21 zeeland Schoolplein is niet meer van iedereen Proeftong plant zich voort Lang leve de vooroordelen! PZC donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! Schoolpleinen zijn krap, saai en een flink aantal is na schooltijd gesloten. Dat blijkt uit een inventarisatie die Jantje Beton liet doen naar de ruimte bij scholen in Nederland. donderdag 8 september 2011 door Willem van Dam Vertel een Amsterdam mer dat je uit Zeeland komt en hij kijkt je licht meewarig aan. Zeeland? Hij zou er nog niet dood gevon den willen worden, in Zeeland. Want Zeeland: - 'Dat is toch die uithoek, waar al leen maar Neanderthalers wo nen?'; - 'Dat is toch die provincie, waar ze zo'n onverstaanbaar dialect pra ten?'; - 'Daar lopen ze toch nög allemaal in die malle ldederdracht rond?'; - 'Daar zijn ze toch zo zuinig?'; - 'Daar heeft iedereen toch van die vette klei onder zijn zolen?' Een maand terug verbleven we een weekje in 's lands hoofdstad. En eerlijk is eerlijk: leuk hoor, dat Waterlooplein en die Albert Cuyp; mooi, die Hermitage en dat paleis op de Dam; grappig zo'n tochtje door de grachten. Maar Amsterdam: - Dat is toch die stad, waar ze alle maal zo verschrikkelijk plat pra ten?; - Waar je op een terras zo onbe schoft wordt behandeld?; - Waar ze onbeschaamd in een portiek staan te pissen?; - Waar je struikelt over de bede laars en de junks?; - Waar je je fiets altijd van drie dubbele veiligheidssloten moet voorzien en alle taxichauffeurs laaielichters zijn? Vertel dat een Amsterdammer en hij kijkt je diep beledigd aan: „Zei kerd, rot toch gauw op naar je ach terlijke eiland!" Fijn dat ik er weer terug ben, op mijn 'achterlijke eiland'. Fijn ook, dat die Amsterdammers er niet over peinzen om naar Zee land te verhuizen omdat hier al leen maar gierige Neanderthalers zouden wonen die in rare kleder dracht gaan en een onduidelijk taaltje brabbelen. Lang leve de vooroordelen! Laat die Amsterdammers en al die andere Randstedelingen die Zee land als een achtergebleven ge bied beschouwen, maar lekker zo- veelhoog op hun treurige flatje in hun stinkstad blijven wonen. Dan kan Zeeland de provincie blij ven waarop ik zo verliefd ben ge worden. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen 1:0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie. Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business:to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier iri op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging- Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht'. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Postcode Woonplaats TelefoonnummerEmailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. SCHOOLPLEINEN door Cornelleke Blok en Marcel Modde De rommelige groen strook rond 't Kofschip in Zierikzee is wegge haald. Het plein zeifis opgeknapt, oude speeltoestellen zijn vervangen en in de tegels zijn speelse elementen verwerkt. Uitno digend, maar onbereikbaar buiten schooltijd. Een hoog, donker traliehek scheidt het schoolplein sinds twee jaar van de openbare weg. De poort gaat op slot zodra de laatste leerkracht het pand verlaat, zegt di recteur Ewald de Keijzer van Oba- se. De koepelorganisatie voor open baar onderwijs op Schouwen-Dui veland zette december vorig jaar haar handtekening onder een con tract met de gemeente. De over eenkomst regelt de overdracht van de schoolpleinen aan de zelfstandi ge stichting en daarmee ook de verantwoordelijkheid voor de in standhouding. „Maar in de prak tijk was dat al veel langer ons pak- kie-an", aldus De Keijzer. Voor de overdracht tot stand kwam, heeft de gemeente een in ventarisatie uitgevoerd van alle speelplaatsen op het eiland. De Keijzer: „Daaruit kwam naar vo ren dat de schoolpleinen hier niet nodig zijn als openbare speelplaat sen, op een enkeling na. Dus daar waar nodig, komt nu een hek." Maatstaf voor zo'n besluit is vanda lisme of overlastgevende jeugd. In Middelburg is juist een tegen overgestelde beweging aan de 'Je wil toch om de hoek van je huis een balletje kunnen trappen!' gang. Drie van de vier hectare aan schoolpleinen is buiten schooltijd afgesloten. Bij wijze van proef zijn de hekken rond vijf scholen wegge haald om zo meer openbare speel ruimte te scheppen. En dat bevalt prima zegt interim-directeur Wim Meulmeester van De Beverburch. „Wij hebben het mooiste school plein van Walcheren", wijst hij trots op het grote 'klimkunst- werk'. „Op een schoolplein hóren speeltoestellen. En daar moet je ook na schooltijd bij kunnen. Ons plein is een openbare ruimte. Dat moet zo blijven. Er wordt veel ge bruik van gemaakt. Als ik hier 's avonds langsloop, zie ik altijd kin deren spelen. De dichtsbijzijnde gelegenheid is het Toorenvliedt- park. Maar je wil toch om de hoek van je huis een balletje kunnen trappen!" Van vandalisme heeft de school nauwelijks last, aldus Meul meester. Dat maakt het verschil, geeft De Keijzer aan. Bij 't Kofschip moest er wel iets gebeuren, nadat ruiten verschillende keren waren gesneu veld door voetballende jeugd. Ook voelde het personeel zich onge makkelijk, wanneer ze aan het eind van de dag langs groepjes hangjongeren moesten lopen. „Soms stonden die gasten zelfs met auto's op het plein. Dat is nu dus over." Obase heeft ook een tus senoplossing bedacht. Waar moge lijk krijgt een buurtvereniging de sleutel van het hek en houdt tege lijkertijd een oogje in het zeil. Jantje Beton Het jeugdfonds Jantje Beton heeft in 2010 het concept Schoolspeel- plein bedacht; een plein dat in sa menspraak met de buurt ook na schooltijd toegankelijk is. O Kinderen worden nadrukkelijk be trokken bij het ontwerp, realisatie en zelfs het beheer van het plein. Twaalf scholen verspreid over het land hebben dit en vorig jaar ieder 50.000 euro gekregen om hun plei nen op te knappen en het buitens pelen zo te stimuleren. Ook met kleine ingrepen kan een saai plein veranderen in een uitda- fende speelruimte. Het is belangrijk dat er onder meer een evenwicht bestaat tussen be sloten plekjes en open speelruim te. In 2009 verdween 't Kofschip in Zierikzee achter een hek. IWMW S8BBHH8H COLIJNSPLAAT - De tong in de vij vers van het proefbedrijf Zeeuwse Tong bij Colijnsplaat heeft het pri ma naar de zin. Onderzoekers van Wageningen-UR hebben vastge steld dat de gekweekte tong zich op natuurlijke wijze voortplant. Dat geldt als een regelrecht succes. Gekweekte tong.zorgt ook bij het voormalige kweekbedrijf Solea in IJmuiden - tegenwoordig een on derdeel van de stichting Zeeuwse Tong - voor nageslacht, maar het bijzondere van de ontdekking in de vijvers bij Colijnsplaat is dat de tongen al op een leeftijd van onge veer twee jaar geslachtsrijp blijken te zijn. Normaal duurt dat langer. Deze zomer zijn in een van de vij vers zeer jonge tongen gevonden. Ze waren tussen 5 en 20 gram, veel kleiner dan de tong die er is uitgezet. Omdat de kans zeer klein is dat het om wilde tong gaat, be stond direct het vermoeden dat de ze vissen nakomelingen zijn van de twee jaar oude in 2010 in de vij vers uitgezette gekweekte tong. DNA-onderzoek heeft dat beves tigd. Volgens voorzitter Rinus Platschor- re van de stichting Zeeuwse Tong gaat het om levendige visjes met een mooie witte buik. Het voort- plantingsresultaat versterkt het streven van de stichting op een zo natuurlijke mogelijke manier in een coöperatief broedhuis poot- tong en ook -tarbot te kweken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2