Mcnumteni 2 Lrü dinsdag 6 september 2011 Een nieuwe serie: bijzondere eet- en slaapadressen in Zeeland. Superstylish of juist heel oud. Vandaag de eerste aflevering: Restaurant Karei V in Goes. Karei V in Goes (centraal met trapgevel). Intiem dineren in een oude keuken, zittend op de rand van een bedstee. Of feesten onder eeuwen oude gewelven als in een kasteelzaal. In Goes kan het. Restaurant Karei V aan de stadshaven herbergt een paar bijzondere ruimtes. Binnen is het lichter dan verwacht. De oude glas-in-lood raampjes houden wel wat dag licht tegen, maar een enorme kroonluchter verlicht het voorste deel van het restaurant juist voldoende. Tegen de wand staat een zwaar eiken bar. In de vensterbanken transpa rante designlampen. Gedurfd, maar een goed passende combinatie. Alle tafels zijn keurig gedekt met sierlijk gevouwen servetten, fonke lend glas en het bestek ligt strak in het gelid. „Modern en oud gaan prima samen", zegt José Bal. Ze is gastvrouw en eigenaar van restaurant Karei V. „Als de warme, gemoedelijke sfeer maar voelbaar blijft, dan is het goed. Dat is belangrijk in zo'n statig pand." Voordat José de zaak overnam, nu zo'n zes jaar geleden, volgde ze een cursus interieurinrich ting. „Daar heb ik veel aan gehad. Ik ben altijd bezig met de aankleding en decoraties." Ze loopt naar wat zij noemt de achterka mer. Meteen trekt het krachtige rood van de gigantische tulpen op een schilderij van Juul Kortekaas de aandacht. De kleur komt terug in de bekleding van de stoelen. Goed gekozen bij het neutrale bruin van de vloer en het grijs in de kast rondom de schoorsteenmantel. Een spiegel boven de schouw weerkaatst het dansende kaarslicht. José wijst omhoog naar twee sleutelstukken, stukken hout die onder de kop van de balk zitten. Ze zijn versierd met acanthusbladen en dragen het jaartal 1555. „Het bouwjaar van dit huis. Het voorhuis diende oorspronkelijk als pakhuis. Als je naar boven kijkt, zie je nog het luik waardoor spullen voor de opslag naar boven gehesen werden." Later, op de zolderverdieping valt het grote hijstuig goed op. Touwen, rad, alles is nog intact. Zelfs nu nog is het in gebruik voor de werklui die hier aan de goot werken. Maar José loopt eerst naar de kelder in het later bijgebouwde achterhuis. Daar wacht een verrassing: een achttiende-eeuwse keuken met een grote haard en een bedstee. Helemaal origineel. Compleet met wanden vól Delfts blauwe tegeltjes. Ze tonen afbeeldingen van honden, tijgers en olifanten. De gedachten dwalen naar toen. Hoe zou het zijn geweest voor de vrouw die hier werkte én sliep. Het was natuurlijk lekker warm door de altijd brandende kachels en eten was ook altijd voorhanden. Maar- misschien was haar enige contact met buiten een praatje met de bakker, de groenteman of de slager die hun waren aan de keukendeur brachten. „Dit is een ruimte voor mensen die onge stoord willen dineren", zegt José. „Een intiem familiediner of een etentje van een bruidspaar zou bijvoorbeeld kunnen, maar daar hebben we een nog betere ruimte voor." Ze loopt een smalle gang in naar de kelder. Hier buigen de gewelven zich licht over de romantisch gedekte tafels. De plafonnières van donkerrood ijzerdraad met veertjes zijn een ontwerp van Han Luten. Er hangen hartjes aan, maar die zijn niet origineel. Net zomin als de kerstballen in december. José: „Ik houd ervan om steeds te veranderen." Ook op de bovenste verdiepingen in dit mar kante monument spreekt het verleden. Achter de vergaderzaal op de eerste verdieping staaf een bijzondere spiltrap met een eikenhou ten omkokering. Dit blijkt een van de oudst bewaarde spiltrappen in Nederland te zijn. Nog een verdieping hoger wijst José naar de dikke eiken balken rondom het hijsrad. „Dit is het wel het leukste. In het hout staan allerlei jaartallen en initialen gekerfd. Ik ontdek steeds weer iets nieuws. Een jaartal, een naam..." Zo geeft een statig huis uit 1555 beetje-bij beetje zijn geheimen prijs. Elian van 't Westeinde Turfkaai 11 in Goes is in bezit van Hendrick de Keyser, een vereniging tot behoud van historisch waardevolle gebouwen. Op de website van de vereniging staat dat het huis uit 1555 behoort tot de best bewaarde Gotische monumenten van Nederland. De trapge vel is versierd met speklagen en hoekblokken van Gobertangesteen en zandsteen. In de vensterbogen is overkragend metselwerk aangebracht en onder de tre den van de trapgevel zitten spitsboogjes. De smeed ijzeren sierankers zijn origineel. De gevel is verwant aan huizen in Delft, Dordrecht en Gorinchem uit het midden van de 16de eeuw. Het huis is gebouwd als een dijkhuis waardoor er aan de achterzijde een extra verdieping is. In tegenstelling tot de gevel bevat het in terieur renaissance details in de vorm van balken met gebeeldhouwde voluutconsoles en sleutelstukken met acanthusblad. Het huis heeft diverse functies gehad, sinds 1970 is er een restaurant in gevestigd. José Bal, gastvrouw en eigenaar. Jachttafereel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58