ziet bij voorbeeld wel mogelijkheden voor nieuwe stedelijke regio's waar werkgevers en werkne mers elkaar treffen. Dat moet op Zeeuwse schaal ook kun nen. Voor Zeeuws-Vlaanderen zijn er bovendien kansen als overloopgebied voor Antwer pen en Gent. Maar die Belgen komen niet als wij de hand krampachtig op de knip hou den en de streek afschrijven. 43 procent van de kinderen vindt het schoolplein van hun school te saai, blijkt uit onderzoek. rrppiiiBifana—mmurn miljWbWWWBWBtMMMBBBaMBHBBBBBBWBMBMgMWHMMI Ewald de Keijzer, directeur Stichting Obase Spelen op een schoolplein heeft ook een educatief karakter, aldus Obase-directeur Ewald de Keijzer. foto's Dirk-Jan Gjeltema Kinderen vinden hun school plein te saai, te klein en vaak niet toegankelijk. Dat zijn de belangrijkste uitkomsten van een inventarisatie die Jantje Beton liet doen naar schoolplei nen in Nederland. Onderzoeksbureau Qrius in Am sterdam ondervroeg vorig jaar ruim vierhonderd kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar in een online onderzoek. Bijna de helft (43 procent) van de kinderen vindt het schoolplein te saai. Zestig procent wil meer ruim te voor sport en spel. Daarnaast vindt 45 procent van de kinderen hun schoolplein te klein. Er zijn geen wettelijke normen voor de grootte van schoolpleinen. Gemeenten schrijven bij nieuwe scholen drie vierkante meter per- kind voor. Schoolpleinen blijken vaak niet toegankelijk na schooltijd: 36 pro cent van de kinderen kan dan niet terecht op het schoolplein, terwijl ruim de helft dat wel graag zou willen. In Limburg en Brabant is zelfs de helft van de schoolpleinen niet toe gankelijk. Meer dan de helft van de basisscholen (63 procent) is vol ledig omheind. Rob van Gaal, directeur van Jantje Beton, denkt dat het anders kan. „Door schoolpleinen open te stel len kan het een belangrijke speel- SCHARENDIJKE - Scharendijke is de Zeeuwse plaats waar relatief ge zien het meest via internet wordt verhandeld. Niet minder dan een kwart van de bevolking kocht of verkocht het afgelopen jaar iets via Marktplaats.nl Voor de vijfde achtereenvolgende keer onderzoekt Marktplaats wat de handelshoofdstad van de ver schillende provincies is. Landelijk is dat het Utrechtse Tienhoven. In Zeeland worden opvallend veel autoboeken, schoenen en kinder boeken aangeboden. Alies Pigmans uit Scharendijke han delt zelf actief via Marktplaats. „Mensen blij maken met spullen die ik zelf niet meer gebruik, daar gaat het mij om", vertelt ze. „On derhandelen over de prijs is wat mij betreft niet het belangrijkste, ik vind het belangrijker dat de koper gelukkig weggaat en op deze ma nier ben ik er ook weer mooi van af" functie voor een buurt krijgen. Ook het betrekken van kinderen en de buurt bij ontwerp, onder houd en beheer levert een belang rijke verbetering." Kinderen doen het liefst zelf verzonnen spelletjes op het schoolplein. Klimmen, klauteren, voetballen en rennen zijn ook po pulair, blijkt uit het onderzoek van Qrius. Scholen en gemeentes zou den ouders en kinderen meer moe ten betrekken bij de inrichting van schoolpleinen: 61 procent van de ouders en 76 procent van de kinde ren geeft aan best mee te willen helpen bij het onderhouden en verbeteren van het schoolplein. In de praktijk worden ouders wei nig betrokken bij het schoolplein. Slechts 16 procent van de onder vraagden geeft aan dat wel eens naar hun mening is gevraagd, bij 84 procent is dat nog nooit ge beurd. Iets meer dan de helft van de schoolpleinen heeft drie tot vijf voorzieningen. Het gaat vaak om belijning, baskets, doelpalen, speel toestellen of een tafeltennistafel. Als kinderen hun schoolplein zou den mogen verbeteren, dan zou den ze het liefst een klimmuur of een klimboom willen. Een gras veldje, een plek om te rennen of te skaten staan ook bovenaan het ver langlijstje. MIDDELBURG - De voormalige zoge naamde noodzetel van het provin ciaal bestuur van Zeeland is op Open Monumentendag, aanstaan de zaterdag, geopend voor het pu bliek. De bunker is gelegen onder het parkeerterrein van de Directie Ruimte, Milieu en Water aan het Groenewoud 1 te Middelburg. Het bouwwerk was ooit bedoeld als schuilkelder voor de leden van het Zaterdag 10 september verschijnt bij deze krant de bijlage 9/11, tien jaar later, met verhalen, achtergronden en foto's. De beelden van de vliegtuigen die zich in de Twin Towers boorden staan bij iedereen op het netvlies. De aanslag van Al Qgeda veranderde de wereld en wellicht ook uw leven. Waar was u op het moment van de aanslag? Wat voor impact heeft 9/11 op uw leven gehad? Laat het ons we ten. Mail uw persoonlijke verhaal of foto naar web@pzc.nl of laat uw reactie achter onder de oproep op wjvw.pzc.nl. Alle reacties worden geplaatst 2SÜ- op www.pzcl.nl Wf P'.V.V.'I.W4,M provinciaal bestuur. Hij moest voorkomen dat het provinciaal be stuur uitgeschakeld zou worden bij een nucleaire aanval. Met de beëindiging van de Koude Oorlog in 1989 werd de bunker overbodig. Zaterdag kunnen belangstellenden een kijkje nemen tussen 10.00 uur .00 uur. UitGids: programma Open Monumentendag MEEST CELEZEN 1. Bedrijfsongeval Goes: vingers kwijt 2. Terneuzen wint bij Vlissingen 3. Vrouw rijdt door na aanrijding Sport Al het Zeeuwse sportnieuws vindt u op onze site: www.pzc.nl/sport STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3