ermee Een biitertie Ach, ik weet zeker dat er in veel gevangenissen ook een gejuich opgaat als men hoort dat ik stop.J- J- Puttense moordzaak Ja, het is maar.# Ze wordt nooit meer gevonden. Ontvoering van Freddy Heineken Toch niet naar het Binnenhof Joran ontmaskerd aWagaaBBÉ Wêê Prinses blijkt gangstermeisje >t tt i 7 7 donderdag 8 september 2011 Misdaadverslaggever Peter R. de Vries 'i' ili' lIIIIIIIIIMII li IIi i^w^xk«^»iiigwiiiiwiiMi mi ii«iii»ii tawwrniHimnimvi'iiWilH—«mem Peter Rudolf de Vries wist in bijna zestien jaar opmerkelijke en onthullende televisie te maken. Zijn geheime wapen? Hij is volhardend, als hij zich vastbijt in een zaak geeft hij niet snel op. Zijn grootste succes behaalt De Vries met de Puttense moordzaak, een van de grootste gerechtelijke dwalingen in Nederland. Meer dan veertig uitzendingen zal hij vanaf 1994 besteden aan de verkrachting en moord op stewar dess Christel Ambrosius uit Putten. Al snel na de moord worden dorpsbewoners Herman du Bois en Wilco Viets verdacht. Hoewel het bewijs dun is, worden ze veroordeeld tot tien jaar cel. Onderzoek van De Vries toont aan dat justitie tal van fouten heeft ge maakt bij het onderzoek. Uiteindelijk volgt heropening van de zaak waarna Du Bois en Viets in 2002 alsnog wor den vrijgesproken. Zij hebben hun straf dan al uitgezeten. Een nieuwe verdachte, Ron P., wordt in 2009 tot vijftien jaar cel veroordeeld voor de moord op Christel. Als misdaadverslaggever van dagblad De Telegraaf volgt De Vries in 1983 de ontvoering van biermagnaat Freddy Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer nauwgezet. Vier jaar later verschijnt van hem een boek over het pro ces, dat hoge verkoopcijfers haalt en zelfs boekenhaters tot lezen brengt. De ontvoering van Freddy Heineken is mede het resultaat van De Vries' goede verhouding met de ontvoerders Cor van Hout en Willem Holleeder. Die relatie leidt tot kritiek van vakbroeders. De Vries snoert hen echter de mond door te wijzen op zijn succesvolle speurtocht in 1994 naar Frans Meijer, de derde ontvoerder, die de verslaggever tegen de zin in van Van Hout in Paraguay had weten op te sporen. Samen met oud-politiewoordvoerder Klaas Wilting en oud-voorzitter van Leefbaar Nederland Jan Nagel richt De Vries in april 2005 een politieke partij op. De Vries vindt dat er ingrijpende veranderingen nodig zijn in Nederland. De Partij voor Rechtvaardigheid, Daadkracht en Vooruit gang (PRDV) staat voor het verhogen van de veiligheid, een gekozen minister-president en meer ontwikkelings hulp. De Vries geeft aan dat hij via een opiniepeiling op 16 december 2005 van het Nederlandse volk wil horen of hij zich op de landelijke politiek moet storten. Hij wenst dat 41 procent van de kiezers hem beschouwt als 'een aanwinst' voor de politiek. De peilingen blijven echter ste ken op 31 procent waarna De Vries met zijn plannen stopt. De Amerikaanse toeriste Natalee Holloway verdwijnt in 2005 op het eiland Aruba. Joran van der Sloot wordt als verdachte gearresteerd, maar komt korte tijd later vrij. De Vries stort zich vervolgens op de zaak. In een extra lange uitzending concludeert hij dat Van der Sloot op cruciale punten liegt. Deze beschuldiging doet De Vries opnieuw in een uitzending van Pauw Sr Witteman in 2008. Na af loop gooit Van der Sloot een glas wijn in het gezicht van de misdaadverslaggever. Op 3 februari 2008 zendt De Vries undercover-opnames uit van Van der Sloot die open lijk praat over de verdwijning. De Vries wint een presti gieuze Emmy-onderscheiding voor de uitzending. De ge filmde bekentenissen leveren echter onvoldoende op om Van der Sloot te vervolgen. „Zij was die wijf van die Lange", verklaart Charlie da Silva in 2003 tegen De Vries. De woorden van de Chileense ex-lijfwacht van de gewezen drugsbaron Klaas Bruinsma, alias De Lange, hebben gevolgen tot diep in Den Haag. 'Zij' is namelijk Mabel Wisse Smit, op dat moment de ver loofde van Prins Johan Friso, de tweede zoon van koningin Beatrix en prins Claus. Mabel ontkent daarop een relatie te hebben gehad met Bruinsma, maar de uitzending zorgt voor zo veel ophef dat de regering bekendmaakt voor het paar geen toestem- mingswet te zullen indienen. Als prins Johan Friso hierop toch met Wisse Smit trouwt, verliest hij daardoor zijn recht op de troon. Volgens premier Balkenende zou het paar 'onvolledige' informatie hebben verstrekt. ÉggSt AiA'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11