io peter r. de vries 'Instituutje' in Peter R. de Vries stopt volgend jaar na 17 jaar met zijn misdaadprogramma. Het maken van een tv-programma trekt vol gens hem een enorme wissel öp zijn le ven. „Ik heb meer lucht nodig." wmmvvm gg m gg donderdag 8 september 2011 reageren?. nieuwsredactie@wegener.nl door Jan van Stipriaan Luïscius illustratie Pluis H et was gistermid dag een verrassen de mededeling: misdaadverslagge ver Peter R. de Vries stopt aan het eind van het televisieseizoen, in juni volgend jaar, met zijn mis daadprogramma. De Vries: „Ach, ik weet zeker dat er in veel gevangenissen ook een gejuich opgaat als men hoort dat ik stop." Enkele minuten na het bekend worden van zijn besluit regende het reacties van collega's en politie mensen. „Ik begrijp dat wel, maar de mensen denken dat ik dood ben. Ik kan je zeggen: ik leef nog." Het was een moeilijke en heel zwa re beslissing om te stoppen, zegt De Vries in een eerste reactie. Hij zegt een 'instituutje' te hebben neergezet. „Dat geef je niet zomaar op. Mijn redactie en ik hebben het programma zeventien jaar onafge broken gemaakt. Dat heeft een enorme wissel op mij en mijn le ven getrokken. Het is veeleisend werk. Mensen in mijn omgeving vroegen zich al vaak af hoe ik dit leven wist vol te houden. Het is een baan die eigenlijk nooit stopt. Je bent 24 uur per dag, zeven da gen per week en twaalf maanden per jaar in touw en er bestaat nau welijks een moment dat je niet in gedachten bezig met één van de onderwerpen. Ik kan je zeggen, dat is slopend en toen onlangs de contractbesprekingen werden aan gekondigd, stelde ik mezelf de vraag: kan ik hier nog wel jaren mee doorgaan?" Zijn antwoord luidde: nee. „Het is een vreselijk bewerkelijk programma. Van elke zaak heb ik minstens een verhuis doos vol aan papierwerk. Je kunt wel nagaan hoeveel volle dozen ik in mijn archief heb. Wat het pro gramma ook zo zwaar maakt, is dat de zaken vaak uiterst delicaat zijn. Het gaat over leven en dood. Je kunt niet zomaar wat roepen. Je moet eerst alles op een weegschaal leggen en dat maakt het werk als misdaadverslaggever zo slopend." „Kijk, ik kan niet tot twee uur 's nachts in de kroeg doorzakken als je weet dat je de volgende dag de juiste dingen moet zeggen. Dat moet, want advocaten dreigen con tinu met processen en schade claims. Daar komt bij, dat ik regel matig een groot aantal zaken tege lijk behandel. En er komt óók bij kijken, dat de nasleep van zaken en de nazorg van slachtoffers en nabestaanden enorm is en jaren vergt." Daarbij zijn de bedreigingen en in timidaties vanuit de onderwereld toegenomen. De Vries: „Die vorm den trouwens de afgelopen jaren altijd eerder een aansporing dan een ontmoediging. Ik heb het al die tijd vol kunnen houden door letterlijk het leven van een top sporter te leiden." De Vries blijft wel tv-werk doen, mogelijk ook in de 'criminele sfeer'. „Niet zo'n programma als dit natuurlijk. Maar ik heb zoveel contacten, het zou zonde zijn als ik daar niks mee doe." zie onze website:binnenland Deel 1 van het programma 'Het beste van Peter R. de Vries' 'Impact groot' Endemol Nederland en SBS6 willen De Vries graag behouden voor de televisie en denken na over een nieuw format voor de presentator, lieten ze weten. Ze zeiden zijn be slissing te betreuren, maar wel 'vol ledig te begrijpen'. „Peter R. de Vries, misdaadverslaggever is een instituut. Geen ander tv-program ma heeft zo lang, zoveel impact ge had op levens en de samenleving in z'n geheel", aldus SBS6-direc- teur Eric van Stade. De Vries (Aalsmeer, 14 november 1956) begon in 1978 zijn journalis tieke loopbaan op de Haagse redac tie van dagblad De Telegraaf. Daar ontkiemde zijn interesse in mis- daadverslaggeving door de dagelijk se persconferentie op het politiebu reau, waar misdrijven en recherche onderzoeken de revue passeren. Na een vierjarig hoofdredacteur schap van het blad Aktueel vestig de De Vries zich in 1991 als zelf standig misdaadjournalist. In 1995 kreeg hij een eigen programma bij RTL4, dat later overging naar SBS6. De Vries' serieuze uitstraling en na sale stem lenen zich goed voor per siflages. Paul Groot deed het een seizoen lang in het tv-programma Kopspijkers; Carlo Boszhard in 2009 min de TV Kantine. Peter R. de Vries is actief Ajax-sup- porter. Een andere interesse is autoracen. In januari 2005 deed hij mee aan de Parijs-Dakar-rally in Afrika. Hij sloeg met zijn auto over de kop, maar bleef ongedeerd. De Vries is ambassadeur van de stichting Meet Kate, opgericht door zijn dochter Kelly. Meet Kate biedt onderwijs en onderdak aan kinderen in Ghana. De Vries schreef tien boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10